Προς το περιεχόμενο

Γνώμες και κριτικές για τον Fender Hot Rod Deluxe


Προτεινόμενες αναρτήσεις

προσπαθω να βρω κατι που να μποιαζει στον VHT Pitbull 30 γιατι ειναι φοβερος μπουτικ ενισχυτης.

 

 

+ τοτε παιρνω το κεφαλι οvertone ceriatone.

 

εισαι λιγο μπερδεμενος βλεπω...τι σχεση εχουν αυτοι οι ενισχυτες με τον hot rod deluxe?

 

ομως συναντας ενα αλλο προβλημα. ο o μικρος blues ειναι μονοκαναλος αρα το πεταλακι σου δινει επιλογη για ενα ειδος καθαρου

 

γιατι θελεις και....ακομα ενα αλλο ειδος καθαρου?τι θα το κανεις ,δεν σου φτανει το ...ενα?

 

το reverb ειναι καλο η παμε σε πεταλο?

 

καλο ειναι,καλυτερο απο τα περισσοτερα πεταλακια,δεν ειναι βεβαια επιπεδου twin reverb γιατι δεν ειναι λαμπατο αλλα μια χαρα ειναι.

 

αλλαζει λαμπες ευκολα?

 

γιατι να μην αλλαζει.... ??? τις...βγαζεις και τις ...αλλαζεις.... ;D

 

hot rod deluxe i blues deluxe?

 

hot rod deluxe μια και οι μεξικανικοι ειναι πιο αξιοπιστοι αφου εχουν καλυτερες πλακετες και γενικα εχουν βελτιωσεις,φανταζομαι οι καινουργιοι ακομα περισσοτερες,,επισης ο hot rod deluxe ειναι λιγο πιο καθαρος....

 

τον αγοραζει καινουργιο η μεταχειρισμενο?

 

εχει στις αγγελιες κανα δυο μεταχειρισμενους γυρω στο 500αρι,μια χαρα τιμη ειναι

 

 

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

(το reverb ειναι καλο η παμε σε πεταλο?)

μια χαρα ειναι αλλα δεν ενεργ/απενερ απο το footswith

 

(τον αγοραζει καινουργιο η μεταχειρισμενο?)

τωρα το μονο που μπορω να σου πω γι'αυτο ειναι οτι και εγω μεταχειρισμενο τον αγορασα τον δικο μου και ηταν μια χαρα και 400 ευρω φθηνοτερος και μονο 6 μηνων

 

 

...ω  πανσοφη νυφιτσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

εισαι λιγο μπερδεμενος βλεπω...τι σχεση εχουν αυτοι οι ενισχυτες με τον hot rod deluxe?

 

γιατι θελεις και....ακομα ενα αλλο ειδος καθαρου?τι θα το κανεις ,δεν σου φτανει το ...ενα?

 

καλο ειναι,καλυτερο απο τα περισσοτερα πεταλακια,δεν ειναι βεβαια επιπεδου twin reverb γιατι δεν ειναι λαμπατο αλλα μια χαρα ειναι.

 

γιατι να μην αλλαζει.... ??? τις...βγαζεις και τις ...αλλαζεις.... ;D

 

 

hot rod deluxe μια και οι μεξικανικοι ειναι πιο αξιοπιστοι αφου εχουν καλυτερες πλακετες και γενικα εχουν βελτιωσεις,φανταζομαι οι καινουργιοι ακομα περισσοτερες,,επισης ο hot rod deluxe ειναι λιγο πιο καθαρος....

 

εχει στις αγγελιες κανα δυο μεταχειρισμενους γυρω στο 500αρι,μια χαρα τιμη ειναι

 

 

 

 

 

φιλε superfunk σε καμια περιπτωση δεν παρομοιαζω τον VHT με τον hot rod ως προσ τα καθαρα. αφου ο VHT einai modern style enw o HOt rod πλησιαζει αν δεν ειναι κιολας το vintage. η μονη συγκριση που ηθελα να κανω ηταν ως προς το στησιμο.

και ετσι απανταω και στο 2 ερωτημα σου. 2 καναλια ηθελα για απλο λειτουργικο λογο.

clean->για το καθαρο

drive->για rythm

okko diablo->για solo drive.

ελπιζω να καταλαβες.

 

τωρα οσο αναφορα την αλλαγη των λαμπων ειναι ενα θεμα διοτι στον VHT pitbull pou einai class A για να τις αλλαξεις χρειαζεται μαστορα για να ρυθμισει το Bias ετσι τουλαχιστον ξερω, και εγω θελω να μπορω να αλλαζω μονος μου. γιαυτο ρωτησα

We are the Sultans Of Swing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διοτι στον VHT pitbull pou einai class A για να τις αλλαξεις χρειαζεται μαστορα για να ρυθμισει το Bias ετσι τουλαχιστον ξερω,

 

δυστυχως δεν ξερεις .... ;)

 

οι class A ενισχυτες δεν χρειαζονται biasing ασε που o  VHT pitbull ΔΕΝ ειναι class A ,δεν υπαρχουν ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΙ class A ενισχυτες κιθαρας (σε αυτα τα βαττ και σε λογικα χρηματα)

o  VHT pitbull...ειναι απλα cathode biased,οπως οι VOX AC30 και αλλοι παρομιοι ενισχυτες που...υποτιθεται οτι ειναι class A (yeah right....) και ΔΕΝ χρειαζεται μαστορα για να ρυθμισει το Bias,απλα βαζεις  και βγαζεις τις λυχνιες

 

o Hot Rod Deluxe στη θεωρια οπως ΟΛΟΙ οι ενισχυτες σε ταξη Α/Β ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ bias για optimum αποδοση,στην πραγματικη ζωη ομως απλα βαζεις και βγαζεις λυχνιες και εκει μια και ερχεται απο το εργοστασιο σχετικα cold biased αρα δεν χρειαζεται να πολυσκας ειδικα αν σε ενδιαφερει αποκλειστικα ο καθαρος ηχος (το ιδιο αλλωστε εκαναν ολοι στους παλιους Fender).

 

 

clean->για το καθαρο

drive->για rythm

okko diablo->για solo drive.

 

το drive του Hot Rod ειναι ΠΟΛΥ μετριο,δεν ξερω αν στην τελευταια εκδοση το εχουν βελτιωσει ομως,αρα αν τον παρεις καλυτερα να τον εχεις μονο στο καθαρο καναλι και να παρεις ακομα ενα πεταλι για rhythm.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιστευω οσο αναφορα τα καναλια οτι συνενοιθηκαμε. κατατοπιστηκα.  τωρα αφου μου λες οτι απλα τραβαω και βαζω τις λαμπες τοτε δεν εχω ουσιαστικο προβλημα. απλα ο ιδιοκτητης του VHT που χρησιμοποιοω μου ειχε αναφερει οτι οταν αλλαξε λαμπες τον πηγε σε μαστορα γιατι ο μαστορα (εκτος οτι ηθελε να φαει φραγκα :Ρ) του ειπε οτι χρειαζεται να τον σεταρει στα BIAS ετσι και εγω τωρα θελω να λυσω για μενα αυτο το προβλημα.

We are the Sultans Of Swing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν αλλαξε λαμπες τον πηγε σε μαστορα γιατι ο μαστορα (εκτος οτι ηθελε να φαει φραγκα :Ρ) του ειπε οτι χρειαζεται να τον σεταρει στα BIAS ετσι και εγω τωρα θελω να λυσω για μενα αυτο το προβλημα.

 

απλα ηθελε να του φαει φραγκα ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το drive του Hot Rod ειναι ΠΟΛΥ μετριο,δεν ξερω αν στην τελευταια εκδοση το εχουν βελτιωσει ομως,αρα αν τον παρεις καλυτερα να τον εχεις μονο στο καθαρο καναλι και να παρεις ακομα ενα πεταλι για rhythm.

+100

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και κατι τελευταιο... σε αγγελιες εψω τσεκαρει τον fender hot rod deluxe ενω τωρα βλεπω στον thomman ton fender hot rod deluxe III.!

  υπαρχουν σουσιαστικες διαφορες που να πρεπει να προτιμησω τον ΙΙΙ απο τον κλασικο?

We are the Sultans Of Swing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στo site της Fender μπορείς να δεις τις διαφορές των Hot Rod III! Το κακό είναι ότι θα αργήσουν να εμφανιστούν στις αγγελίες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου