Προς το περιεχόμενο

SnoozeLoop : +/-


blue

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Hey, muscular boy.

 

Μια κόπια και για μένα παρακαλώ στου Μάικ.  ;)

Θα πρέπει να έρθουν με φορτηγό τελικά στου Mike's! ;D
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 47
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  Λοιπόν το ακούω ενδελεχώς από το βραδάκι  ;).. Παιδιά μπράβο.. Από τις νανουριστικές μελωδίες του "Lullaby" μέχρι στην υποδόρια απόγνωση του "Μετρώντας", βρήκα μελωδίες κρυμμένης παιδικότητας, εύθραυστες και προτώτυπες μουσικές που με έκαναν πραγματικά να ξεφεύγω.. Και πάλι μπράβο!

  Νομίζω πάντως το toy-rock πρέπει να το κρατήσετε Μίλτο  :P.

 

υγ. Προσωπικό αγαπημένο το Personnel..

www.lowercut.com

www.theroadmiles.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υγ. Προσωπικό αγαπημένο το Personnel..

ωχ.. να το προσέξεις αυτό...  ;) {είναι και δικό μας αγαπημένο}

 

   εύθραυστες και προτώτυπες μουσικές που με έκαναν πραγματικά να ξεφεύγω.. Και πάλι μπράβο!

  Νομίζω πάντως το toy-rock πρέπει να το κρατήσετε Μίλτο  :P.

 

ευχαριστούμε πολύ Γιάννη!

Με το "ευθραυστές" το έθεσες πολύ ωραία.   :)

Οσο για την ταμπέλα toy rock, νομίζω ότι ακόμα κ αν είμαστε ροκ, δεν είμαστε τόσο toy..

 

Και με αφορμή αυτό, θέλω να θέσω θέμα προς συζήτηση:

Γενικώς δε μ αρέσουν οι ταμπέλες, αλλά με αφορμή το ανέβασμα του δίσκου στο bandcamp έχουμε προβληματιστεί πολύ στο τι "ταμπέλες" {tags} πρέπει να βάλουμε ώστε να μας εντοπίσει και να μας ακούσει όποιος ενδιαφέρεται για μουσικές όπως η δικές μας.

Θα ήθελα λοιπόν, προτάσεις από εσάς που ακούσατε ή όταν ακούσετε το δίσκο. Πως θα ονομάζατε εσείς το στυλ που κατατάσσεται; Με τι keywords θα το αναζητούσατε στο χάος του διαδυκτύου;

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορω να πω οτι ζηλευω ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ. Θα ηθελα κι εγω να βρω μουσικους να καναμε κατι αναλογο, ή να ημουν Αθήνα και να σας φορτωνομουν με το ζόρι.

 

Το μόνο που μπορώ να κάνω προς το παρον ειναι να βαλω μια δωρεαν κοπια στο mp3 μου για τις απαλευτες ώρες της θητειας (μιας και δεν υπαρχει καρτα με υπολοιπο) και να συνεχίσω να ζηλεύω ελπιζοντας να βρω καποτε τετοιους μουσικους να συνεργαστω στο μελλον.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Και με αφορμή αυτό, θέλω να θέσω θέμα προς συζήτηση:

Γενικώς δε μ αρέσουν οι ταμπέλες, αλλά με αφορμή το ανέβασμα του δίσκου στο bandcamp έχουμε προβληματιστεί πολύ στο τι "ταμπέλες" {tags} πρέπει να βάλουμε ώστε να μας εντοπίσει και να μας ακούσει όποιος ενδιαφέρεται για μουσικές όπως η δικές μας.

Θα ήθελα λοιπόν, προτάσεις από εσάς που ακούσατε ή όταν ακούσετε το δίσκο. Πως θα ονομάζατε εσείς το στυλ που κατατάσσεται; Με τι keywords θα το αναζητούσατε στο χάος του διαδυκτύου;

Κλασσικό πρόβλημα. Αναγκαίο κακό η ταμπέλα.

Ας το προσπαθήσουμε...

 

Το έχω ακούσει ήδη αρκετές φορές το ep(και όσο το ακούω τόσο μου αρέσει :D). Θα προσπαθήσω να βοηθήσω με το να σας πω τα βασικά συγκροτήματα που μου θυμίζει.

-the books(οι οποίοι είναι πολύ αγαπημένοι μου)

-your hand in mine (το έχω ήδη πει στον Πέτρο)

-mice parade(τα λόγια περιττά)

-radiohead(για κάποιο περίεργο λόγο..)

 

Αν δούμε τις ταμπέλες αυτών των συγκροτημάτων σε συνδυασμό με τι πιστεύω εγώ για την μουσική σας(σκέτη, χωρίς να συγκρίνεται με κάτι) θα κράταγα τα : indie, experimental, post rock.

 

Παρ’ όλα αυτά, κανείς απ’ αυτούς τους χαρακτηρισμούς ΔΕΝ δηλώνει την κινηματογραφική σας αισθητική(ακούγεται δηλαδή σαν soundtrack χωρίς να υπάρχει ταινία :)) η οποία κατά τη γνώμη μου είναι πρωτεύουσα στην μουσική σας. Δεν ξέρω όμως κάποια ταμπέλα που να το δηλώνει αυτό.. 

 

Ανταλλάσω ΔΕΚΟ με baja telecaster.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορω να πω οτι ζηλευω ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ. Θα ηθελα κι εγω να βρω μουσικους να καναμε κατι αναλογο, ή να ημουν Αθήνα και να σας φορτωνομουν με το ζόρι.

 

Το μόνο που μπορώ να κάνω προς το παρον ειναι να βαλω μια δωρεαν κοπια στο mp3 μου για τις απαλευτες ώρες της θητειας (μιας και δεν υπαρχει καρτα με υπολοιπο) και να συνεχίσω να ζηλεύω ελπιζοντας να βρω καποτε τετοιους μουσικους να συνεργαστω στο μελλον.

 

 

 

Κι εγώ ζηλεύω πολύ τις μουσικές σου.

Κι εγώ αν ήμουν Θεσ/νίκη θα σου φορτωνόμουν με το ζόρι (και σε άλλους από πάνω).

 

 

Ευχαριστούμε πολύ για την αποδοχή, να είστε καλά :)

 

ΥΓ. Πολύ ύπουλα τα tags. Προσωπικά νιώθω πολύ άσχημα όταν με ρωτάνε τι παίζουμε : από τη μία η μεγάλη παύση στην απάντηση μπορεί να θεωρηθεί σαν ψώνισμα και από την άλλη οι πολλές εξηγήσεις μπορεί να φανούν σαν υπαινιγμοί για κάτι "ιδιαίτερο" ή ειδικό (πάλι ψώνισμα). Αυτά δεν πρέπει να τα βάζουν οι μουσικοί, αλλά κάπως πρεπει να συστηνόμαστε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από μερικές μέρες ακρόασης CD και βινυλίου, δηλώνω ενθουσιασμένος με το υλικό που άκουσα, παρά το γεγονός ότι είχα ακούσει και στο παρελθόν τα περισσότερα κομμάτια. Δεν έχει νόημα να αποδώσω εύσημα σε τεχνικές λεπτομέρειες, άλλωστε η παραγωγή είναι γενικώς άψογη.

 

Θα έλεγα ότι το highlight του EP είναι ο διεστραμμένος ρομαντισμός του Protege... Γλυκιά διάθεση που θυμίζει ρετρό καταστάσεις και "πειραγμένες" πινελίες, όλα δεμένα πάνω σε υπέροχες μελωδίες.

 

Μπράβο boyz, με το καλό και το LP εύχομαι. ;)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διεστραμμένος ρομαντισμός... Γλυκιά διάθεση που θυμίζει ρετρό καταστάσεις και "πειραγμένες" πινελίες, όλα δεμένα πάνω σε υπέροχες μελωδίες.

Οριστε... αυτο ειναι το ειδος! Αυτο θα απαντατε οταν σας ρωταν τι μουσικη παιζετε! ;D (δεν νομιζω να ακουγεται ψωνισμενο :P)

Μπραβο κι απο μενα παιδια, πολυ ωραιο project! Στην περιγραφη του, με καλυψαν οι προηγουμενοι και ειδικα ο Alchemist.

Καλη συνεχεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστούμε πάρα πολύ για το φήντμπακ που μας δίνετε και τη βοήθεια με τις "ταμπέλες".

Neeq και jazzjoker: ο θαυμασμός είναι αμοιβαίος.

Kostri: θα ψάξω να ακούσω τα σχήματα που προτείνεις – όποιον δεν ξέρω δλδ.

Τα indie, alternative, post είναι όντως κοντά σ αυτό που τουλάχιστον ξεκινήσαμε να παίζουμε. Είναι όμως τόσο γενικές που κάποιος θα βρει μέσα από τους mum μέχρι τους franzFerdinard.. λέμε τώρα...

Clouseau: Ευχαριστούμε! Που χάθηκες εσύ; καιρό έχω να σε “διαβάσω”

Alchemist και Giannis: ο όρος “διεστραμμένος ρομαντισμός” με φτιάχνει!!! είναι ανησυχητικό γιατρέ μου;

 

Οι περισσότεροι έχετε γράψει λόγια συγκινητικά, τα οποία διανθίζουν αυτό το “ξερό δελτίο τύπου” με τον καλύτερο τρόπο. Προσωπικά είμαι πολύ χαρούμενος που κάποιοι βρήκαν ενδιαφέρουσα τη δουλειά μας και αφιέρωσαν χρόνο να το γράψουν εδώ.

Περιμένω τους τολμηρούς που θα αναφέρουν χωρίς δισταγμούς τα “αρνητικά” του δίσκου.

 

 

Να προσθέσω στη λίστα των "σημείων πώλησης" το:

rhythm records Εμ. Μπενάκη 74, Εξάρχεια. 2103841550

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου