Προς το περιεχόμενο

SnoozeLoop : +/-


blue

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Περιμένω τους τολμηρούς που θα αναφέρουν χωρίς δισταγμούς τα “αρνητικά” του δίσκου.

κανείς δεν θα το κάνει...φοβούνται μήπως τους δείρει ο Blue...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 47
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Θα ήθελα λοιπόν, προτάσεις από εσάς που ακούσατε ή όταν ακούσετε το δίσκο. Πως θα ονομάζατε εσείς το στυλ που κατατάσσεται; Με τι keywords θα το αναζητούσατε στο χάος του διαδυκτύου;

Οι προλαλήσαντες με κάλυψαν με τα σχόλιά τους για την εξαιρετική,πραγματικά,προσπάθειά σας.

Αν θα προσπαθούσα να κατατάξω τη μουσική σας σε ένα είδος θα ήταν κάτι του τύπου κινηματογραφικό ροκ,dream pop ή ακόμα και soundtrack που ψάχνει ταινία.

 

υγ Λάτρεψα,με τη μία,την "παράνοια" του Protege

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θα μπω στη διαδικασία να προσπαθήσω να σας βρω ταμπέλα γιατί αισθάνομαι ότι πρέπει να αναιρέσω έναν από τους λόγους για τους οποίους μου αρέσετε.

 

Απ' την άλλη, όταν ζήτησες από τους τολμηρούς να αναφέρουν τα αρνητικά, αμέσως μου ήρθε στο μυαλό κάτι:

 

Τα κομμάτια σας δεν έχουν ούτε ένα blues solo ;D

 

Α και για να μην ξεχνιόμαστε. Το cd είναι μόνιμα μες στο player. Επίσης, αιρετικός ων, το αγαπημένο μου δεν είναι το personnel ούτε το protege αλλά το bon ballad.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμένω τους τολμηρούς που θα αναφέρουν χωρίς δισταγμούς τα “αρνητικά” του δίσκου.

 

Θέλεις σώνει και ντε να ακούσεις αρνητικά σχόλια? ;D

 

Εγώ δεν έχω αρνητικές εντυπώσεις απ’ τον δίσκο. Μόνο δύο σημεία θα παρατηρούσα που μπορείς ενδεχομένως να τα πεις αρνητικά.

 

Το είδος που παίζετε και στην πιο “ροκ” μορφή του(π.χ. mogwai) και στην πιο ηλεκτρονική(π.χ. boards of Canada) αλλά και στην πιο ακουστική/πειραματική(π.χ. sigur ros ή ακόμα και Tiersen) έχει πλέον διαγράψει έναν αισθητικό κύκλο και έχει αρχίσει να επαναλαμβάνεται.

Δεν βγαίνουν μπάντες σαν τους Godspeed το τελευταίο διάστημα, βγαίνουν όμως πολλοί που θέλουν να παίζουν σαν τους Godspeed. Θέλω να πω πως είναι λίγο δύσκολο να κάνεις κάτι πραγματικά προσωπικό, δηλαδή διαφορετικό, σ’ αυτό το είδος. Έχετε όμως στιγμές που είναι πραγματικά προσωπικές όπως π.χ. όταν εμφανίζεται η φωνή στο Lullaby(η αγαπημένη μου στιγμή του δίσκου). Νομίζω πάντως πως όσο παίζετε τόσο θα αρχίσετε να “διακινδυνεύετε” μια πιο προσωπική έκφραση. :)

 

Το δεύτερο σημείο είναι η ερμηνεία του «Μετρώντας». Δεν με έπεισε. Νομίζω πως είναι εξαιρετικά δύσκολο να τραγουδήσεις πραγματικά καλά σ’ αυτό το είδος στην ελληνική γλώσσα. Η αλήθεια είναι πως μου μοιάζει λίιιιγο με έντεχνο(προσοχή, μόνο για την φωνή μιλάω, όχι για την πολύ όμορφη ενορχήστρωση).

 

Αυτές είναι οι παρατηρήσεις μου. Μπορούν κάλλιστα να μην θεωρηθούν αρνητικές, όμως.

Άρα δεν ξέρω αν σε ικανοποίησα. ;D

 

Ανταλλάσω ΔΕΚΟ με baja telecaster.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ Kostri : Η φωνή και ο στίχος, είναι ένα απ τα σημεία που περίμενα ότι θα σχολιαστεί. {όπως άλλωστε κ όταν ανεβάσαμε το κομμάτι μόνο του στο νοιζ}

 

Το θέμα του "αισθητικού κύκλου" είναι πολύ μεγάλο και ενδιαφέρον. Θα ήταν ωραία να το συζητήσουμε εκτενώς σε ένα νέο γενικότερο τόπικ.

Αναφέρεις τους καταπληκτικούς godspeed που θεωρώ ότι αν κάποιος εξετάσει με αυστηρό τρόπο το έργο τους θα διαπιστώσει ενδεχομένως να έχουν διαγράψει τον προσωπικό τους κύκλο και απλώς να συνεχίζουν να κάνουν αυτό που ξέρουν καλά, αδιαφορώντας εάν επαναλαμβάνονται ή δεν καινοτομούν. Πόσο μάλλον οι άλλες μπάντες, που γεννήθηκαν ακολουθώντας αυτή την αισθητική και συνθέτοντας σε φόρμες που οι godspeed δημιούργησαν. Σπάνια καταφέρνει κάποιος να ξεφύγει, εισάγοντας προσωπικά και ιδιαίτερα στοιχεία, ώστε το αποτέλεσμα να αποκτήσει νέα ταυτότητα.

Ως SnoozeLoop νομίζω ότι είμαστε πολύ μακρυά απ το να μιλήσουμε για προσωπικό ήχο και αναγνωρίσιμη ταυτότητα, μιας και ακόμα και το δείγμα δουλειάς που παρουσιάζουμε εδώ, είναι ανομοιογενές. Ίσως είναι κι αυτός ένας λόγος που δυσκολευόμαστε να βρούμε τη “σωστή ταμπέλα”. Μακάρι στο μέλλον, “διακινδυνεύοντας”, να φτάσουμε σε κάτι πιο μεστό και ώριμο που να ξεφεύγει απ τον προδιαγεγραμμένο “αισθητικό κύκλο” του τωρινού μας ύφους. Θέλουμε πολύ δρόμο ακόμα, τόσο που μου φαίνεται βουνό...

 

 

Τα κομμάτια σας δεν έχουν ούτε ένα blues solo ;D

;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D XOoxoxoo afto ine!

 

Μάραθον μη φοβάσαι. Τα μπράτσα του blue δεν απειλούν τους φίλους μας.

Και φίλος μας είναι όποιος αγόρασε το δίσκο!   ;)

 

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω εδώ και κάποια χρόνια αντιληφθεί πόσο λάθος είναι να μην ακούς μια δουλειά ολοκληρωμένη, αλλά αποσπάσματά της, σε mp3 στο myspace εδώ και εκεί και ο δίσκος αυτός μου το υπενθύμισε για άλλη μια φορά. Από το πρωί τον έχω ακούσει 3 φορές ήδη και πάμε για συνέχεια :)

 

Η απόγνωση του Dark City, η όμορφη μελαγχολία του Syberia και η διαστροφή της Αλίκης στη χώρα των θαυμάτων σε ένα δίσκο, ήταν οι πρώτες μου εικόνες και σκέψεις ακούγοντας τον. Κοινώς μου άρεσε πάρα πολύ.

 

Μόνο αρνητικό είναι ότι θεώρησα ότι ο δίσκος δεν είχε τέλος...! Ήταν κάποιο concept το οποίο χρειαζόταν και κάποιο κλείσιμο κάποια ολοκλήρωση. Η δουλειά συνολικά πάντως είναι πανέμορφη. Σε πρώτη ακρόαση ξεχώρισα άμεσα το bon ballad, αλλά στις επόμενες όλο μαζί αποκτούσε μια δική του υπόσταση!

Σίγουρα σε 6 μήνες και πόσο μάλλον σε χρόνια από τώρα η άποψή μου θα έχει αλλάξει και θα το κρίνω διαφορετικά αφού θα το έχω πια ψειρίσει και χωνέψει αλλά η πρώτη εντύπωση είναι πάρα πολύ θετική!

 

Ως προς το που θα το κατάτασσα, αν και δηλώνω άσχετη με ταμπέλες φαντάζομαι πως δεν θα φάνταζε άκυρο κάτω από post rock καρτέλες. Οι cinematic orchestra κάτω από ποιες ταμπέλες μπαίνουν; Ούτε εκεί θα ήταν άκυρο.

 

Μπράβο ξανά από εδώ και καλή συνέχεια, και σίγουρα έχουμε να περιμένουμε πάρα πολλά από εσάς στο μέλλον!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγχαρητήρια στα παιδιά! Θα πάρω οπωσδήποτε ένα τεμάχιο (αν έχει απομείνει). Μέχρι να γίνει αυτό θα ακούσω τα κομμάτια από το λινκ και θα γράψω τις εντυπώσεις μου, οι οποίες πάντα ήταν πολύ θετικές και απέναντι στον Ουαρτσκσκσκχς σόλο, και απέναντι στην ΒΠ κολλεκτίβα. Μπράβο!

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

BLOODY !!! welcome back!!!

θα σου κρατήσουμε βινύλιο για τα Χριστούγεννα! χοχο

 

Εύη χαίρομαι που σου άρεσε! Θα με κάνεις να ψάξω να βρω τα Dark City και Syberia... είμαι περίεργος!

 

Υ.Γ. Εξαιρετικό το CD σας!

ευχαριστούμε Χάρη!

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα με κάνεις να ψάξω να βρω τα Dark City και Syberia... είμαι περίεργος!

Do yourself a favour :D

Το Dark city το έχω σε ανάλογο επίπεδο με το bladerunner ως μια από τις πλέον αγαπημένες μου scifi ταινίες!

To Syberia ως adventure δε λέει και πολλά από άποψη γρίφων και gameplay, αν έχεις παίξει σοβαρά παιχνίδια, αλλά έχει πολύ ωραία αισθητική σε γραφικά και εξαιρετική μουσική!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα απο 16 μερες εσωκλεισμου σε ενα στρατοπεδο σε υψομετρο 700 μετρων...μπορω να πω ότι τα κομματια αυτα ηταν η καλυτερη συντροφια για το μεσημεριανο χαλαρωμα και υπνο κατ'επεκταση...

 

Δυστυχως σπανια ημουν ξυπνιος μετά απο το 2 κομματι, αλλα δεν εχει σημασια...δε φταιτε εσεις ;D

 

Θα το ακουσω οταν βρω την ευκαιρια, αλλα ελπιζω να μη μου φερνει μνημες κουκετας και αγριοφωναρων και μυρωδιας απο 16 ζευγαρια αρβυλα :D

 

Απλα ηθελα να σας πω ότι εβαζα τα κομματια σας τα μεσημερια για να κοιμηθω...με την καλη εννοια....αυτα :)

 

Ελπιζω οτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου