Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με midi out του αρμονίου μου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Μέχρι τώρα περνούσα midi στο cubase με ένα καλώδιο usb to midi. Για κάποιο λόγο σταμάτησε να δουλεύει και αποφάσισα να συνδέσω την κάρτα μου (focusrite saffire f/w). Έτσι λοιπόν από το MIDI out του αρμονίου μου συνδέω το midi καλώδιο στο midi IN της κάρτας ήχου.

Στο MIDI inputs του cubase 5.1 επιλέγω την κάρτα ήχου (έχω δοκιμάσει και την επιλογή all midi inputs) αλλά δε δίνει σήμα στα midi tracks με τίποτα. Ζητώ λίγη βοήθεια.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Μήπως για τον ίδιο λόγο που δεν δουλεύει το Midi της κάρτας σου, σταμάτησε και δεν δούλευε το USB καλώδιο ?

Δηλαδή μήπως φταίει κάτι άλλο όπως γιά παράδειγμα Windows ή αρμόνιο ?

 

Γιά θυμήσου, μήπως άλλαξες κάποια ρύθμιση στα Windows ή μήπως "έκλεισες" κάτι από το αρμόνιο και δεν στέλνει σήμα Midi ?

 

Μήπως έχεις χρησιμοποιήσει ανάποδα τα Midi καλώδια? Δηλαδή το In γιά Out ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση. Το midi της κάρτας δεν το είχα ξαναχρησιμοποιήσει για να ξέρω αν θα λειτουργούσε. Ίσως να είναι ο ίδιος λόγος που δε λειτουργεί όμως.

Απεγκατέστησα και εγκατέστησα από την αρχή το cubase οπότε μάλλον δε φταίει το πρόγραμμα. Στο αρμόνιο το midi είναι ενεργοποιημένο.

Στη σύνδεση με την κάρτα χρησιμοποιώ ένα καλώδιο με 2 άκρες. δε νομίζω να έχει σημασία ποια ακρη μπαίνει που.

 

ΌΤαν συνδέο το usb όμως,  αυτό που λέει ΙΝ από το usb το βάζω στο out του αρμονίου. Σωστά?

 

ΥΓ: Αν θέλει κάποιος admin ας το μεταφέρει αλλού. Τώρα είδα ότι είαι για λυμένα θέματα εδώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

οκ. βρέθηκε η λύση. Είχε πατηθεί ένα κουμπάκι στην πίσω πλευρά του αρμονίου που απενεργοποιούσε το midi.

Κάποιες φορές τα πράγματα είναι πολύ πιό απλά απ'ότι νομίζουμε.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • admin changed the title to Πρόβλημα με midi out του αρμονίου μου
  • πριν Yannis Methenitis κλείδωσε το θέμα
Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου