Προς το περιεχόμενο

Macbook Pro


macdasher

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα ειμαι στα σκαρια για την αποκτηση ενος νεου MBP 15" με i7.

Εχω μονο 2 μεγαλες αποριες που με ταλανιζουν...αξιζει να βαλω τον 2.8 αντι του 2.66 επεξεργαστη?????Κ η 2η απορια μου...αξιζουν τα 8GB RAM???

Θα υπαρχει αισθητη βελτιωση με αυτες τις 2 προσθηκες η απλα τα πληρωνουμε για να λεμε οτι τα εχουμε???

Να σημειωσω οτι ο mac προοριζεται για χρησης μουσικης,παντως τυπου (production,DJing κτλ κτλ) κ θα εχει επανω SSD σκληρο δισκο...

Ευχαριστω!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μουσική χρήση θα είσαι μια χαρά και με τα 4GB και τον 2,66 αλλά αφού παίρνεις laptop mac και λογικά το παίρνεις μια φορά για να το κρατήσεις για καιρό καλό είναι αν έχεις τα παραπάνω φράγκα να τα δώσεις και να πάρεις και τα 8GB και τον πιο γρήγορο επεξεργαστή ετσι ώστε αν στο μέλλον τα χρειαστείς  (πχ να θες να κάνεις HD Video), που θα τα χρειαστεις καποια στιγμή , να τα έχεις. Γνώμη μου παντα.

Καλό είναι επίσης αν μπορείς να πάρεις το 17αρι καθώς η 15αρα για μουσική δουλειά είναι λιγάκι μικρή και σαφως πιο κουραστική για πολύωρη εργασία (Αν μπορείς δοκίμασε να δουλέψεις λιγο ενα project στο Logic σε 15 και 17 και θα καταλάβεις τι εννοώ)

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν κάνεις photo ή video rendering σε αρκετά προχωρημένο επίπεδο, ο ταχύτερος επεξεργαστής είναι αχρείαστος, ήδη ο 2.66 i7 είναι πολύ δυνατός για οτιδήποτε άλλο.

 

Την 8άρα RAM ίσως να τη χρειαστείς κάποια στιγμή οπότε χτύπα τη αν βγαίνεις χρηματικά. Πάντως και τα 4 είναι αρκετά, ειδικά αν δεν δουλεύεις με πολλά software samplers.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες για video κ photo δεν εχω θεμα δεν με ενδιαφερει καν...φανταζομαι οτι για  εφαρμογες τυπου ArkaosGrandVJ (αν μου χρειαστει καποια στιγμη) θα με καλυπτει το MBP με τα υπαρχων specs...αλλα και παλι δεν με νοιαζει ιδιαιτερα επομενως...καπου διαβαζα οτι η διαφορα 2.8 με 2.66 ειναι της ταξεως του ~5%,επομενως την θεωρω μαλλον αμελητεα...και τα 8 GB δεν ξερω κατα ποσο ισχυει δεν μπορουν να εκμεταλευτου πληρως λογω 32bit????Ισχυει αυτο η διαβασα κοτσανα????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι καινούριοι Mac φοράνε 64 bit λειτουργικό, οπότε αν και αυτό που λες ισχύει, σε σένα δε θα παίξει κάποιο πρόβλημα

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Θα σου πρότεινα να παρεις τον "αργό" επεξεργαστή για να έχεις καλύτερη αυτονομία με την μπαταρία. Υπολογιστικά θα είναι επαρκής. Πάρε 4G RAM σε ένα τσιπ και όχι 2X2GB για να έχεις ελεύθερο το slot και βλέπεις αν χρειάζεσαι κι άλλη στην πορεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Παλιά υπήρχε και online - εκεί που επέλεγες τα extras κλπ, αλλά τώρα δεν το βλέπω. Μπορείς να ρωτήσεις στο κατάστημα να σου πουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η επίσημη αντιπροσωπεία το δίνει με 2x2Gb, και σαν option 2x4Gb. Για ένα μόνο 4άρι, μόνο με προσωπική συνεννόηση (να πάρουν τα 2 των 2 και να σου δώσουν ένα 4άρι -με κάποια χρηματική επιβάρυνση, φαντάζομαι).

 

Άποψή μου: πάρε το 2.66 για καλύτερη διαχείριση ενέργειας και μεγαλύτερη αυτονομία, βάλε ram να έχεις, πάντα χρειάζεται. Όσο για το μέγεθος της οθόνης, οι 15" είναι υπεραρκετές για τις περισσότερες δουλειές... και πάντα μπορείς να κουμπώσεις μια μεγαλύτερη εξωτερική οθόνη.

RANDOMIZE USR 0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Η επίσημη αντιπροσωπεία το δίνει με 2x2Gb, και σαν option 2x4Gb. Για ένα μόνο 4άρι, μόνο με προσωπική συνεννόηση (να πάρουν τα 2 των 2 και να σου δώσουν ένα 4άρι -με κάποια χρηματική επιβάρυνση, φαντάζομαι).

....

 

Ναι, αυτό εννοούσα - έτσι το είχα κάνει κάποτε.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου