Προς το περιεχόμενο

WMD Geiger Counter


blue

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • 9 μήνες αργότερα...

  Επαναφορα του θεματος για καποιες ερωτησεις. Οσοι εχετε το συγκεκριμενο πεταλι (αν το εχετε πλεον), εχετε δοκιμασει αν τα samples που δεινει η wmd μαζι με τις ρυθμισεις, ισχυουν στην πραγματικοτητα? Γιατι ειναι πολυ ενδιαφεροντες ηχοι. Τα samples βρισκονται εδω: http://www.wmdevices.com/gcsoundsamples.php

και http://www.wmdevices.com/gccisoundsamples.php

Επισης, πλεον μετα απο ενα χρονο ενασχολησης με το πεταλι, προτεινετε να κατευθυνθω προς αυτο, ή προς το civilian issue? Αν τελικα το g.c. εχει πολλους χρησιμους ηχους που δε θα βρει κανεις στο c.i. , οπως επισης αν το c.i. παρα ειναι εξευγενισμενο χωρις ''απροσμενα λαθη'', τοτε θα προτιμουσα το c.g. Τελος, υπαρχει ευκολος τροπος να το βρω καπου(Ελλαδα, Ευρωπη)? Βρηκα καπους dealers στην Ευρωπη, αλλα αν καποιος εχει σιγουρο δοκιμασμενο τροπο, θα βοηθουσε :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα λινκς με τα samples δεν μπορώ να τα ανοίξω, αλλά αν είναι αυτά που είχε πάντα η σελίδα, φυσικά και ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα.

 

Για το θέμα GC vs C.I. δεν μπορώ να πω πολλά γιατί δεν έχω πιάσει στα χέρια μου το C.I. Βρήκα πάντως οτι το GC έχει κυριολεκτικά άπειρες παραμέτρους (που όπως έχω γράψει, δεν είναι όλες χρήσιμες μουσικά) αλλά και οτι μπορείς ουσιαστικά να συνθέσεις κάποιον ήχο από τα συστατικά του. Έχει τύχει να φτιάξω κάποιον ζητούμενο ήχο ξεκινώντας από την εικόνα του wavetable που φαινόταν οτι θα έπρεπε να χρησιμοποιήσω (ξεκίνησα χωρίς να γνωρίζω αν ο ήχος που ήθελα είναι εφικτός από κιθάρα). Τελικά για όσο καιρό έχω το πετάλι έχω καταλήξει οτι για μένα είναι αναντικατάστατο (παρότι το χρησιμοποιώ για 2 ήχους μέχρι στιγμής) καθώς και οτι έχει πολύ πράμα ακόμα μέσα του που δεν έχω ανακαλύψει : ο λόγος είναι οτι δεν έχει και πολύ νόημα να ξεκινήσεις να το ψάχνεις αν δεν ξέρεις που θέλες να φτάσεις και αυτό είναι priceless, το θεωρώ ως δείγμα οτι μπορείς να φτιάξεις σχεδόν οποιονδήποτε "χαλασμένο" ήχο μπορείς να φανταστείς.

 

Για το αν υπάρχει κάπου για δοκιμή δεν ξέρω, αλλά μπορείς να μου στείλεις ένα πμ και η γραμματέας μου θα με ενημερώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι, φυσικά τα samples ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα.

 

Το Civilian Issue έχει μερικούς από τους ήχους του άλλου, αλλά του λείπουν αρκετοί. Δεν θα σου λείψουν αν δεν γνωρίζεις ποιοι είναι, και αν δεν εκμεταλλευτείς τις χαοτικές του δυνατότητες κυρίως μέσω των wavetables που έχει το ακριβότερο (αν κι εγώ το είχα απολαύσει χωρίς να ξεκολλήσω σχεδόν καθόλου από την πρώτη default). Έχει και την σημαντική kate me έλλειψη δυνατοτήτων όπως το bit depth προ ή μετά των wave tables, της απενεργοποίησης του tone stack, το sample rate κλπ. Σαν πρώην ιδιοκτήτης του κανονικού, η light version μου φαίνεται πολύ φτωχή.

 

Τι εννοείς "απρόσμενα λάθη"?

 

Dealers στην Ευρώπη λογικά υπάρχουν - ο βέβαιος (και αξιόπιστο καλό μαγαζί) είναι αυτός: http://crushthebutton.be/spip.php?page=categorie&id_categorie=18

 

@blue: το τι είναι μουσικά χρήσιμο είναι πολύ υποκειμενικό... Πάντως η αχίλλειος πτέρνα του είναι η απουσία επιλογής/διακόπτη για presets. Πιστεύω πάντως πως αν επικοινωνούσε κάποιος μαζί τους, θα ήταν ένα upgrade που θα το υλοποιούσαν άνετα μιας και μπροστά σε αυτό το κύκλωμα-τέρας ένα midi control ή έστω presets θα ήταν λογικά δουλειά εύκολη...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κυριοι, ευχαριστω πολυ για τις κατατοπιστικες απαντησεις σας. Ηξερα κατα βαθος οτι πρεπει να αναμετρηθω με το c.g.(και οχι το c.i.) αλλα δεν ηθελα να το παραδεχτω ;D.

@bloody_sunday, οταν εγραψα ''απροσμενα λαθη'' για την ακριβεια χρησιμοποιησα (σε μεταφραση) εναν ορο που ειδα/ακουσα ειτε στο site της wmd, ειτε σε καποιο review στο youtube για το συγκεκριμενο πεταλι(δεν θυμαμαι ακριβως που), ο οποιος μου αρεσε και ο οποιος μαλλον εννοει αυτη την ανεξελεγκτη συμπεριφορα του(ανυπακοη σε συγκεκριμενη νοτα κλπ) που περιγραφετε και εσεις παραπανω. Επισης στο θεμα με τα presets, χωρις να εχω χρησιμοποιησει το πεταλι, νομιζω πως εχεις δικιο! Thanx και για το link με τον dealer :)

@blue, ειμαι Σαλλλλονικιος, αλλα ερχομαι συχνα Αθηνα, λογω συναυλιων. Εχω ενα στα τελη Οκτωβρη. Θα σε ενημερωσω και ευχομαι να βρουμε λιγο χρονο να τα πουμε και να τα ακουσουμε! Ευχαριστω πολυ man!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@bloody_sunday, οταν εγραψα ''απροσμενα λαθη'' για την ακριβεια χρησιμοποιησα (σε μεταφραση) εναν ορο που ειδα/ακουσα ειτε στο site της wmd, ειτε σε καποιο review στο youtube για το συγκεκριμενο πεταλι(δεν θυμαμαι ακριβως που), ο οποιος μου αρεσε και ο οποιος μαλλον εννοει αυτη την ανεξελεγκτη συμπεριφορα του(ανυπακοη σε συγκεκριμενη νοτα κλπ) που περιγραφετε και εσεις παραπανω.

Σχολιασμός για τα απρόσμενα λάθη που λες και για το πετάλι: http://www.noiz.gr/index.php?topic=188762.msg600632#msg600632

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες αργότερα...

Aνάσταση του θρεντ λόγω της είδησης του πρωτότυπου Geiger Counter Pro στην τρέχουσα χειμερινή ΝΑΜΜ, με midi, presets, eq, compressor, noise gate κλπ κλπ:

 

http://www.effectsdatabase.com/model/wmd/geigercounter/pro

 

Μπράβο τους! Ακριβώς αυτά που του έλειπαν (presets, MIDI) συν μερικά έξτρα καλούδια... αν και στη φωτό δεν βλέπω τα δυο διακοπτάκια και τα push modes...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aνάσταση του θρεντ λόγω της είδησης του πρωτότυπου Geiger Counter Pro στην τρέχουσα χειμερινή ΝΑΜΜ, με midi, presets, eq, compressor, noise gate κλπ κλπ:

 

http://www.effectsdatabase.com/model/wmd/geigercounter/pro

 

Μπράβο τους! Ακριβώς αυτά που του έλειπαν (presets, MIDI) συν μερικά έξτρα καλούδια... αν και στη φωτό δεν βλέπω τα δυο διακοπτάκια και τα push modes...

 

Κόλαση. Αν έχουν βάλει blend και πουν μια βιώσιμη τιμή we have a winner.

 

(Να σημειωθεί οτι πάντα έλεγα οτι το GC είναι ουσιαστικά πεταλιέρα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Wet blend είναι πολύ καλή ιδέα αλλά δεν το πολυκόβω να έχει... λες να το βάλουν αν τους στείλουμε κανένα email? Aλλά πιθανόν να πουν πως αν θέλει κάποιος πιο transparent ήχο αρκεί να κρατήσει το sampling ψηλά (το οποίο βέβαια δεν θα δίνει τους ήχους κάποιου εντελώς bitcrushed τόνου αλλά με ήπιο wet mix...)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου