Προς το περιεχόμενο

Ξεχαστε τις fender


kotsadoros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παρεπιπτόντως το βιντεάκι που ανέβασα πιο πάνω δεν καταλαβαίνω σε τι έχει να ζηλέψει από το αρχικό (stin 1h selida) του κοτσαδόρου....είναι και με pod....xaxaxaxa

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 159
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Φιλε fendercustomshop αν παιζεις εσυ στο βιντεο της Fender, ΤΡΕΛΛΟ respect για το παιξιμο αλλα sorry, δεν ακουμε καμμια κιθαρα μιας και τα μηχανηματα την κανουν να ακουγεται σαν αλλη μια κιθαρα που θα μπορουσε να εχει ιδιο ηχο απο guitar rig (ας πουμε)

 

Κωστα η κιθαρα ΣΚΟΤΩΝΕΙ, απο πιασιμο δεν ξερω αλλα κι εμενα μου αρεσουν τα πιο.... μοντερνα. Κυριως ο bridge μαγνητης, εκει που χανουν οι περισσοτερες strat δηλαδη einai all the money

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' αρχας μεγειες και καλοπαιχτη  :)

Το εχουμε ξανασυζητησει οτι οι suhr δεν ειναι fender. Eιναι στυλ fender αλλα σε πιο μοντερνα εκδοχη, αυτο σε αλλους αρεσει σε αλλους οχι. Εδω και λιγους μηνες ειμαι κι' εγω κατοχος μιας suhr custom classic και θελω να πω οτι κατεληξα σε αυτην την επιλογη -εχοντας παιξει μεταξυ αλλων και αρκετες fender- διοτι αυτες μου "εκατσαν" καλυτερα στα χερια μου. Θα κανω καποια στιγμη και ενα review οταν βρω χρονο.

 

Κωστα, ενταξει για το παιξιμο σου δεν χρειαζεται να πουμε πολλα, η κιθαρα ειμαι σιγουρος οτι σκοτωνει. Πες μας λιγο για τα specs αν θες

 

να σαια καλα φιλε, με γεια και σε σενα

λοιπον η κιθαρα ειναι το classic model με light weight alder , 10 - 14 compound radius , even C medium neck profile , rosewook ταστιερα, lock κλειδια  schaller και vintage style gotoh γεφυρα , ελπιζω να μην ξεχασα τιποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε fendercustomshop αν παιζεις εσυ στο βιντεο της Fender, ΤΡΕΛΛΟ respect για το παιξιμο αλλα sorry, δεν ακουμε καμμια κιθαρα μιας και τα μηχανηματα την κανουν να ακουγεται σαν αλλη μια κιθαρα που θα μπορουσε να εχει ιδιο ηχο απο guitar rig (ας πουμε)

 

Κωστα η κιθαρα ΣΚΟΤΩΝΕΙ, απο πιασιμο δεν ξερω αλλα κι εμενα μου αρεσουν τα πιο.... μοντερνα. Κυριως ο bridge μαγνητης, εκει που χανουν οι περισσοτερες strat δηλαδη einai all the money

 

thanks φιλε ,

ο bridge μαγνητης οντος ειναι το κατι αλλο, δεν εχω ακουσει αλλη στρατ με τετοιο ηχο στη γεφυρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προφανως η κιθαρα του δεν εχει και πολυ σπουδαιους μαγνητες,κατι πολυ φυσικα αλλωστε μια και οι μαγνητες των vintage Fender ειναι all over the place μια και ηταν τυλιγμενοι στο χερι απο...μεξικανους...αγροτες... ;D (και τωρα απο μεξικανους αγροτες τυλιγονται αλλα σε μηχανη.. ;D),καποιες εχουν εκπληκτικους μαγνητες (και πανω σε αυτους βασιζονται τα σημερινα Reissues ΟΛΩΝ των κατασκευαστων "Fender" μαγνητων) καποιες ομως οχι,εγω παντως πριν απο 12 χρονια πληρωσα μια...... περιουσια στον Lindy Fralin για να μου τυλιξει ενα σετ μαγνητων ωστε να ακουγονται σαν της 63αρας μου (φυσικα του εδωσα και τους original για να τους αντιγραψει)

 

Το παιξιμο σου ειναι πολυ καλο στο βιντεο και ο ενισχυτης  ακουγεται πολυ καλα,μπραβο σε αυτον που εκανε την ΗΧΟΓΡΑΦΗΣΗ.

 

νασαι καλα φιλτατε superfunk,

η ηχογραφηση εγινε με ενα sm57 beta  μεσα σε μια focusrite προενισχυση. Ο ενισχυτης περναει μεσα απο ενα PROTOTYPE TRUTONE SLAVING MACHINE και μετα μεσα σε μια 4χ12 καμπινα με greenbacks. Οι εντασεις ειναι παρα πολυ χαμηλα στο δωματιο. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγειά φίλτατε.

Τώρα, ό,τι και να σου πούμε εμείς, περισσεύει.

Αν εσένα σε ενθουσιάζει, φτάνει και περισσεύει. Πράγματι, από το βίντεο ακούγεται εξαιρετικά και ειδικά ο bridge ξεχωρίζει σε σχέση με τον κλασσικό bridge strat ήχο.

 

Άντε, ρίξε και κανένα ολοκληρωμένο βίντεο κλιπάκι με τη νέα κυρία. Καλές και οι music man αλλά ο λαός θέλει στρατίλα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μακαρι φίλε μου playloud να παιζα εγώ στο βίντεο...είναι ο φίλος μου Πάνος Αρβανίτης, υπεύθυνος στο Νάκα στην Α.Παρασκευή...και ναί έχεις δίκιο για τον ήχο....δεν είχαμε δυστυχώς μικρόφωνο..αλλά ακόμα και με το pod νομίζω ότι το balancing απο τους ΄μαγνήτες ...περνάει στο αυτί.

 

Αυτό που προσπαθώ να καταθέσω είναι το ότι...οι fender και οι gibson με τα προβλήματά τους (ξεκουρδίσματα, μπασοπρίμα, βάρος και άλλα πολλά) είναι τα όργανα που μας έφεραν στο rock και στην ηλεκτρική κιθάρα at the first place...με γειά σας με χαρά σας φίλοι του modern style να θέλετε ένα μοντέρνο καλοκατασκευασμένο όργανο που να είναι ψαγμένο σε βάρος, μαγνήτες κλειδιά , μεσαίο ήχο κλπ.

Ε κεί που διαφωνώ είναι η ΣΥΓΚΡΙΣΗ.

καμία suhr δεν θα παίξει καλύτερα από μια (original 62-είπε κάποιος -  :-X) fender και ο λόγος είναι ότι πρόκειται για άλλο όργανο...άλλο.

Τα Σαββάτα που περνάμε απο jimmy έρχεται που και που ένας παλιόφιλος από το διάσημο και ιστορικό lyrikon. ο οποίος εννίοτε φέρνει και μια original 63 olympic white...ρε παιδιά  συγγνώμη...έχουμε βάλει δίπλα της τα καραπάντα.....δεν συγκρίνεται με τπτ....

Με γειά στον φίλο με την καινούρια suhr (αντίγραφο fender) και χωρίς να το ψάξω επειδή είχα ακριβή suhr δέχομαι ότι παίζει πιο σωστά κι εύκολα από οποιαδήποτε fender παραγωγής...σήμερα. Το να τη συγκρίνουμε όμως με original vintage strat...(αν βέβαια δεν πέσατε σε κανα σκουπόξυλο του 62-(ναι δεν έπαιζαν όλες το παραδέχονται και οι ίδιοι οι κατσκευαστές) το θεωρώ σεβαστό μεν, απορριπτέο δε..

φιλικα'΄

DIMITRIS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι εντασεις ειναι παρα πολυ χαμηλα στο δωματιο.

 

για αυτο ακουγονται τοσο ωραια τα ΚΑΘΑΡΑ... ;)

 

 

 

καμία suhr δεν θα παίξει καλύτερα από μια (original 62-είπε κάποιος -  ) fender και ο λόγος είναι ότι πρόκειται για άλλο όργανο...άλλο.

 

ΦΥΣΙΚΑ και μπορει να παιξει ,ειχα ΠΟΛΛΕΣ vintage Fender και...δυστυχως ελαχιστες απο αυτες ηταν εξαιρετικες κιθαρες (μια Tele του 63,μια tele του 72,μια strat του 68 & μια jazzmaster του 66 μπορω να θυμηθω με...μεγαλη...αγαπη... ;D) οι υπολοιπες ηταν απλα απο μετριες ως καλες,απο εκει και περα η olympic white του φιλου σου μπορει να ειναι ΜΙΑ απο τις ΛΙΓΕΣ εξαιρετικες παλαιες Fender,αυτο δεν σημαινει ομως οτι ΟΛΕΣ οι παλαιες Fender ειναι εξαιρετικες....

 

Οποτε περασεις απο Μοναχο μπορω να σου δωσω ....συσταση για να πας να παιξεις μια ΠΛΕΙΑΔΑ απο παλιες Fender strat,πλαϊ-πλαϊ με συγχρονες Fender για να το διαπιστωσεις..ιδιοις....ωτασι.... ;D

 

Τις καλυτερες και πλεον σταθερες κιθαρες σε ποιοτητα η Fender στην ιστορια της τις φτιαχνει ΤΩΡΑ. 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sound Nice!!!

Μεγειές και καλόπαιχτη, μόνο μία ερώτηση.

Σε βολεύει το 10-14 compound radius? Πως το νιώθεις σε σχέση με ένα κλασσικό 9.5 ή ένα extreme (αλλό ωραίο κατ'εμέ) 7.5?

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sound Nice!!!

Μεγειές και καλόπαιχτη, μόνο μία ερώτηση.

Σε βολεύει το 10-14 compound radius? Πως το νιώθεις σε σχέση με ένα κλασσικό 9.5 ή ένα extreme (αλλό ωραίο κατ'εμέ) 7.5?

 

 

κοιτα αν εισαι σολιστας τυπος το 10 14 θσ σαρεσει γιατι οσο ανεβαινεις η ταστιερα γινεται  πιο flat επομενως πιο ευκολη στο παιξιμο. Αν παιζεις μονο ρυθμο τοτε επανο ειναι 10 το ραντιους , σαν usa strat σχεδον. Το 9.5 και 7.5 που λες , ειναι και τα 2 ιδιαιτερα και μου αρεσουν για αλλους λογους το καθενα. Σε οτι εχεις συνιθησει επανο. Εγω πχ αποδιδω τα μεγιστα σε 16αρι ραντιους γιατι επαιζα ΧΡΟΝΙΑΑΑΑΑΑ με την παλια μου rg kai etsi συνιθησα αλλα μπορω πλεον να προσαρμοσω τα χερια μου σε οποιοδηποτε radius.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου