Προς το περιεχόμενο

Ήχος κιθάρας σπίτι, studio και live


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλα τα παιδιά :)

Δεν είμαι σίγουρος ότι είναι η σωστή θεματική ενότητα, αν δεν είναι παρακαλώ κάποιον μοντ να το μεταφέρει.

 

Έχω μια line6 pod x3 live. Σπίτι την συνδέω με μια κονσολίτσα και monitor ηχεία tascam και φτιάχνω τους ήχους μου. Τους πειράζω, τους φέρνω στα ίσια τους και όλα ακούγονται μια χαρά...

 

Στο στούντιο όμως... Μεγάλο θέμα. Παίζουμε στην Ηχορύπανση, όπου "καρφώνω" την line6 κατευθείαν στην κονσόλα. Εκεί όμως ακούγομαι πολύ "λασπωμένος" λες και κάποιος έβαλε 10 φιλτρα μπροστά από τους ήχους μου...

 

Και ερχόμαστε στα live. Τί θα γίνει σε ένα ενδεχόμενο live; Ποιόν ήχο να "εμπιστευθώ" για το live; Των μόνιτορ ή του στούντιο;

 

Έχω κι έναν παλιό park, 25W. Πιστεύετε ότι αν έφτιαχνα εκεί τους ήχους μου και μετέφερα τον ενισχυτή στο στούντιο (έστω με μικρόφωνο μπροστά για να ακουστεί) και στα live θα είχα μια πιό αξιόπιστη λύση;

 

Ευχαριστώ :)

Dreamers come and go, but a dream's forever

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμμ...κι εγω το ιδιο προβλημα ειχα με τις πεταλιερες.

Η αποψη μ ειναι οτι αυτα τα μηχανηματα(boss gt10,line6 pod x3 ktl) δουλευουν καλυτερα

χωρις ενισχυτη δηλαδη καρφι στη κονσολα η αλλιως στο Loop του ενισχυτη ετσι ωστε να παρακαμψεις την προενισχυση.

Ο λογος που ακουγοταν τοσο χαλια η πεταλιερα σου νομιζω ειναι γιατι η ηχορυπανση ειναι ενα απο τα πιο αθλια στουντιο στα β.π. και μαλλον εφτεγε η κονσολα και τα μεγαφωνα.Βεβαια ας μην γινομαι τοσο απολυτος.Πριν φτασεις σε αυτο το συμπερασμα τσεκαρα αν οι ρυθμισεις του Pod ειναι για air αντι amp δες στη κονσολα τι ρυθμισεις υπαρχουν η αν ειναι ανοιχτο κανα effect γιατι πριν απο σενα ειχε κουμποσει μικροφωνο

τραγουδιστης στο ιδιο καναλι δοκιμασε να συνδεσεις την πεταλιερα σου στο Loop του ενισχυτη και μετα βγαλε συμπερασματα.

 

Οσο για το θεμα με τους ηχους που ακουγονται οτι να ναι ειναι πολυ λογικο.Γιατι καθε monitor/ηχειο ενισχυτη κτλ εχει διαφορετικο "χαρακτηρα" με αποτελεσμα οταν πχ κοψεις μπασα επειδη σε ενοχλουν και πας μετα για προβα και εκει τα monitor εχουν λιγοτερα μπασα απο τα δικα σου , ειναι λογικο ο ηχος να ειναι χαλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ ευχαριστώ φίλε μου για την απάντησή σου

Ναι δυστυχώς η Ηχορύπανση είναι λίγο χάλια... Ευτυχώς οι πάνω αίθουσες σώζουν λίγο την κατάσταση...

Οι ρυθμίσεις στο pod είναι στο line, αλλά τελικά μάλλον θα πρέπει να "παίξω" με τις ρυθμίσεις της κονσόλας... Μεγάλη ιστορία όμως ρε γμτ. Φαντάσου τώρα πρόβα: "Ώπα μισό μάγκες να βγάλω λίγα μπάσα" "Χμ όχι μάγκες μισό έχει βάθος που εγώ δεν έχω βάλει" κ.ο.κ. Ψυχασθένεια!

 

Η μόνη λύση τελικά είναι να παίρνω μαζί την κονσολίτσα μου, το pc, τα μόνιτορ ηχεία, την καρέκλα μου, το τραπέζι μου, ταπάνταόλα

Dreamers come and go, but a dream's forever

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπορούσες να φτιάξεις 1-2 ήχους στο pod χωρίς καθόλου εφφέ, ένα απλό καθαρό και ένα γκάζι που να τους χρησιμοποιείς σαν οδηγούς στο soundcheck (είτε σε live είτε σε πρόβα). Μπορεί να ήταν έτσι πιό εύκολο να βρεις ένα καλό ήχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό θα είναι να έχεις τους βασικούς ήχους και να τους φέρνεις εκεί που θες ανάλογα με την περίπτωση. Έτσι και αλλιώς και το ίδιο setup να έχεις, διαφορετικά θα ακούγεται σε άλλο χώρο οπότε κάτι θα πρέπει να αλλάξεις για να προσαρμοστεί στα γούστα σου.

Όσο καλύτερα ξέρεις τα μηχανήματά σου, τόσο πιο γρήγορα θα έχεις και τον ήχο που ζητάς στον κάθε χώρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσφατα δοκιμαζω στις προβες μια Boss ME-25 αντι της αναλογικης πεταλιερας μου για λιγοτερο κουβαλημα...εμεις παιζουμε στο STAGE που ειναι αψογο απο πλευρας μηχανηματων αλλα οπως και να εχει στελνω απο την πεταλιερα κατευθειας στον Μαρσαλ και δεν εχω κανενα προβλημα λασποματως κλπ.....

 

Το καλυτερο για τα λαηβ ειναι να κανεις αυτο που λες με τον ενισχυτη σου αυτο κανουμε εμεις με την μπαντα και εχουμε παντα τον ηχο που θελουμε...(στις κιθαρες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα φιλε μου!

Παλιοτερα ειχα ανοιξει ενα αντιστοιχο τοπικ..

Πρακτικα δεν μπορεις να κανεις κατι γιατι παντου θα αντιμετωπιζεις διαφορετικες κονσολες/μονιτορ, και το κυριοτερο μπορει πανω στην σκηνη νακους εναν χαλια ηχο και κατω ναχεις πολυ καλο ηχο.

 

Τι μπορεις να κανεις?

Προσωπικα παιζω μεσω ενισχυτη στο input και εχω ρυθμισει το podxt live (το απλο δηλαδη) στο AIR(studio direct), και χρησιμοποιω το EQ του ενισχυτη για να κανω διορθωσεις. Γενικα κανει δουλεια ειδικα στις προβες που εχουμε διαφορετικους ενισχυτες

 

Βεβαια στα λαηβ κουβαλω την δικια μου κεφαλη, οποτε...

 

Τιπ: Καποιες κεφαλες/καμπινες απτο POD δουλευουν καλα αν βαλεις ολα τα EQ του AMP στο 0 και το Presence στο 10..ετσι ο ηχος βγαινει "flat" και μετα με το EQ του ενισχυτη εισαι οκ προφανως ομως παιζει ρολο το ποια "κεφαλή" και ποιο "μικροφωνο" θα βαλεις.

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου η λύση που ζητάς υπάρχει, αλλά είναι χρονοβόρα, τι θέλω να πω.

 

Απ'τη στιγμή που δεν κουβαλάς μαζί σου όοολο σου το Rig (ενισχυτή, καμπίνα κλπ κλπ) και παίζεις μόνο με την πεταλιέρα, θα πρέπει να φτιάξεις ξεχωριστές "μπάνκες" ήχων για τη κάθε δουλειά που κάνεις.

 

Δηλαδή, παίρνεις τους ήχους σου απ'το βασικό σου σετάπ που περιλαμβάνει και τον main ενισχυτή και μετά πηγαίνοντας είτε σπίτι, είτε στο στούντιο, τους μεταφέρεις σε 2 άλλες μπάνκες και τους προσαρμόζεις εκεί ανάλογα.

Έτσι στο τέλος θα έχεις κατά 95% τον ίδιο ήχο και στο live και στο σπίτι και στο στούντιο.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ όλους πολύ! Θα ξεκινήσω εφαρμόζοντας κάποιες συμβουλές σας και ελπίζω στο καλύτερο!

Dreamers come and go, but a dream's forever

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου