Προς το περιεχόμενο

Arranger με ελληνικούς και αράβικους ρυθμούς


nikpony

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά,

Ψάχνομαι να αγοράσω synthesizer το οποίο όπως σας λέω και στο θέμα μου να έχει ελληνικούς και αραβικούς ρυθμούς. Επειδή δεν έχω ιδέα τι παίζει με το συγκεκριμένο όργανο, γιατί όλα μου τα χρόνια ασχολούμαι με την κιθάρα κυρίως, θα ήθελα τα φώτα σας και τις προτάσεις σας.

Για να σας κατατοπίσω ο προϋπολογισμός μου για το synthesizer δε θα ξεπερνάει τα 500 ευρώ.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπώς εννοείς arranger? γιατί synth με αράβικους ρυθμούς λίγω χλωμό το κόβω...

 

Στη περίπτωση αυτή τα κορυφαία επαγγελματικά όργανα θεωρούνται τα Korg pa2x pro Turkish Edition (3,250),  pa 800 turkish edtn (2,500) και το pa500 oriental (1,900).

 

Στην τιμή που βάζεις νομίζω θα πρέπει να κοιτάξεις κάτι σε Yamaha psr Oriental & Roland E-9 Or και μεταχειρισμένα από αγγελίες σε παλιά GEM-WK series.

 

Μία μέση λύση στα 1,000Ε είναι το Korg pa50SD αλλά πρέπει να ασχοληθείς να το φτιάξεις, δεν έχει έτοιμα πράγματα oriental από το εργοστάσιο.

 

Απ'την άλλη αν τώρα ξεκινάς και δεν σε ενδιαφέρει επαγγελματικά άμεσα βολεύεσαι και με ένα Yamaha psr.

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Όπως σου είπε και πιό πάνω ο "stavros_d80".

Όχι synthesizer αλλά arranger. Κοινώς αρμόνιο.

Τώρα στα λεφτά που ζητάς, μάλλον για κανένα Roland E-09GR

http://www.roland.gr/E-09GR/index.htm

 

ή κανένα Yamaha PSR-A300.

http://nireas.nakas.gr/ecomnakas/nakas2006/Default.asp?Static=243&Product=11326&Category=1882

 

Αλλιώς μεταχειρισμένο Roland - Korg - Yamaha, σε oriental πάντα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι σωστά, έχετε δίκιο, αρμόνιο έπρεπε να πω...

Πάντως θα το σκεφτώ και για τα δύο, φαίνονται καλές περιπτώσεις για μένα που δεν έχω πολλές απαιτήσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις επιλογές.Το korg pa50 παίζει ακόμη και 400 ευρώ,και ρυθμούς δεν θα χρειαστεί να φτιάξεις καθώς υπάρχουν εκατοντάδες δωρεάν σετ στο ίντερνετ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ζητάει και με Αραβικούς ρυθμούς. Δηλαδή να είναι και Oriental.

Το pa50 που λες στα 400 ευρώ είναι Oriental ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει μια κρυμμένη αλήθεια σε αυτό που λέει ο edessaios, αλλά θα εξηγήσω γιατί δεν προτείνω μεταχειρισμένο Korg pa50 και μιλώ για καινούργιο.

 

Επαγγελματικά δεν είναι απαραίτητο να είναι τύπου oriental ένα arranger για να δουλέψει κάποιος ελληνικό πρόγραμμα. Αν δηλαδή το ζητούμενο είναι arranger για δουλειά σε ένα σχήμα πχ 3-4 ατόμων (για παράδειγμα μπουζούκι, πλήκτρα & 2 φωνές) μπορεί άνετα ένα Korg pa50 να βγάλει το πρόγραμμα.

 

Αυτό γιατί στα oriental μοντέλα δεν υπάρχουν οι εξεζητημένοι ελληνικοί σύνθετοι ρυθμοί όπως πχ καρσιλαμάς, ελληνική ρούμπα, συρτός, νησιώτικος, στα3 κτλ κτλ

Υπάρχουν αράβικοι ρυθμοί, οι οποίοι είναι πάρα πολύ ωραίοι αν σχολείσαι/δουλεύεις δε περσικό restaurant ή θέλεις αυτούς τους ήχους για άλλους λόγους.

 

Επαγγελματικά η Korg με τη σειρά pa έχει επικρατήσει στα arranger στην ελληνική αγορά και υπάρχουν άφθονοι ρυθμοί και ήχοι ειδικά για λαικό πρόγραμμα ελεύθερα στο internet για download & sharing.

 

Οι λόγοι οι οποίοι δεν συνιστώ μεταχειρισμένο pa50 είναι λόγω προβλημάτων που βγάζουν στις οθόνες (καίγονται), στα κουμπιά (σπάνε) και λόγω εκτεταμένης χρήσης σε live είναι δύσκολο να βρεις καλό όργανο εαν δεν έχεις γνώσεις και δεν υπάρχει η δυνατότητα να το δεις από κοντά. Μετά η κάρτα sd είναι μεγάλη ευκολία σε σύγκριση με το παλιό floppy drive.

 

Νομίζω ο nikpony θα πρέπει να ξεκαθαρίσει αν προορίζεται για επαγγελματική χρήση & ελληνικό πρόγραμμα συνοδεία ή για εκμάθηση, δεδομένου ότι τώρα ξεκινάει για να δοθεί μια ολοκληρωμένη απάντηση.   

 

 

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ξεκαθαρίσω λοιπόν ότι το θέλω για οικιακή χρήση, ητοί για την πλάκα μου, οπότε σκέφτομαι ότι της Yamaha το PSR A-300, θα με εξυπηρετούσε...νομίζω δηλαδή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Άσχετο με την απάντηση που ζητάει ο nikpony.

 

Επαγγελματικά δεν είναι απαραίτητο να είναι τύπου oriental ένα arranger για να δουλέψει κάποιος ελληνικό πρόγραμμα. Αν δηλαδή το ζητούμενο είναι arranger για δουλειά σε ένα σχήμα πχ 3-4 ατόμων (για παράδειγμα μπουζούκι, πλήκτρα & 2 φωνές) μπορεί άνετα ένα Korg pa50 να βγάλει το πρόγραμμα.

 

Αυτό γιατί στα oriental μοντέλα δεν υπάρχουν οι εξεζητημένοι ελληνικοί σύνθετοι ρυθμοί όπως πχ καρσιλαμάς, ελληνική ρούμπα, συρτός, νησιώτικος, στα3 κτλ κτλ

Υπάρχουν αράβικοι ρυθμοί, οι οποίοι είναι πάρα πολύ ωραίοι αν σχολείσαι/δουλεύεις δε περσικό restaurant ή θέλεις αυτούς τους ήχους για άλλους λόγους.

 

@ stavros_d80

Το ότι μπορείς να παίξεις, ακόμα και να καλύψεις Ελληνικό πρόγραμμα επαγγελματικά σε ανάλογο μαγαζί με ένα απλό arranger και όχι oriental, σαφώς και γίνεται. Είναι καθαρά θέμα ακουστικού αποτελέσματος που ζητάς βάση σημερινών αναγκών, τόσο των τραγουδιών που θα παίξεις όσο και του παίκτη που θα προγραμματίσει τους ρυθμούς.

 

Άλλωστε όταν εμφανίστηκαν τα πρώτα (style) user progammable arrangers στην Ελληνική αγορά (δεκαετία του 80) έστω και κουτσουρεμένα, βλέπε τα παλιά πρώτα αρμόνια Solton, Elka κλπ, δεν υπήρχαν oriental ήχοι αλλά ούτε και δυνατότητες για να υποστηρίξουν αξιοπρεπώς τους Ελληνικούς ρυθμούς όπως είναι σήμερα. Οι ήχοι, όχι των αλλά του drumkit ήταν αρκετά περιορισμένοι στα πολύ βασικά, αυτό είναι μόνο ένα παράδειγμα.

Κι όμως τα δουλεύαμε με αυτά που μας πρόσφεραν τότε με την τότε τεχνολογία.

 

Παρ'όλα αυτά, τα μηχανάκια αυτά, δούλευαν τότε και πρόσφεραν για την εποχή τους πάντα καλό αποτέλεσμα.

Σήμερα όμως, έτσι όπως έχουν γίνει τα πράγματα, για παράδειγμα ένα τσιφτετέλι, ακούγεται πιό "φτωχό" εάν δεν χρησιμοποιήσεις στα ρυθμικά μέρη (τύμπανα) π.χ. και ήχους oriental κρουστών όπως για παράδειγμα τουμπερλέκια, ζίλιες κλπ.

 

Επίσης, μην ξεχνάς ότι στα oriental arrangers υπάρχουν oriental ήχοι γιά solo (δεξί χέρι) όπου βολεύουν αρκετά αφού είναι κατάλληλοι και καλύπτουν σημερινές πλέον ανάγκες των τραγουδιών, έτσι όπως έχουν γίνει.

 

Δεν λέω ότι δεν μπορείς να υποστηρίξεις ένα Ελληνικό πρόγραμμα χωρίς Oriental arranger αλλά έχοντας στην διάθεσή σου και αυτούς τους ήχους, σαφώς και είσαι, ακουστικά τουλάχιστον, πολύ πιό κοντά στα σημερινά ακούσματα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Μάνο!!! Όπως τα λες είναι!!! Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου!

Έτσι πληροφοριακά μιας και το ανέφερες, το 83, 85,αν θυμάμαι  έπαιζα με ένα δίσκαλο αρμόνιο μάρκας  JEN DK-250 έπιπλο ρουστίκ με πεταλιέρα για τα μπάσα,κι ενσωματωμένο ενισχυτή, με  δύο 12ιντσα, και ένα 8ιντσο για κόρνα !!! επίσης  προσαρμοσμένο ένα έξτρα εξωτερικό ντραμασίν, με όλους τους ελληνικούς ρυθμούς!!!

Το μοναδικό από τα παλιά που έχω κρατήσει, ως συλλεκτικό.

Μεγάλη επανάσταση για την εποχή του 80!!!!!!!

αν και πολύ πιτσιρικάς τότε!!!! Συγνώμη που ξέφυγα από το θέμα!  :)

 

Επίσης, θα ήθελα να πω στον φίλο nikpony, ότι μπορείς να ξεκινήσεις με το Yamaha, ή το roland, να ζυμωθείς κάπως με τα έτοιμα Ελληνικά styles, και μετά  μόνος σου θα νιώσεις τι είναι αυτό που σου λείπει όσον αφορά την τεχνοτροπία των Ελληνικών ρυθμών!

Οπότε θα ανέβεις τότε ένα σκαλάκι παραπάνω, στο να αγοράσεις ένα καλύτερο, όργανο, προκειμένου να δημιουργήσεις πλέον τα δικά σου  καλλιτεχνήματα, από πλευράς ήχων και ρυθμών!

Φιλικά, Γιάννης!!!!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου