Προς το περιεχόμενο

Πως βγαίνει αυτός ο "συνεχόμενος" ήχος στην κιθάρα;


SlapGas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι, το ξέρω ότι ο τίτλος του θέματος είναι λίγο κάπως, αλλά δεν μπόρεσα να σκεφτώ τίποτα καλύτερο... :P

 

Έχω να παρουσιάσω 2 μικρά videos...

 

Number 1 (γνωστό σε αρκετούς μάλλον...):

 

http://www.youtube.com/watch?v=0dyMp99Q5ss

 

Προσέξτε την κιθάρα που συνοδεύει μεγάλο μέρος του κομματιού και γίνεται ιδιαίτερα εμφανής από το 1:47 και μετά.

Είναι ένας μακρόσυρτος ήχος κιθάρας -είναι εν ουσία μία νότα κρατημένη με πάρα πολύ sustain- που χρησιμοποιείται με νοοτροπία synth/πλήκτρων στο κομμάτι(είναι δηλαδή ένα συνεχές layer).Είμαι όμως σίγουρος ότι είναι κιθάρα και όχι πλήκτρα ή κάτι άλλο...

Ερώτημα 1: Πως στο καλό ο Wilson πετυχαίνει τον ήχο αυτόν??

Δεν με ενδιαφέρουν προφανώς τα bass/mid/etc settings αλλά καθαρά η ιδιότητα που περιέγραψα πιο πάνω.

Compressor είναι??Attenuator??Reverb/Echo??

Τι είναι??Πως είναι??

 

Είμαι κάτοχος μιας POD X3.Παίζει να μπορέσω να βγάλω κάτι σχετικό??Υποθέτω πως μάλλον θέλει αναλογικό εξοπλισμό...

 

Number 2 (γνωστό σε λιγότερους μάλλον):

 

 

Το κομμάτι έχει πιάνο και ρυθμική κιθάρα στην αρχή. Από το 1:25 και μετά μπαίνει και μια δεύτερη κιθάρα με αυξανόμενο volume και συνεχίζει να χτίζεται σε όλο το κομμάτι.

Είναι ατμοσφαιρική post rockάδικη κιθάρα αλλά έχει και αυτή την ίδια ιδιότητα: ακούγεται ένας συνεχής ήχος...

Πώς το κάνει αυτό??

Αν δει κάποιος το clip, δείχνει σε κάποια φάση τον κιθαρίστα που παίζει αυτή την κιθάρα.Το δεξί του χέρι παίζει 8α...Ο ήχος που βγαίνει είναι όμως συνεχής, δεν ακούγεται το παίξιμό του...

Ρίξτε μια βοήθεια ρε μάγκες σχετικά.

Υποψιάζομαι Reverb/delay/compressor(για το sustain). Έχω καμία σχέση??

Ρίξτε καμία βοήθεια και για το αν μπορώ να πλησιάσω κάπως με την Χ3...

Αυτά...(μεγάλο post η αλήθεια είναι) :)

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο 1ο ειναι σιγουρα Ebow. Και στο 2ο Ebow πρεπει να ειναι αν και μου ακουγεται και λιγο σαν synth ήχος, ισως Ebow μαζι με καποιο synth εφε σε κιθαρα παντα. Για Sustainer χλωμο το βλεπω (μαλλον ακουω... ;D).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To πρώτο πρέπει να είναι Ebow, το δεύτερο πρέπει να είναι Sampler.

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eπίσης υπάρχουν κάτι ''μπλιμπλίκια'' που κόβουν το attack σαν να σου κάνουν fade in όταν παίζεις, πχ: το attack/sustain της pigtronix το οποίο όμως δεν κρατάει για πολύ το sustain στα attack mode (γαμώτο) διότι έχει μια λειτουργία reset που κόβει τον κύκλο του εφέ (το έχω το συγκεκριμένο, μπορείς να πετύχεις ήχους βιολιού και άλλα τέτοια).

 

Πάντως σίγουρα ένα ebow (το οποίο είναι και η επόμενη αγορά μου) κάνει αυτό που ζητάς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως σίγουρα ένα ebow (το οποίο είναι και η επόμενη αγορά μου) κάνει αυτό που ζητάς

Δοκίμασε πάντως ένα πρίν δώσεις τα 90 ευρώ... (είχα ένα και στον μήνα το έδωσα). Δεν είναι τόσο εύχρηστο, όσο φαίνεται στα Υουτούμπια.

Το πρώτο δείγμα, μου φαίνεται σαν guitar synth. Ας μην ξεχνάμε ότι το Gr20 (ας πούμε), έχει sustainer KAI τη δυνατότητα real time μίξης synth ήχου με τον οποιονδήποτε κιθάρας,

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ebow το είχα στο μυαλό μου ως λύση...

Αναρωτήθηκα μήπως παίζει κάτι άλλο...

 

Ο Wilson είναι αρκετά πιθανό να χρησιμοποιεί ebow γιατί τέτοιος είναι και ούτως ή άλλως δεν το παίζει live αυτό τον ήχο... :D

 

Οι Mogwai όμως το βγάζουν live και είναι ΚΙΘΑΡΑ!!!

Δείτε το στο κλιπάκι που έδωσα, ο τυπάς το παίζει!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου