Προς το περιεχόμενο

Sweep Pcking-Minor Arpeggios (Video-Μάθημα στα Ελληνικά)


tziras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ωραίο το μάθημα... ευκαιρία να κάτσω να μάθω sweep picking ;D

 

Μου αρέσει πάντως που κάνεις ολόκληρη εξήγηση στο τέλος μην τυχόν και παρεξηγηθεί κανένας που παίζεις γρήγορα... σε λίγο θα ζητάμε και συγνώμη αν παίζουμε οτιδήποτε διαφορετικό από Beatles και Παπαρίζου! Only in Greece!

 

από προσωπική πείρα σου λέω ότι αυτό συμβαίνει παντού και όχι μονο στην ελλάδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ακου jason Becker και George Bellas και θα απαντηθουν και οι 2 ερωτησεις σου!

 

Δεν μιλησα για το ποιος παιζει πιο γρηγορα...Αλλα ποιος εβαλε ολους τους υπολοιπους στη φιλοσοφια...και αδιαμφισβητητα αυτο το εκανε ο Malmsteen(σημειωτεον : εχει τρομερα καθαρο ηχο στα sweeps του!!!

 

Ο μεγιστος Jason Becker Προ Παντων εχει μεσα του πολυ μουσικη,που οσοι εχουν αναφερθει μαζι πιο πανω δεν εχουν φανταστει...(συμπεριλαμβανομενου και του Malmsteen !!)Κοιταξτε και λιγο πισω απο τα ατελειωτα αρπετζιος που εχει παιξει και εστιαστε στις αρμονιες που επαιζε, ΚΑΙ στα σολο του ΚΑΙ γενικα στη μουσικη του.

 

Οπως και να χει για να επιστρεψω σε αυτο που ελεγα, ο malmsteen ειτε το θελετε ειτε οχι ηταν ο πρωτος που επαιξε ετσι...!!!Αυτο ειπα.Τιποτα λιγοτερο, τιποτα περισσοτερο!!

www.facebook.com/DEUXPOINTS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω μια απορια.Ποια η χρησημοτητα του να μαθεις ενα αρπετζιο?

δεν λεω καλο ειναι να τα γνωριζεις...αλλα σε σολο ετσι αυτουσια και μονοδιαστατα δεν εχουν ενδιαφερον.

 

 

Π.Σ.

Θοδωρη, γιατι ενω δασκαλος ολων των Sweep-αδων ειναι ο Malmsteen τον βαζεις δευτερο στη λιστα...?

 

είναι καθαρά θέμα έκφρασης

άλλος παίζει κλίμακες...άλλος arpeggios κλπ

εμενα μου αρεσουν και τα 2

 

όσο αφορά αυτό που λες για Malmsteen... μάλλον έχεις δίκιο..

ειναι απο τους πρωτοπορους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι περισσότεροι υπερηχητικοί shredders με αφήνουν από παγερά αδιάφορο έως ελαφρά ενοχλημένο... ο Becker είναι ο μόνος που μπορώ να σκεφτώ που έγραψε τέτοια μουσική με ψυχή και συναίσθημα... αυτό κάτι λέει.

 

ειναι καθαρά υποκειμενικο αυτο.... ο καθενας εχει την άποψη του

και πρεπει να είναι ΠΑΝΤΑ ΣΕΒΑΣΤΗ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται... θέλω να πώ οτι ακόμα και εμένα που γενικά με αφήνουν αδάφορο, ο Becker μου άρεσε. Σαφώς και τέτοιες απόψεις είναι υποκειμενικές, τι άλλο θα μπορούσαν να είναι.

 

Πάντως νομίζω έξω έχουν πολύ λιγότερα κολλήματα με το τι παίζει ο δίπλα... κοιτάνε τη δουλειά τους περισσότερο. Μιας και δεν έχω κάνει επιστημονική μελέτη όμως, ακόμα και αυτό είναι απλώς η αποψή μου!

 

Peace ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι καθαρά θέμα έκφρασης

άλλος παίζει κλίμακες...άλλος arpeggios κλπ

εμενα μου αρεσουν και τα 2

 

 

Εγω απο προσωπικη εμπειρια και αναρωτηση εχω καταλαβει και τελικα εχω καταληξει οτι (για μενα μιλαω) τις νοτες που παιζω τις βλεπω μια προς μια εν συγκρισει της τονικης που δινει το ακκορντο.Οποτε κειμενομαι γυρω απο τις νοτες του ακκορντου που ειναι οι πιο ισχυρες και προσθετω και νοτες που δινουν το περιβαλλον που θελω να εκφρασω γυρω απο το αντικειμενο που ειναι για μενα το ακκορντο.

π.χ.

Σε ενα Dm ακκορντο καποια στιγμη περναω την B δινοντας ενα Jazzy ηχο.αλλη στιγμη μπορει να περασω την Bb δινοτας ετσι πιο μελαγχολικο ηχο.Καποια αλλη στιγμη περναω την Ab δινοτας εναν Bluesy ηχο....... και παει λεγοντας!!

 

Νομιζω μια καλη ασκηση για να δεις την καθε νοτα ξεχωριστα ειναι να παιζεις πανω απο ενα απλο ακκοντο και να περνας μια μια και τις 12 νοτες που υπαρχουν.Κανει καλο και στο ear training (γνωμη μου)!!

www.facebook.com/DEUXPOINTS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω μια καλη ασκηση για να δεις την καθε νοτα ξεχωριστα ειναι να παιζεις πανω απο ενα απλο ακκοντο και να περνας μια μια και τις 12 νοτες που υπαρχουν.Κανει καλο και στο ear training (γνωμη μου)!!

 

υπάρχουν και άλλοι τρόποι πιο ασφαλείς και "τεχνονκρατικοι"

για να παίξεις εκτος κλίμακας

ένα από αυτούς τους τρόπους θα το δεις εδώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπάρχουν και άλλοι τρόποι πιο ασφαλείς και "τεχνονκρατικοι"

για να παίξεις εκτος κλίμακας

ένα από αυτούς τους τρόπους θα το δεις εδώ

 

Ξερεις ποια ειναι η ενσταση μου?οτι εδω ακους την κλιμακα,ενω εγω μιλησα για προσοχη και εστιαση σε καθε νοτα ξεχωριστα...

το ειχα δει αυτο το μαθημα,γενικα σε παρακολουθω!!

www.facebook.com/DEUXPOINTS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερεις ποια ειναι η ενσταση μου?οτι εδω ακους την κλιμακα,ενω εγω μιλησα για προσοχη και εστιαση σε καθε νοτα ξεχωριστα...

το ειχα δει αυτο το μαθημα,γενικα σε παρακολουθω!!

 

πανω κατω λεμε το ίδιο περίπου, αλλα με διαφορετικό τρόπο

μπρορεις να το εφαρμόσεις σε κάθε νότα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μιλησα για το ποιος παιζει πιο γρηγορα...Αλλα ποιος εβαλε ολους τους υπολοιπους στη φιλοσοφια...και αδιαμφισβητητα αυτο το εκανε ο Malmsteen(σημειωτεον : εχει τρομερα καθαρο ηχο στα sweeps του!!!

 

Ο μεγιστος Jason Becker Προ Παντων εχει μεσα του πολυ μουσικη,που οσοι εχουν αναφερθει μαζι πιο πανω δεν εχουν φανταστει...(συμπεριλαμβανομενου και του Malmsteen !!)Κοιταξτε και λιγο πισω απο τα ατελειωτα αρπετζιος που εχει παιξει και εστιαστε στις αρμονιες που επαιζε, ΚΑΙ στα σολο του ΚΑΙ γενικα στη μουσικη του.

 

Οπως και να χει για να επιστρεψω σε αυτο που ελεγα, ο malmsteen ειτε το θελετε ειτε οχι ηταν ο πρωτος που επαιξε ετσι...!!!Αυτο ειπα.Τιποτα λιγοτερο, τιποτα περισσοτερο!!

 

Ουτε και εγω τους ανεφερα για το αν παιζουν πιο γρηγορα!

Αν κατσεις κ μελετησεις θα δεις πως ο malmsteen παιζει ΜΟΝΟ 2 αρπετζιος κ το πολυ σε 5 χορδες!

Ναι Ειναι απο τους πρωτοπορους της τεχνικης μαζι και με τον franκ Gambale. (για μενα ειναι ο 2ος ο αληθινα εφευρετης κ ο μοναδικος <<εφευρετης>> αυτης της τεχνικης)

 

Οι υπολοιποι που ειπα πειραν την τεχνικη κ την καναν expand σε ολες τις χορδες(6 string sweeps μαζι με string skipping exotic scale patterns with wide stretchings)και οτι αλλο μπορεις να φανταστεις τις καναν μουσικη!! (εδω απαντιεται το ερωτημα σου για το που κολαει σε σολος να χωνεις αρπετζιος)

 

Οσο για την καθαροτητα προσπαθησε να παιξεις το serrana καθαρα και ανεβασε το κλιπακι να σε δω!

του malmsteen τα arpeggios ειναι αυτα που μαθαινουν στους αρχαριους, basics patterns δλδ! και να θες να ακουστεις βρωμικα δεν γινεται δλδ!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου