Προς το περιεχόμενο

Diy project: Noiz overdrive


toneless

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 981
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Πολύ ωραίο project Toneless :D και σχετικά εύκολο.

Για dc input τι θα πρέπει να κάνουμε?

 

Δεν χρειάζεται! Μια αλκαλική κρατά για πάντα! Ας κρατήσουμε απλό το σχέδιο...Βέβαια σε περίπτωση που το φτιάξεις και είσαι σε αυτό το στάδιο θα το κοιτάξουμε και αυτό.

 

Nα σε ρωτήσω ρε Τοneless silicon διόδους θα βρω στην πλατεία κάνιγκος! ροτάω γιατί δεν ξέρω τα κατατόπια καθότι είμαι από Σύρο! Επίσεις πεσμου ακριβώς τι να κάνω για να δόσω ζωή στο LED αν μπορείς!!!

 

Παντού! Λες και τον τύπο αν θες να πάρεις ακριβώς τα ίδια υλικά. Για led υπάρχουν πληροφορίες παραπάνω απο τον Flipper. Χρειάζεσαι και εναν διακόπτη με 9 επαφές.

 

Είναι καλή ιδέα η αλλαγή μεταξύ πυκνωτών να γίνεται με έναν απλό διακόπτη; Δεν θα υπάρχουν ανεπιθύμητες ταλαντώσεις στο κύκλωμα;

 

Αν αλλάζεις πυκνωτές ανάμεσα στο παίξιμο σου πράγματι θα υπάρχει ενα ...μικρό κλικ. Μπορείς πιθανότατα να το παρακάμψεις βάζωντας μια αντίσταση 1M παράλληλα με τη γείωση.

 

Τις διόδους τις ζητάμε "πιάσε ρε μάστορα 2 σίλικον διόδους" ή έχουν ειδική ονομασίια :?:

 

Έχω γράψει ποιά ακριβώς υλικά χρειάζεται κάποιος στο κύριο μέρος του άρθρου. Στη χειρότερη, τύπωσέ το και πήγαινε στο μαγαζί με το άρθρο, αποκλείεται να μην τα ξέρει.

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Επίσης απο τι εξαρτάται το πόσο βαριά θα είναι μια παραμόρφωση(κατασκευαστικά);;

 

Ευχαριστώ :D

 

Η "ποσότητα" παραμόρφωσης συνήθως βγαίνει απο τη "ποσότητα" gain stages ενος κυκλώματος. Όσο περισσότερα gain stages τόσο περισσότερη "βαβούρα". Το "the noiz" μπορεί να παρομοιαστεί με to gain stage μισής λυχνίας προενίσχυσης, οπότε κάποιος καταλαβαίνει ότι δεν μιλάμε για τρελή ποσότητα παραμόρφωσης. Πάραυτα είναι υπέραρκετή για να πάει εναν λαμπάτο ενισχυτή απο mild distortion σε full saturation...

Και απο μόνο του βέβαια, το πετάλι, έχει ενα ικανοποιητικό μπασάτο και "γεμάτο" overdrive.

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Η "ποσότητα" παραμόρφωσης συνήθως βγαίνει απο τη "ποσότητα" gain stages ενος κυκλώματος. Όσο περισσότερα gain stages τόσο περισσότερη "βαβούρα". Το "the noiz" μπορεί να παρομοιαστεί με to gain stage μισής λυχνίας προενίσχυσης' date=' οπότε κάποιος καταλαβαίνει ότι δεν μιλάμε για τρελή ποσότητα παραμόρφωσης. Πάραυτα είναι υπέραρκετή για να πάει εναν λαμπάτο ενισχυτή απο mild distortion σε full saturation...

Και απο μόνο του βέβαια, το πετάλι, έχει ενα ικανοποιητικό μπασάτο και "γεμάτο" overdrive.[/quote']

 

Με ενδιαφέρει αυτό το full saturation που λες αλλά το κατα δύναμην απο το πετάλι μόνο του γιατί το 90% των περιπτώσεων παίζω με το καθαρό κανάλι του ενισχυτή

 

Στο πετάλι ποιό είναι το gain stage και πως προσθέτω επιπλέον;

 

Πρήξιμο,πρήξιμο

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ενδιαφέρει αυτό το full saturation που λες αλλά το κατα δύναμην απο το πετάλι μόνο του γιατί το 90% των περιπτώσεων παίζω με το καθαρό κανάλι του ενισχυτή

 

Στο πετάλι ποιό είναι το gain stage και πως προσθέτω επιπλέον;

 

Πρήξιμο' date='πρήξιμο

 

Xm...Αν θες να βγάλεις τρελά γκαζάτο ήχο απο ενα πετάλι σαν το "the noiz" μάλλον θα απογοητευθείς. Όταν το έφτιχνα δεν είχα στο νού μου ενα πετάλι για metal αλλά ενα απλό και τίμιο overdrive. Αν έχεις την ευχαίρια να φτιάξεις οτιδήποτε -περα πολυπλοκότητας- έχω πολλές ιδέες να σου προτείνω...διαφορετικά φτιάξε απλά το πετάλι και χρησιμοποίησε το με χαμηλές ποσότητες gain για ακόμη περισσότερο boost του βασικού σου πεταλιού distortion...

To clue της όλης υπόθεσης με τα gain stages είναι απλό. Παίρνεις 5-6 noiz overdrives και τα βάζεις στη σειρά...βέβαια, στην πραγματικότητα τα πράγματα είναι λίγο πιο περίπλοκα για κάτι λειτουργικό χωρίς πολύ "βαβούρα".

 

Aυτές μου έδωσαν στο μαγαζί που πήγα. Αν δεν κάνουν τι να ζητήσω;

 

Όχι, πολύ πιθανόν να μην κάνουν. Πραγματικά δεν έχω δοκιμάσει zener διόδους σε overdrive...χμ...μου έδωσες ωραία ιδέα 8)

Θεωρητικά χρησιμοποιούνται για να "ρίξουν" την τάση.

 

Γράφω τι διόδους μπορείς να χρησιμοποιήσεις.

Και υπάρχουν παντού!

Επίσης, κάνουν και οι silicon 1Ν4148 ή 1Ν914.

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά το κόστος της κατασκευής' date=' να σημειώσω ότι τα φράγκα για ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ τρανζιστοράτο booster, overdrive, fuzz, distortion μετά βίας μπορούν να ξεπεράσουν τα 15-18e συμπεριλαμβανομένου οποιουδήποτε top quality υλικού κυκλοφορεί στην αγορά.

[/quote']

 

15 - 18 Ε κοστιζει συνολικα ή μονο το τραωζιστορ?

τύχη ευνοεί τους τολμηρούς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:oops: ¶ργησες. Δεν βρηκα πουθενά οτι λες για τις διόδους.Δεν ξέρω τι ιδέα σου έδωσα αλλά δουλεύει μια χαρα και έτσι. Πολύ ωραίο και απλό για αρχάριο.

Ούτε κουτί δεν πείρα (γιατι δεν ήξερα αν θα πετύχει) και το έβαλα σε ένα κουτί διακλάδωσης ηλεκτρολογικό που βρήκα σπίτι. Θα το αφήσω εκεί για να θυμάμαι το πρώτο μου DYI. Σκέφτομαι να φτιάξω άλλο ένα με διακόπτη για LED. Εκεί που λες για τις αντιστάσεις αν βάλω ένα ποντεσιόμετρο θα δουλεύει σαν TONE; Επίσης πως μπορώ να βάλω VOLUME για γίνει ένα ολοκληρομένο OVERDRIVE; Στείλε οδηγίες να αρχήσω να ζεστένω το κολλητάρι. Πως ανεβάζω ΦΩΤΟ;

For Those About To Rock We Salute You

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά το κόστος της κατασκευής' date=' να σημειώσω ότι τα φράγκα για ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ τρανζιστοράτο booster, overdrive, fuzz, distortion μετά βίας μπορούν να ξεπεράσουν τα 15-18e συμπεριλαμβανομένου οποιουδήποτε top quality υλικού κυκλοφορεί στην αγορά.

[/quote']

 

15 - 18 Ε κοστιζει συνολικα ή μονο το τραωζιστορ?

 

Όλα μαζί! Εννούσα και το κουτί ακόμη...

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου