Προς το περιεχόμενο

Diy project: Noiz overdrive


toneless

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπραβο σου Νικο παντως για την ιδεα. Εβαλες το μικροβιο σε πολλους :)

 

 

Ναι, ναι... και το έχασα εγώ.  :o

 

 

 

 

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 981
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

 

Ναι, ναι... και το έχασα εγώ.  :o

 

 

 

 

 

 Ευκαιρια λοιπον να το ξαναβρεις λεγοντας σου αν εχεις τη διαθεση να σχεδιασεις  ενα layout για καποιον που θα ηθελε να εναλλασει τις διοδους αν φερει πειν, θελει να  φορεσει πανω στο κυκλωμα του 2 ή 3 ζευγαρια οπως για παραδειγμα, ενα ζευγος 1Ν4148 ή 1 ζευγος Led ή μειξη μεταξυ τους κ.τ.λ. να βαλει pots για volume και gain κ.τ.λ. Πολλα ζηταω?

Επισης, κατα ποσο ευκολο ειναι να σχηματιστει ενα layout για true bypass με led και 2DPDT ? Μηπως ειναι το συγκεκριμενο:

switch_lo_dpdt_mil.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως παιδια αλλαξα τη μια διοδο (ειχα ζευγος 1Ν4002) στο πεταλι με κοκκινο LED και μπορω να πω οτι και σαν booster και σαν od σε καθαρο μου αρεσει παρα πολυ τωρα.. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι να ταλαιπωρείσαι με bypass+led και DPDT?

πάρε εκει πέρα ένα 3PDT να κάνεις τη δουλειά σου!

 

επίσης μη σε τρομάζουν οι μικρομετατροπές που κάναν κάποιοι.

Το να βάλεις ένα gain knob δεν είναι τίποτα παραπάνω απο μια αντικατάσταση της αντίστασης R2.

 

Η εναλλαγή των ζευγαριών των διόδων μπορεί να γίνει με ένα απλό dpdt ωστε να μη γεμίζεις καλώδια: κολλάς το 1ο ζευγάρι στα 2 πάνω πινς, το 2ο ζευγάρι στα 2 κάτω πινς, και χρησιμοποιείς τα μεσαία πινς σαν "in" και "out".

 

 

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες αργότερα...

Φυσικα.

Αν οι 2 διοδοι που θα χρησιμοποιησεις ειναι ιδιοι (οπως τωρα) θα παρεις συμμετρικο clipping.

Αν ειναι διαφορετικοι (ειτε διαφορετικα μοντελα, ειτε τελειως διαφορετικα ειδη, πχ led-ge) θα εχεις ασυμετρο clipping.

 

Και τα 2 ειδη clipping (συμμετρικο-ασσυμετρο) εχουν χρησιμοποιηθει σε πολλα γνωστα πεταλια...δοκιμασε διαφορους συνδυασμους να δεις ποιο σου αρεσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

γεια σασ παιδια εχω μια απορια

Ας παρατηρήσουμε λίγο το schematic.

Το πρώτο πράγμα που αντικρίζει το σήμα μας είναι ένα υλικό που γράφει πάνω του C1. Αυτός είναι ο πυκνωτής εισόδου και καθορίζει ποιες συχνότητες θα αφήσει να "μπουν" μέσα στο κύκλωμα. Χοντρικά, μεγαλύτερος πυκνωτής σημαίνει και περισσότερα μπάσα. Κάτι αντίστοιχο κάνει και το πυκνωτάκι C2. Αυτό το πυκνωτάκι καθορίζει ποιες συχνότητες θα "βγουν" από το κύκλωμα. Και εδώ ισχύει ότι μεγαλύτερος πυκνωτής ισούται με περισσότερα μπάσα. Από τα παραπάνω βγαίνει το συμπέρασμα ότι θα μπορούσαμε να κουρδίσουμε το overdrive στις ανάγκες μας. Επιπλέον, μπορούν να μπουν διακοπτάκια για επιλογή μεταξύ διαφορετικών πυκνωτών. Voila! Μάθατε τη βασική διαφορά ενός πεταλιού κιθάρας και ενός μπάσου. Πολλές εταιρίες αλλάζουν απλά το πυκνωτάκι εισόδου και μετονομάζουν το πετάλι π.χ σε Bass Overdrive.

 

πωσ μπορει να επιτευθει αυτο? τι πυκνωτι να βαλω ωστε να το τρεχω για κιθαρα και μετα να κανω plug in το μπασω να γυριζω το δυθεσιο διακοπτακι και να μετατρεπεται σε  verdrive ποιο μπασατο?http://www.noiz.gr/index.php?action=articles;sa=view;article=56 τι να προσθεσω στο layout?πρεπει να παρακαμπτει ο διακοπτησ το ενα κικλωμα απο το c1 eos t c2? μπορει κανεισ να το προσθεσει στο layout μιασ και το εχω κανει ακριβησ αντιγραφη? για διακοπτη εχω σκεγτει αυτοhttp://www.thomann.de/gr/goeldo_el11c_minischalter.htm

Μια μερα θα βρω κατι εξυπνο να γραψω εδω κατω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο διακόπτης είναι πολύ καλή λύση.

Τώρα για κιθάρα θα έλεγα να αφήσεις τον 0,22 στην είσοδο και για μπάσο ένας 2,2 θα ήταν αρκετός νομίζω, αλλά λογικά θα πρέπει να αλλάξεις και τους πυκνωτές εξόδου, καθώς για το μπάσσο ο 0,22 δεν θα αφήνει πολλά μπάσσα να περάσουν στην έξοδο, οπότε αντίστοιχα και εκεί ένας 2,2 θα κάνει τη δουλειά σου. (αν κάνω λάθος ας με διορθώσουν οι πιο ειδικοί)

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο διακόπτης είναι πολύ καλή λύση.

Τώρα για κιθάρα θα έλεγα να αφήσεις τον 0,22 στην είσοδο και για μπάσο ένας 2,2 θα ήταν αρκετός νομίζω,

Και ο 0,47 κάνει τη δουλειά του επαρκώς, αλλά εμένα μου άρεσε το ηχητικό αποτέλεσμα του 0,22 πιο πολύ. Γούστα ;D

 

(Για τον διακόπτη δε γνωρίζω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ο 0,47 κάνει τη δουλειά του επαρκώς, αλλά εμένα μου άρεσε το ηχητικό αποτέλεσμα του 0,22 πιο πολύ. Γούστα ;D

Σίγουρα, ειδικά αν μιλάμε για διπλούς μαγνήτες είναι προτιμότερος.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου