Προς το περιεχόμενο

Diy project: Noiz overdrive


toneless

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@ Diys(και ειδικότερα προς Toneless  :P):

 

Θα μπορούσατε να ποστάρετε μια συγκεντρωτική λίστα από sites που περιέχουν schematics(σχετικά εύκολα και για κάθε κατηγορία εφέ πχ fuzz τάδε site,feedback looper στο δείνα κτλ);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 981
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Υπήρχε θυμάμαι ένα φόρουμ που βάζανε πολλά και έχω σε σελιδοδείκτη αυτό

http://analogguru.100free.com/

(πιθανόν από εκείνο το φόρουμ το είχα βρει αλλά δεν θυμάμαι όνομα)

 

Βέβαια σταμάτησα να ψάχνω μιας κ το od μου έχει χαλάσει κ βαριέμαι να το επισκευάσω, οπότε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπήρχε θυμάμαι ένα φόρουμ που βάζανε πολλά και έχω σε σελιδοδείκτη αυτό

http://analogguru.100free.com/

 

Thanx Evilnye :) :)

Όσοι πιστοί προσέλθετε,αν έχετε να προσθέσετε κάποιο site  ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ότι θέλετε ...αλλά όχι εδώ!

 

Ήδη είναι βαρύ το topic με αρκετές πληροφορίες οι οποίες δεν βοηθάνε επι της κατασκευής.

Υπάρχει σχετικό topic για αυτά τα πράγματα και μάλιστα sticky.

 

Υγ. Μάλλον, πρέπει να τσεκάρω όλα τα πόστ και να τροποποιηθεί το αρχικό ποστ με όλες τις ερωτήσεις και σε ποιά σελίδα βρίσκεται η απάντηση.  :-[  Τα ίδια θέματα επαναλαμβάνονται κάθε 5 σελίδες.  ;D

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποφασισα να διακοψω την αποποιρα κατασκευης του fuzz face γιατι οπως ειδα δεν ειναι ολος ο κοσμος τοσο αναλυτικος και καθοδηγητικος οπως στο αρθρο σου.Βρηκα διαφορα schematics που εχουν αρκετες "ασαφειες" για τις μεχρι τωρα γνωσεις μου γι αυτο λεω

να αποκτισω λιγη περισσοτερη πειρα πριν μπω σε αυτη τη διαδικασια.

Ετσι σκεφτικα να συνεχισω το Noiz overdrive που ειναι απολυτα κατανοητο πλεον και να το κανω λιγο πιο ευχρηστο και λειτουργικο.Αυτο που θελω να κανω ειναι να το φτιαξω απο την αρχη και να προσθεσω pot για gain(ειδα που εχει συζητηθει στο αρθρο) και αν ειναι ευκολο και για tone,Καθως και να βαλω υποδοχη για 9v ρευμα και λαμπακι για οn/off.

Αυτο που θα ηθελα να σε ρωτησω ειναι αν σου ειναι ευκολο να μου πεις τι πρεπει να κανω για να προσθεσω αυτα τα πραγματα στο πεταλι και αν μπορεις να με προμηθευσεις με τα απαραιτητα εξτρα πραγματα οπως κουτι και κανονικα ποτενσιομετρα(οχι σαν αυτα τα πλαστικα με το μαρκουτσι).

Επειδη σε εχω πριξει αρκετα αυτο τον καιρο αν για οποιοδηποτε λογο

δεν μπορεις η δεν θελεις να με βοηθησεις ειναι απολυτα κατανοητο.

Τhat's all.

Ευχαριστω για το χρονο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που θα ηθελα να σε ρωτησω ειναι αν σου ειναι ευκολο να μου πεις τι πρεπει να κανω για να προσθεσω αυτα τα πραγματα στο πεταλι και αν μπορεις να με προμηθευσεις με τα απαραιτητα εξτρα πραγματα οπως κουτι και κανονικα ποτενσιομετρα(οχι σαν αυτα τα πλαστικα με το μαρκουτσι).

 

Πιθανότα έχω τα jack που χρειάζεσαι.

Led και dc jack μπορείς να βρείς στο Φανό στα Εξάρχεια.

Για το πρώτο ζητάς led με χρώμα της προτίμησή σου και σε διαστάσεις 3mm ή 5mm.

Για το δεύτερο ζητάς πλαστικό dc jack για σασί με την υποδοχή στο μετασχηματιστή 2.1mm.

 

Πως θα βάλεις gain αναφέρετε σε προϊγούμενες σελίδες, για tone control θα πρέπει να φτιάξεις καλύτερα μια έτερη πλακέτα και να διαλέξεις κάποιο κύκλωμα απο άλλο πετάλι.

 

Ακόμη καλύτερα, φτιάξε ενα δεύτερο noiz od, με τις προσθήκες που θες -και υπάρχουν αρκετά mods στο παρόν topic- και μετά θα είσαι έτοιμος για άλλες κατασκευές.

 

 

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παιδιά ωραίο θεματάκι είναι, λίγο προσοχή με τα σχεματικά γιατί δεν είναι όλα απόλυτα σωστά (με εξαίρεση τα επίσημα service manuals). To overdrive είναι σχετικά απλό και εύκολο κυκλωματάκι απλώς γενικά σε οποιαδήποτε τέτοιους είδους κατασκευή θέλει πολύ καλή και προσεκτική επιλογή των ηλεκτρονικών στοιχείων (πυκνωτές, αντιστάσεις κτλ.) με την χαμηλότερη δυνατή ανοχή. Προσεχώς θα προσπαθήσω να συνεισφέρω και γω δίνοντας κάποιο σχηματικό κυκλώματος, καθώς έχω σκοπό να σχεδιάσω και να υλοποιήσω ένα equalizer για μπάσο καθώς και ένα chromatic tuner (αυτό ίσως με μορφή rack). Ως τότε καλές κατασκευές noizάδες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου