Προς το περιεχόμενο

Diy project: Noiz overdrive


toneless

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 981
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

φτανω στην 28 σελιδα και ενδεχεται σημερα να το τελειωσω το θεμα  ;D ;D ;D..

το σαββατο λεω να παω για ψωνια και να κανω την κατασκευη και σκευτομαι να εφαρμωσω τις εξης μοντες

 

1) να βαλω παραλληλα στην R3 μια 560Ω που ανοιγοκλεινει με διακοπτακι (για Gain boost)

2)Gain pot αντι για την R2

3) να συνδεσω οπως στο σχημα ενα δευτερο τρανσιστορ

darlingt.gif

 

 

λενε οι μοντες η να το αφησω καλυτερα;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το 1) μου φανηκε πολυ ενδιαφερον και θα ηθελα να το κανω κι εγω...

αμα το πετυχεις κανε ενα ποστ που θα λεει πως τα συνεδεσες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ενα ακρο της R3 συνδεεται με μια αντισταση (ιση με την R3 ,560Ω) .. το ακρο της αντιστασης αυτης παει σε ενα διακοπτακι δυο επαφων που ανοιγει κλεινει το μερος αυτο του κυκλωματος. Και απο την ελευθερη επαφη του διακοπτη παει στο αλλο ακρο της R3 καλωδιο.

Ετσι οταν ειναι ανοιχτο το κυκλωμα αυτο υπαρχει μαι 560Ω παραλληλα με την R3 αρα στη θεση της R3 βρισκεται ισοδυναμη αντισταση 280Ω αρα θα αυξηθει το Gain.. Τωρα η υλοποιησει θα γινει εντος Σ/Κ...

 

τωρα αυτο που φοβαμαι ειναι αν χρησιμοοπιησω ολες τις παραπανω μοντες οταν εχω το πεταλι σε Full gain setting αν θα αντεχουν τα υλικα και αν θα δουλευει το διπλο τρανσιστορ στο συγκεκριμενο κυκλωμα  ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα ξεκινησα το αθλημα του DIY electronics αλλα μερικες συγκυριες με αναγκαζουν να αναβαλω την κατασκευη του ΤΗΕ NOIZ :'( :'( :'( (Πχ. στο μαγαζι μου εδωσαν λαθος αντιστασεις  ;D ;D) .. εχω ολοκληρωσει παντως το κουτι με τα ποτενσιομετρα , τους διακοπτες και τα βυσματα ..

τα ποτενσιομετρα μου ειχαν μακρυ επιλογεα (οπως της εικονας ) και τα εκοψα σε ποιο μικρα ... (δεν εχω βρει ακομα καλωδιο) πειραζει;;;; ;D ;D ;D ;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν λες αλλες αντιστασεις?Αν ειναι στο 1/2 watt δεν πιραζει,καθως κι αν ειναι λιγο διαφορετικες οι τιμες παλι δεν πιραζει.Απλα θα εχει καπως διαφορετικο ηχο απο τα αλλα.Αλλα θα δουλευει.Εκτως κι αν μιλαμε για τεραστια διαφορα.Π.χ. εμενα μου εδωσαν 560.000 Ω αντι για 560 και εσπαγα το κεφαλι μου να καταλαβω τι φταιει που δεν παιζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εμενα μου εδωσαν 560Κ ...  ;D ;D ;D

παλι καλα ομως που της ειχαν ανακατεμενες και επρεπε να ψαξω τις τιμες τους με το χρωμα και δεν προχωρησα στην κατασκευη  ;D ;D

επισης εχει παραληφθει και η 2.2Μ οποτε.... δυσκολα θα το κανω να παιζει......

τεσπα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηγαινε οποτε εχεις χρονο και ξαναπαρε οσες σου λιπουν απο αλλου.Ενα μαγαζι στα εξαρχεια Φανος στο ονομα,ενδείκνυται για τετοιες αγορες μιας και ειναι τσεκαρισμενο οτι εχει τα απαραιτητα και ειναι και συνεργασιμοι απο πολλα ατομα στο φορουμ.        Ευτυχως που το παρατηρησες,γιατι εγω τις εβαλα κανονικα πανω στο κυκλωμα. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακαρι να μπορουσα να επισκευθω το εν λογω καταστημα αλλα δυστυχως με αποτρεπει η αποσταση μου απο την ελληνικη προτευουσα καθως ανερχεται σε τουλαχιστον 500χιλιομετρα εκ των οποιων τα περισσοτερα ειναι πανω στην θαλασσα (μενω κρητη)  ;D ;D ;D

Και στην ομορφη κωμοπολη που κατοικο δεν υπαρχει τετοιο κατστημα αλλα θα κανω μια προσπαθεια να βρω... παντως αλλη φορα θα παραγγελνω απο ιντερνετ  ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου