Προς το περιεχόμενο

Diy project: Noiz overdrive


toneless

Προτεινόμενες αναρτήσεις

και εγω απο το φανο πηρα ενα μεταλλικο κουτι και ειναι καλο! αλλα εκανα ενα λαθος στην πλακετα και πρεπει να την κανω απο τη αρχη :( :( ολα τα υλικα κανανε 7ευρω με germanium διοδους

Practice cures most tone issues - John Suhr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 981
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

ξερει κανείς στη θεσσαλονίκη που έχουνε κουτιά?? απο δευτέρα το ξεκινάω και γω το πεταλάκι, αλλα για το μπάσο. Toneless πες μου λίγο πάλι τί πυκνωτές πρέπει βάλω για να είναι ποιό μπάσος ο ήχος?? Υπάρχει μήπως πυκνωτής μεταβλητής χωρητικότητας ωστε να μπορώ να το ρυθμίζω? ή αν μπορείς πές μου πως ακριβώς μπορώ να το κάνω με διακοπτάκι ωστε να αλλάζω ανάμεσα σε δυο

Free thinkers are dangerous...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα κι εγώ στο Φανό πήγα και πήρα ένα πλαστικό κουτί 4 ευρώ #$%@! Τα μεταλλικά είχαν 15 ευρώ!

 

Επίσης δεν υπήρχαν διακόπτες σαν αυτον της τελευταίας φωτογραφίας, οπότε πήρα έναν με μοχλό.

 

Επιπλέον τη μία μέρα που πήγα ξέχασαν να μου βάλουν την πλακέτα με τα υπόλοιπα, και την άλλη μέρα που πήγα μου είπαν ότι δεν την είδαν κλπ και αναγκάστηκα να πάρω άλλη (+2.5ευρώ).

 

Από εκεί και πέρα η ανάλυση εξόδων έχει ως εξής:

 

Τρανζίστορ από Ακτίνιο +1.7

κόλληση +2

ποτενσιόμετρο +1.1 (τώρα κοιτάζω την απόδειξη και λέει ότι είναι γραμμικό @#$%&!)

Κουμπιά για τα ποτς (3 τεμάχια) +1.6

 

Έλεγα να καθήσω να ασχοληθώ την Κυριακή και τώρα που είδα για το ποτ μου ανέβηκε το αίμα στο κεφάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ευρώ κουτάκια δεν έχω βρει ποτέ. Συνήθως τόσο κάνουν τα μεγάλα μεταλικά κουτιά που χρησιμοποιώ για ενισχυτές και synth modules... :?

 

Είδα ένα κουτί σαν αυτό της φωτογραφίας που είχες στο tutorial και την είχα τυπώσει και την είχα μαζί μου. Μου είπαν ότι αυτό το κουτί είναι αεροστεγές και για κατασκευές πολύ απαιτητικές και έχει γύρω στα 15ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον Φανό έχει διάφορα κουτάκια...αυτά που σου λέω είναι κάποια με μαύρο το πάνω μέρος...

 

Όσο για το ποτ, γράφει Β ? γιατί ο Φανός φέρνει κάποια γιαπωνέζικα τα οποία όταν γράφουν Β είναι γραμμικά...(υπάρχει γενικά μια σύγχυση στα γραμμικά και λογαριθμικά...σε κάποιες χώρες τα έχουν με Α σε κάποιες με Β...δεν έχω ακόμα ξεκαθαρίσει που συμβαίνει...)

www.intravenus.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mάλλον βλέπω να δοκιμάζω στο smartkit την επόμενη φορά.

 

Η απόδειξη λέει για το ποτ: 130.100ΚΑ.000 PIHER LINEAR. Το ποτ επάνω του δεν γράφει Α ή Β.

 

Για τα κουτιά μου είπαν ότι όλα τα μεταλλικά έχουν ακριβά και πραγματικά δεν έχω όρεξη να ξαναπηγαίνω για το ίδιο πράγμα. Αν δε βρω κάτι ούτε στο smartkit θα αρχίσω να παραγγέλνω από σάιτς που βρήκα. Ίσως και να βάλω αλουμινόχαρτο στο κουτί που πήρα αν δεν το πετάξω απ'το παράθυρο. Αρκετά συγχύστηκα.

 

Τη διάτρητη πλακέτα με τι την κόβουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξερει κανείς στη θεσσαλονίκη που έχουνε κουτιά?? απο δευτέρα το ξεκινάω και γω το πεταλάκι' date=' αλλα για το μπάσο. Toneless πες μου λίγο πάλι τί πυκνωτές πρέπει βάλω για να είναι ποιό μπάσος ο ήχος?? Υπάρχει μήπως πυκνωτής μεταβλητής χωρητικότητας ωστε να μπορώ να το ρυθμίζω? ή αν μπορείς πές μου πως ακριβώς μπορώ να το κάνω με διακοπτάκι ωστε να αλλάζω ανάμεσα σε δυο[/quote']

 

Οι πυκνωτές που προτείνω είναι οκ kai gia mp;asso. Ενναλλακτικά μπορείς να δοκιμάσεις λίγο μεγαλύτερο πυκνωτή εισόδου. Π.χ γύρω στα 0.47μF ή 1μF. Τα άλλα άφησέ τα ίδια...\Πυκνωτής μεταβλητής χωρητικότητας δεν υπάρχει. Τουλάχιστον όχι απο όσο γνωρίζω και σε αυτά τα μεγέθη.

Ανάλογα με τον διακόπτη που θα πάρεις μπορείς να συνδέσεις τους πυκνωτές ώστε να υπάρχει εναλλαγή μεταξύ τους. Στη μια μεριά θα ενώνεται ο ένας και θα αποκόπτεται ό άλλος κλπ. Anyway ακόμη δεν το άρχισες για μετατροπές μιλάμε; :?

 

Από εκεί και πέρα η ανάλυση εξόδων έχει ως εξής:

 

Τρανζίστορ από Ακτίνιο +1.7

κόλληση +2

 

Έλεγα να καθήσω να ασχοληθώ την Κυριακή και τώρα που είδα για το ποτ μου ανέβηκε το αίμα στο κεφάλι.

 

Καταρχήν' date=' δεν χρειάζονται να είναι όλα τα υλικά ίδια με αυτά στις φωτογραφίες και αυτό το έχω γράψει και στο άρθρο.

1.7 ευρώ για το τρανζίστορ είναι πάρα πολλά λεφτά. Μάλλον κάτι λάθος έγινε. Για την κόλληση των 2 ευρώ φαντάζομαι ότι εννοείς ολόκληρο καρούλι, κάτι που θα σου κρατήσει για πολύ καιρό...

Τους κωδικούς της απόδειξης μην τους κοιτάς. Ο Φανός απλά χρησιμοποιεί τους ίδιους κωδικούς για κάποια υλικά ίδιας τιμής. Κοίτα απλά να γράφει το ποτενσιόμετρο πάνω του Β.

Αμερικάνικό σύστημα:

Α=λογαριθμικό

Β=γραμμικό

 

Όλα τα υπόλοιπα μοντέλα είναι ακριβώς αντίθετα, όπως και αυτά του Φανού.

 

Ίσως και να βάλω αλουμινόχαρτο στο κουτί που πήρα αν δεν το πετάξω απ'το παράθυρο. Αρκετά συγχύστηκα.

Τη διάτρητη πλακέτα με τι την κόβουμε;

 

Ηρεμία βρε σύ... :) Όσο μπορούμε βοηθάμε.

Για να απαντήσω στην ερώτησή σου, για την διάτρητη, απλά την χαράζεις με ενα μαχαιράκι και μετά τη σπας ακόμη και με τα χέρια. Ενα κοφτάκι βοηθά ακόμη περισσότερο...

 

Και μια σημείωση... θα ήθελα να ρωτάτε περισσότερο ουσιαστικά πράγματα για να μην μεγαλώσει ανεξέλεκτα το topic και γίνει κουραστικό για όποιον θέλει να δοκιμάσει την κατασκευή.

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα υλικά (χωρις κουτί) δεν ξεπερνάνε σε κόστος τα 5 ευρώ μαζι με την διάτριτη που φτάνει για 8 noiz overdrives σε μέγεθος. Αυτός ο Φανός που πέφτει; ΠΩΣ ΑΝΕΒΑΖΩ ΦΩΤΟ; :evil:

For Those About To Rock We Salute You

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα να το δοκιμάσω πριν το βάλω στο κουτί κ έγινε το χάος.. Τι μπορεί να έχω κάνει λάθος ρε γαμώτο..

Παίζει να έκαψα τίποτα? Επίσης στο Φανό δεν είχε το διακόπτη που περιγράφεις στο άρθρο. Που θαβρω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eπειδή ήδη βρέθηκα μπροστά στο ίδιο ερώτημα, θα κάνω για αρχή το κύκλωμα με ότι πήρα και αν συνεχίσω με άλλα στο μέλλον θα κάνω τις αγορές μου από το http://www.banzaieffects.com/

 

Προς το παρόν προβληματίζομαι για το αν το πλαστικό κουτί είναι επαρκές ή θα δημιουργεί στατικό ηλεκτρισμό.

 

Για το θέμα του πως βρίσκεις τι πήγε στραβά, πιστεύω ένα μικρό πολύμετρο θα ήταν χρήσιμο. Είδα στο banzai ένα που θα συμπεριλάβω σε πιθανή αγορά μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου