Προς το περιεχόμενο

Diy project: Noiz overdrive


toneless

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχεις δίκιο για τη γέιωση, δεν το σκέφτηκα. Εγώ άλλωστε, μιας και δέν έχω ακόμα βρεί κατάλληλο κουτί το έχω πάνω στο γραφείο μου χύμα και απλά έχω συνδέσει όλες τις γειώσεις μεταξύ τους.

 

Όσο για τις διόδους, νομίζω είναι εντάξει μιας και ειναι σχεδόν ίδιες με της φωτογραφίας του άρθρου (τις ζήτησα σύμφωνα με τα specs που δίνεις σε κάποιο σημείο του thread αυτού).

 

Είμαι και σχεδόν σίγουρος οτι τα έχω συνδέσει σωστά (όσο σίγουρος μπορώ να είμαι για κάτι που κάνω πρώτη φορά) και άλλωστε φαινεται να δουλεύει ως ένα βαθμό. Απλα είναι σαν να έχει έναν "εξασθενιστή" μπροστά του γιατι, πέρα απ'το ότι το σήμα είναι συνολικά ασθενέστερο, κατα τα άλλα η συσκευή φαίνεται να δουλεύει όπως θα έπρεπε όσον αφορά το διακόπτη και ποτενσιόμετρο. Μάλιστα πρέπει να κάνει και ενίσχυση γιατι σε πλήρη ένταση παίρνω παραμόρφωση όταν το σήμα εισόδου γίνεται πιο δυνατό (σαν αυτή που παίρνεις όταν παιζεις πολυ δυνατά στο Mic-in της κάρτας ήχου σου).

 

Το θέμα είναι οτι πέρα απο έλεγχο τον συνδέσεων δεν ξερω και τί να κάνω. Υπάρχει κανένας τρόπος να το κάνω troubleshoot δεδομένου ενός πολυμέτρου (που δεν έχει καλιμπραριστεί εδω και κάτι χρονάκια);

 

Όπως και να' χει σ' ευχαριστώ για το άρθρο και τη βοήθειά σου. Να σου πώ, δεν περίμενα να δουλέψει και όσο δουλεύει δεδομένου του οτι μόνο μια αμυδρή υποψία έχω του τί γίνεται εκεί μέσα.

 

PS: Αν υπάρχει κάποιου είδους άρθρο που να εξηγεί πάνω-κάτω τι γίνεται στο κύκλωμα ώστε να μπορέσω να το ελέγξω, και δεν προαπαιτεί κανα-δυο εξάμηνα των Ηλεκτρολόγων-Μηχανικών (πολύ ενδιαφέροντα όλα αυτά αλλα αυτή τη στιγμή δεν προλαβαίνω δυστυχώς) δώσε μου ένα link να μην χρειάζεται να απασχολώ εσένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 981
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Απλά δοκίμασε αρχικά με κιθάρα και ενισχυτή. Πολύ πιθανόν να υπάρχει κάποιο πρόβλημα με το σήμα που στέλνει το cd rom σου στο κύκλωμα.

Όσο για το πετάλι δεν υπάρχουν και πολλά να μάθεις. Ένα απλό κύκλωμα ενίσχυσης είναι μαζί με 2 διόδους για να χρωματίσουν την παραμόρφωση.

 

Με το πολύμετρο μπορείς να τσεκάρεις αρχικά, αν πράγματι υπάρχει περίπου 9v τάση στο τρανζίστορ. Κοίτα μην είναι λάθος και το ποτενσιόμετρο ή κάποιο άλλο υλικό και στέλνει σήμα στη γείωση...

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήταν το πρώτο πράμα που σκέφτηκα αλλά το έλεγξα και μου φαινόταν σωστά. Εφόσον το layout σου είναι σωστά δεν πρέπει να έιναι αυτό. (Αν δεν το εκαψα στην σύντομη προσπάθεια που έκανα να το ξεκολλήσω έτσι και αλλιώς. Πάντως δουλεύει όπως και πρίν).

 

Το πολύμετρό μου λέει οτι η μέγιστη τάση αναμεσα σε δυο ακροδέκτες (για την ακριβεια αναμεσα σε συλλέκτη και εκπομπό) ειναι μόλισ 1.4V. Βέβαια δεν ξερω πόσο μπορώ να το εμπιστεύομαι αλλα την ταση στη μπαταρία την βγάζει 9.3V. Λές να έχει πάθει ζημιά το τρανσιστοράκι; Δεν βλέπω να έχω κάνει κάποιο άλλο λάθος.

 

Το ποτενσιόμετρο έιναι επίσης σωστά με το ένα πόδι στη γείωση και το άλλο στο ένα πόδι του C2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες αργότερα...

Το εφτιαξα το Kit γειώνοντας το Inpout jack αφου δεν σκοπευω να το βαλω ακομα σε μεταλικο κουτάκι. Ο διακόπτης λειτουργει εφοσον παρατηρώ τι θετει σε λειτουργια το ποτενσιόμετρο, αλλα δεν προκαλει κανενα εφε! Οι συνδεσμολογιες πρεπει να ειναι σωστές αλλα περα απο μια μικρή διακύμανση στην υφή του ήχου μέσο του pot, δεν "πειράζει" τον ήχο μου το δικο μου kit το πάτημα του dptp. Σίγουρα καμια χαζομαρα εχω κανει εαν ομως ερθει τιποτα στο μυαλό σας παρακαλω προτείνετε το γιατι δεν έχω ιδέα που να πρωτοκοιτάξω :)

Α! και μια αποριουλα. Αγοράζοντας πυκνωτές μου πρότειναν μονοπολικους ή διπολικους (κατι τετοιο) και πηρα μονοπολικους τελικώς. Λετε να έχω απο εκει πρόβλημα? Ακόμα να σημειώσω οτι στα μαγαζιά που γύρισα, κανεις δεν με ρώτησε τι διοδους θέλω. Ζήτησα Silicon αλλα ποτε δε μου ζητηθηκε κάποιος κωδικός. anyway! χάρηκα την κατασκευή και ελπίζω να διορθώσω και τυ΄χον λάθη σύντομα! Να σαι καλα toneless!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Πολύ ενδιαφέρουσα κατασκευή, μάλλον θα την ξεκινήσω τις επόμενες μέρες!

 

Αντί για DPDT θα βάλω SPDT, γιατί δεν βρήκα.

Musical Instrument Digital Interface

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Γεια σας. Θα ήθελα μια μικρή βοήθεια. Επιχείρησα σαν πρώτη μου κατασκεύη να φτιάξω το noiz overdrive. Μολις πριν απο λίγα λεπτα την ολοκλήρωσα μόνο που υπάρχει ενα μικρο προβληματάκι... Οταν εχω τον διακόπτη (ο οποιος ειναι με μοχλουδακι γιατι δεν βρηκα με button) στην μια θεση, λειτουργει κανονικα σαν bypass αλλα μολις βαζω στην αλλη θεση τον διακοπτη νεκρωνουν τα παντα. Λειτουργει δηλαδή σαν off. Τι μπορει να εχω κάνει λάθος? Τις κολλησεις τις ελεγξα όλες και δεν υπαρχει προβλημα.

 

 

Το κάτω μερος του διακόπτη ειναι ακριβως όπως το layout. Υπαρχει περιπτωση να τον εχω βαλει αναποδα ή δεν παιζει αυτο ρολο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει περιπτωση να τον εχω βαλει αναποδα ή δεν παιζει αυτο ρολο?

ναι λοιπον εστω οτι κοιτας το διακοπτη και εχεις 3 επαφες δεξια 3 αριστερα πρεπει το in του κυκλωματος να ειναι στην ιδια πλευρα το in απο το jack το out του κυκλωματος στην ιδια με το out jack αμα τσεκαρε το!αμα δεν ειναι αυτο και ολα τα αλλα ειναι οκ τοτε ξανακανε την πλακετα :wink: για

Practice cures most tone issues - John Suhr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι να την κανεις pcb? :? πριν την ξανακανεις κανε εναν ελενχο :αν εχεις βαλει σωστα το τρανζιστορ ,αν υπαρχρει καπιο σημειο που αν μην εχει γινει σωστα η κοληση.

Practice cures most tone issues - John Suhr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου