Προς το περιεχόμενο

Diy project: Noiz overdrive


toneless

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όταν λέω για την σωστή όψη της πλακέτας εννοώ αυτό

http://www.sabrotone.com/wp-content/uploads/2010/12/DSCF0127.jpg

 

Δες το σχέδιο και δες που είναι οι τρύπες,αν τουμπάρει την πλακέτα ώστε να μην φαίνεται ο χαλκός οι τρύπες έρχονται καλά.

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 981
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

αυτα ειναι οκ, εχω ξαναφτιαξει αλλη μια πλακετα και δουλεψε οποτε κανενα προβλημα με αυτα και δεν εχω τα πλαστικα... θα δω τι αλλο μπορει να παιζει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτα ειναι οκ, εχω ξαναφτιαξει αλλη μια πλακετα και δουλεψε οποτε κανενα προβλημα με αυτα και δεν εχω τα πλαστικα... θα δω τι αλλο μπορει να παιζει...

 

Στο κύκλωμα λίγο δύσκολα να κάνεις λάθος γιατί απλά τοποθετείς εξαρτήματα.

 

Αφού σου δείνει 9ν στο 3 της πλακέτας τότε τσεκάρισε στο 2 του ποτενσιομέτρου και μετά στο swicth με λίγα λόγια από το 2 του volume ακολούθα το σε κάθε επαφή να δεις μήπως χαθεί πουθενά.

 

Όταν το πετάλι δεν παίζει κθλ (εκτός του truebypass) τότε συνήθως στο volume είναι το πρόβλημα(ποτενσιόμετρο,κύκλωμα κτλ.)επίσης να τσεκάρεις και τις γειώσεις το ρεύμα όσο σωστό και αν είναι χωρίς γείωση σωστή δεν κάνει δουλειά.

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για σημερα το αφηνω! εχω τρελαθει!!! χαχαχα

 

Ρίξε και μια ματιά σε αυτό να δεις σε τι θέση μπαίνουν οιι τελεστικοί ενισχυτές και το τρανζίστορ.

http://www.sabrotone.com/wp-content/uploads/2011/10/DSCF0545.jpg

Αν και νομίζω ότι πρέπει να είσαι σωστός αλλά ρίξε μια ματιά.

 

Σου είπα και σε προηγούμενος ότι στου volume το κλυκλωμα πρέπει να ειναι,ψάξτο μόλις έχεις πιο καθαρό μυαλό και θα βγάλεις άκρη.

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια τελευταία απορία. Πρέπει να κολισω τα ποδάρια των πυκνωτων και των αντιστασεων μετσξυ τους ; Η απλα κολλάω το κάθε ένα πάνω στην πλάκετα

Guitars:

Yamaha EG112

Yamaha PAC120

Epiphone Les Paul Custom

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια τελευταία απορία. Πρέπει να κολισω τα ποδάρια των πυκνωτων και των αντιστασεων μετσξυ τους ; Η απλα κολλάω το κάθε ένα πάνω στην πλάκετα

 

Όχι μεταξύ τους μόνο στην πλακέτα! 8)

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9dda5f54.jpg

Πήρα ότι βλέπετε 7€ και χαλαστικα πολυ  >:( >:(...

Μπορείτε να μου πείτε τι ειναι τι; Τα ποτεσιομετρα ειναι 100k και 47k αλλα δεν ξέρω πιο ειναι ποιο.

Guitars:

Yamaha EG112

Yamaha PAC120

Epiphone Les Paul Custom

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πήρα ότι βλέπετε 7€ και χαλαστικα πολυ  >:( >:(...

Μπορείτε να μου πείτε τι ειναι τι; Τα ποτεσιομετρα ειναι 100k και 47k αλλα δεν ξέρω πιο ειναι ποιο.

 

Ρε man τα ποτενσιόμετρα τα ίδια τα πήρα το ένα 1,20

και jack 50-1 ευρό αναλόγος.

 

Τα ποτενσιόμετρα γράφουν στην επάνω πλαϊνή πλευρά ή 100k ή 47k η κάτω πλαΪνή πλευρά είναι αυτή με τις επαφές.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ στο κόλιμα των ποτενσιομέτρων και να μην σκουντάς τις επαφές τους ειδηκά με το κολιτίρι και μπαμ μπαμ μόλις γυαλίσει το καλάι στην επαφή τράβα το κολιτίρι.

 

Μην κολίσεις και τις τρεις μαζί,τι ενοοώ κολάς μια επαφή μετά άσε το ποτενσιόμετρο και κάνε κάτι άλλο ώστε να προλάβει να κρυώσει και μετά κόλα την μεσαία π.χ. ξανά άστο να κρυώσει πάλι και μετά την τελευταία.

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου