Προς το περιεχόμενο

Diy project: Noiz overdrive


toneless

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 981
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

ενταξει ειναι οι κολλησεις...το τσεκαρα.otan pataw on κοβεται η ενταση...δεν υπαρχει παραμορφωση,τεσπα,ευελπιστω να βρω το προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok,το γνωριζω αυτο,που ειναι για την εισοδο,για την εξοδο ποια ειναι η συνδεσμολογια?σε ποιες ακιδες? 

 

υ.γ το μονο τζακ ειναι =εισδος

      το στερεο το εχω σε εξοδο...

 

Αν έχεις ακολουθήσει την κλασσική συνδεσμολογία αυτά είναι ανάποδα και ευθύνεται στο ότι δεν έχεις ήχο.Επίσης αν τον διακόπτη τον έκανες true bypass ακόμα και με ανάποδα τα τζακ θα είχες κανονικά ήχο με το κύκλωμα κλειστό(ίσως αυτό σε έκανε α πιστεύεις ότι τα έβαλες σωστά).

Τέλος μην ξεχνάς ότι τα δύο τζακ πρέπει να έχουν κοινή γείωση,οπότε αν δεν τα έβαλες σε μεταλλικό σασί φρόντισε να ενώσεις τη γη τους.Καλή τύχη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσεκάρισε την γείωση του κυκλώματος.

Με ανοιχτό πετάλι βάλε το πολύμετρο στο μπίπερ και ακούμπισε τις ακίδες του στις γειώσεις των jacks να δούμε αν το κύκλωμα έχει καλή γείωση.

Άμα θέλεις εκεί που είναι το stereo μπορείς να βάλεις ένα καλώδιο έτσι ώστε το βύσμα να κάνει σώμα για να γειωθεί και η τροφοδοσία,και να ακουμπίσεις την ακίδα του πολυμέτρου στο άλλο βύσμα(στο ελεύθερο)στην θέση της γείωσης

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

Με συγχωρείτε που ξεθάβω ένα ολίγον τι αρχαίο θέμα...Έκανα λοιπόν και γώ το περιβόητο νοιζ οβερντραιβ,και πραγματικά είμαι απόλυτα ευχαριστημένος από το αποτέλεσμα.Δέν είχα βέβαια ακριβώς αυτά τα υλικα:

Τρανζίστορ:2Ν2222Α

Δίοδοι 1Ν4007

 

Το πεταλάκι έχει τέλοιο vintage ηχο αλα Rory Gallagher!

 

Βέβαια,όταν ξεκίνησα,δέν είχα πάλι το 2Ν3904,οπότε το δοκίμασα με ένα BC 547.Τελικά το κύκλωμα δούλεψε σε διάτρητη πλακέτα (ε πλακέτα,ο θεος να την κάνει τοσο "αριστουργηματικά"που τα είχα κολλήσει όλα :P )και αποφάσισα ότι η διάτρητη δέν είναι κατάλληλο σπίτι για μία τοσο ωραία κατασκευή.Γι'αυτό κάθισα και έκανα το PCB(το οποίο θα ανεβάσω κάποια στιγμή και για μελλοντικούς wannabe χομπίστες-πειραματιστές).Εν το μεταξύ μετέτρεψα την διάτρητη σε "modular" pedal,βάζοντας μια δέσμη τριών καλωδίων με ένα θυληκό αντάπτορα για να ταιρίαζουν άλλα τρανζίστορ,και πειραματίστηκα με ότι τρανζίστορ npn υπήρχε σπίτι(να'ναι καλά ο πατέρας μου που ασχολείται) και κατέληξα στο 2Ν2222Α ανάμεσα σε πολλά άλλα που ο ήχος τους δεν μου άρεσε τόσο.Ίσως και να φταίει το οτι είναι μεταλλικό και το συγκεκριμένο μοντέλο υπαρχει από τα 60s.Επίσης κατάλαβα ότι το ποτενσιόμετρο του κυκλώματος ήταν απλώς volume,και δέν αυξομείωνε το gain.Έτσι,άλλαξα την R2 με άλλη να δώ αν αλλάζει το gain.Και βάζοντας μία 10k,o ήχος απο vintage με πήγε ετελώς βρώμικο.Λοιπόν δοκίμασα και μία 1K και έγινε χαμός.Γιαυτο άλλαξα τελικά την R2 με ένα ποτενσιόμετρο 47Κ και μία αντίσταση 880Ω.Το gain ποτενσιόμετρο στο τέρμα,έχει πεντακάθαρο ήχο,καπου στη μέση τέλειο βρώμικο και μετά χώνει βρώμικο.Πάντως θα μπορούσε το κύκλωμα να οδηγά ένα τελικό.Εντελώς minimal...Τελικά το πετάλι τα σπάει,αλλά δέν έχω κάνει ακόμα κουτί,καθώς μου λείπει και το κουτί αλλά και τα δύο θυληκά jacks.Θα ποστάρω και φωτογραφίες μαζί με το pcb.

Long Live Rock 'n' Roll!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Behold!Το PCB :P ...

 

http://www.speedyshare.com/P76uv/download/Overdrive-v1.pcb

 

Δεν μπορώ να το επισυνάψω γι'αυτό το ανέβασα εδώ...

Το φορμάτ είναι αυτό του προγράμματος ExpressPCB,freeware για schematics αλλά και PCBs.

 

Long Live Rock 'n' Roll!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλο το φόρουμ. Από χτες κι εγώ προσπαθώ να φτιάξω το εν λόγω πεταλάκι, αλλά μέχρι τώρα χωρίς αποτέλεσμα (λογικό, καθώς πρώτη φορά ασχολούμαι με diy electronics κτλ.) Όπως καταλαβαίνετε, έχω κάποιες απορίες:

 

1) Ποιο jack πάει που; (Stereo - Είσοδος / Mono - Έξοδος ??) Και πού ακριβώς κολλάω τις γειώσεις;; Έχω μπερδευτεί ταμάλα.. :)

2) Επίσης πολύ μπέρδεμα έπεσε με τον διακόπτη. Μπορεί κάποιος να ανεβάσει φωτό - είτε από τον δικό του διακόπτη, είτε σε σχεδιάγραμμα- τι ακριβώς κολλάω πού, να είναι λίγο πιο κατανοητά για μένα (σκράπας γαρ..  :P)

 

Αυτά προς το παρόν, και συγγνώμη για το πρήξιμο και την ασχετοσύνη μου.  :)

 

Edit:

Και κάτι που ξέχασα να ρωτήσω(εγκυκλοπαιδικά):

Έχω βρει ποτενσιόμετρο και λογαριθμικό και γραμμικό. Ποια η διαφορά τους; Όποιο και να χρησιμοποιήσω θα βγει η δουλειά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλο το φόρουμ. Από χτες κι εγώ προσπαθώ να φτιάξω το εν λόγω πεταλάκι, αλλά μέχρι τώρα χωρίς αποτέλεσμα (λογικό, καθώς πρώτη φορά ασχολούμαι με diy electronics κτλ.) Όπως καταλαβαίνετε, έχω κάποιες απορίες:

 

1) Ποιο jack πάει που; (Stereo - Είσοδος / Mono - Έξοδος ??) Και πού ακριβώς κολλάω τις γειώσεις;; Έχω μπερδευτεί ταμάλα.. :)

2) Επίσης πολύ μπέρδεμα έπεσε με τον διακόπτη. Μπορεί κάποιος να ανεβάσει φωτό - είτε από τον δικό του διακόπτη, είτε σε σχεδιάγραμμα- τι ακριβώς κολλάω πού, να είναι λίγο πιο κατανοητά για μένα (σκράπας γαρ..  :P)

 

Αυτά προς το παρόν, και συγγνώμη για το πρήξιμο και την ασχετοσύνη μου.  :)

 

Edit:

Και κάτι που ξέχασα να ρωτήσω(εγκυκλοπαιδικά):

Έχω βρει ποτενσιόμετρο και λογαριθμικό και γραμμικό. Ποια η διαφορά τους; Όποιο και να χρησιμοποιήσω θα βγει η δουλειά;

 

To stereo πάει στην είσοδο αν βάλεις μονοφονικό καρφί θα δεις ότι η μία αγκίδα του jack βρίσκει στην γείωση του καρφιού(αν το καρφί ήταν stereo τότε θα ήταν στο "δεύτερο σήμα") τότε θα βρεις την επαφή του και θα κολλίσεις την γείωση της μπατρίας.

 

Πρέπει να φύγω τα υπόλοιπα άλλη στιγμή  :P sorry  :-\

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To stereo πάει στην είσοδο αν βάλεις μονοφονικό καρφί θα δεις ότι η μία αγκίδα του jack βρίσκει στην γείωση του καρφιού(αν το καρφί ήταν stereo τότε θα ήταν στο "δεύτερο σήμα") τότε θα βρεις την επαφή του και θα κολλίσεις την γείωση της μπατρίας.

 

Πρέπει να φύγω τα υπόλοιπα άλλη στιγμή  :P sorry  :-\

 

Η γείωση του καρφιού πάει στην  επαφή (jack) η οποία είναι η "τρύπα" του jack(δεν ήξερα πως αλλιώς να το πω  ;D).

 

Αν δεν το βάλεις σε κουτί ή το κουτί είναο μη αγώγημο(πλαστικό κτλ.) τότε θα πρέπει να ενώσεις τις γειώσεις των jacks μεταξύ τους με ένα καλώδιο.

 

Τον διακόπτη τον έχει σχεδιάσει ακριβώς και όπως είναι στην πραγματικότητα.

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου