Προς το περιεχόμενο

Diy project: Noiz overdrive


toneless

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Μέχρι να αποκτήσεις κάποια εξοικείωση, καλό θα είναι να συνεχίσεις με πετάλια στα οποία βρίσκεις αναλυτικά layouts.

 

Ψάξε για "Jinx pedal layout" και σχετικά μπας και βρείς κάτι... επίσης για τον δημιουργό του, τον Tim Escobedo.

 

Σίγουρα έχεις θέμα με τα τρανζιστόρ π.χ μπλεγμένα pins, πιθανόν και κάποιο ακόμη.

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 981
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

προς το παρων το εχω σε breadboard, δε το χω κολλησει ακομη. οι συνδεσεις ειναι σωστες. σκεφτηκα ισως το οτι τα τρανζιστορ μου να μην εχουν το σωστο κερδος, ή οσο θα επρεπε, αλλα δε ξερω. τωρα για τον ηχο, με το που παταω το dpdt διακοπτη, ο ενισχυτης ακουγεται να εχει πολυ θορυβο και ο ηχος της κιθαρας ειναι περιπου καθαρος με πολλα πριμα. το ποτενσιομετρο της εντασης δουλευει, αλλα τα αλλα δυο δεν κανουν καποια ιδιαιτερη αλλαγη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσταρε τις τάσεις των τρανζιστορ.

Ειναι λογικό να έχεις θόρυβο απο τη στιγμή που τα έχεις σε breadboard, πρώτον γιατι το κυκλωμα σου μαλλον δεν εχει γειωθεί καλά και σωστά και δευτερον γιατι το πρωτο σταδιο ενισχυσης που ουσιαστικά ειναι ενα ζευγάρι darlington και συμφωνα με τα datasheet εχει υψηλό gain.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Ελεγξε προσεκτικα ολες τις συνδεσεις ξανα. Ειναι ευκολο να κανεις λαθος σε breadboard.

 

2) τα "πολλα πριμα" ισως οφείλονται σε καποια λαθος τιμη των αντιστασεων ή των πυκνωτων. Πχ  500Ω αντι για 500Κ,  0.01μ αντι για 0.1μ, κοκ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok θα το ξανακοιταξω λεπτομερως ξανα ολο το κυκλωμα. ωστοσο, κυκλωματικα βλεπετε καποιο λαθος εσεις? (γιατι μου εχουν τυχει κυκλωματα στο ιντερνετ που θελαν τροποποιησεις). Επισης επειδη δε βρηκα ακριβως αυτα τα τρανζιστορ πηρα καποια με παρομοιο κερδος. πχ αντι για το MPSA13, πηρα το MPSA14 και αντι για το J201, πηρα το 2N5457

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια το εφτιαξα.. ενταξει ειμαι απαραδεκτος.. ενα καλωδιακι ηταν σε μια σειρα πιο πανω απο εκει που επρεπε να ειναι (δηλαδη ηταν στο πουθενα). το εφτιαξα και μπορω να πω οτι ειναι τρομερο αν και υπερβολικα ευαισθητο στα ποτενσιομετρα! σας ευχαριστω για την αμεση ανταποκριση και χιλια συγνωμη για τη χαζομαρα μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενταξει ειμαι απαραδεκτος.. ενα καλωδιακι ηταν σε μια σειρα πιο πανω απο εκει που επρεπε να ειναι (δηλαδη ηταν στο πουθενα).

Καθολου απαραδεκτος. Welcome to the world of "breadboarding"…  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξαναεπιστρεφω με νεα απορια..  :P

σ'ενα κυκλωμα οταν εχω το switch να περναει μεσα απτο εφε, δεν ακουγεται τπτ παρα μονο υπερβολικα χαμηλα. με το που ακουμπησω (με τα δαχτυλα μου ή βραχυκυκλωσω μεταξυ τους ωστε να κανουν επαφη δλδ) τα 2 απτα 3 ποδαρακια του ποτενσιομετρου της εντασης, τοτε ακουγεται κανονικα ο ηχος με το εφε αλλα δεν λειτουργει το ποτενσιομετρο (δεν αλλαζει η ενταση δλδ). τι μπορει να φταιει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες αργότερα...

μπραβο για το ωραιο αρθρο,σε λιγο καιρο θα δοκιμασω να το φτιαξω και εγω,

ηθελα να ρωτησω τι μετατροπη χρειαζεται για να μπει ποντεσιομετρο για τη ρυμθιση

του tone

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπραβο για το ωραιο αρθρο,σε λιγο καιρο θα δοκιμασω να το φτιαξω και εγω,

ηθελα να ρωτησω τι μετατροπη χρειαζεται για να μπει ποντεσιομετρο για τη ρυμθιση

του tone

 

 

Για αρχή το πιό απλό είναι όπως και στην κιθάρα

 

http://www.tdpri.com/telephoto/data/500/Les_Paul_50s_Wiring.png

 

εκεί που λέει from switch θα είναι το καλώδιο απο την πλακέτα

 

 

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου