Προς το περιεχόμενο

... σχετικά με το latency και τις κάρτες ήχου γενικά


dither

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλε Scalloped ' date=' αφού το βασικό πρόβλημα σου είναι το latency ας λύσουμε πρώτα αυτό.

Προς το παρόν κατέβασε το KX driver από εδώ http://kxproject.lugosoft.com/

και εγκατέστησε το για να έχεις χαμηλότατο latency και με την SB live και να μπορείς να χρησιμοποιείς το Amplitube με την κιθάρα σου REAL TIME χωρίς κανένα πρόβλημα.

Μετά - αν και εφόσον - τελικά το αποφασίσεις να αγοράσεις μια καλύτερη κάρτα εδώ είμαστε και τα ξαναλέμε.[/quote']

 

 

thanksthanksthanksthanks!!! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

DITHER ΜΟΥ ΕΙΣΑΙ ΑΡΧΟΝΤΑΣ!!!! :P :P :P

 

ΜΑΣ ΕΣΩΣΕΣ ΚΑΙ ΕΜΑΣ ΤΟΥΣ ΦΤΩΧΟΥΣ!!!!!!!!!

 

ΕΧΘΕΣ ΤΟΥΣ ΕΓΚΑΤΕΣΤΗΣΑ ΤΟΥΣ DRIVERS ΚΑΙ ΚΑΙ Η SB LIVE ΜΟΥ ΠΗΡΕ ΦΩΤΙΑ. ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΦΑΝΗΚΕ ΚΑΙ ΣΤΟ RECORDING ΚΑΙ ΣΤΑ SWR SYNTHS. ΛΙΓΟ ΤΟ EDIROL ORCHESTRAL ΚΡΑΤΑΕΙ LATENCY ΑΛΛΑ ΕΛΑΦΡΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΠΡΙΝ, ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΚΤΟ .

 

ΤΟ MOOG KAI TO REACTOR ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΤΟ ΠΙΟ ΜΕΓΑΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ........... ΠΑΛΑΙΩΣΕ!!

 

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΠΟΛΥ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρε telson , μας έφαγε η δουλειά. Να αρχίζουμε να παίζουμε κανα τζόκερ , να το πιάσουμε, να τα παρατήσουμε όλα και να φτιάξουμε ένα στούντιο να κάνουμε δουλειά , να παρκάρουνε τα φορτηγά και να μας φέρνουνε τα σύνθια και τις κονσόλες . Να το στήσουμε ξέρεις πού? Σκέφτηκα να αγοράσουμε το terra petra και να το διαμορφώσουμε , να έχουμε και θέα , να βλέπω και την ferrari που θα έχω παρκαρισμένη έξω.

 

Πάντως η κάρτα σου με τους driver του kx project έγινε μαγκιώρα!!!!!!! :lol:

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα τους βρείς στο http://michael.tippach.bei.t-online.de/asio4all/

 

Όπως είπα και παραπάνω χαμηλό latency μπορείς να έχεις και με μια Audigy ' date=' το θέμα είναι τι ποιότητα ήχου θέλεις να έχει η κάρτα σου και πόσα είσαι διατεθειμένος να πληρώσεις γι αυτό. Τώρα για εξωτερική κάρτα για χρήση με laptop υπάρχουν δύο λύσεις.

Οι κάρτες που συνδέονται με τον υπολογιστή

1) μόνο με ένα καλώδιο USB ή Firewire (M-audio, Motu , ESI)

2) με μια ειδική κάρτα PCMCIA (Echo , RME)

 

Για να σου προτείνω λοιπόν μοντέλο θα πρέπει να μου πεις τι κάρτα έχεις τώρα και μέχρι πόσο θέλεις να ανέβεις σε ποιότητα αλλά και κόστος.

Θα πρέπει επίσης να λάβεις υπόψη σου ότι εκτός από την καλή κάρτα ήχου για να κάνεις ποιοτικές ηχογραφήσεις χρειάζεται και ένας αξιοπρεπής

προενισχυτής/D.I. όπως επίσης και το κατάλληλο μικρόφωνο.[/quote']

 

Καλημέρα, πολύ χρησιμα ολα αυτα, μπήκα αμεσως να κατεβασω τους drivers.Ομως ρε παιδια δεν καταλαβα τους ASIO4ALL η τους KX πρεπει να στησω (για την Live Platinum)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ telson

 

Ουσιαστικά δεν υπάρχει καλύτερο και χειρότερο interface.Η επιλογή του εξαρτάται ανάλογα με την εφαρμογή. Aκόμη το χαμηλότερο latency μέχρι στιγμής το επιτυγχάνουν οι κάρτες PCI και συγκεκριμένα οι RME με ενσωματωμένο DSP ( 1.5 ms @ 44.1Khz και buffer size 64 χωρίς clicks). Στα ίδια επίπεδα latency κυμαίνεται το τροποποιημένο firewire με ειδική PCI κάρτα όπως πχ το Multiface πάλι της RME (Και η Motu έχει το ίδιο σύστημα αλλά δεν ξέρω αν κατεβαίνει τόσο όσο η RME). Λίγο χαμηλότερες επιδόσεις έχουν οι κάρτες με κανονικό Firewire και με USB 2 / 1

Μεταξύ Firewire και USB 2/1 προτιμότερο είναι το Firewire. (Θεωρητικά το USB 2 είναι πιο γρήγορο από το Firewire αλλά στην πράξη αυτό δεν ισχύει.)

Σε γενικές γραμμές η κάρτα που ενδιαφέρεσαι να αγοράσεις μου φαίνεται καλή επιλογή για εύκολη εναλλακτική χρήση σε Desctop και Laptop.

 

@ piou

Για κάρτες SB live και Audigy προτιμότερο είναι να εγκαταστήσεις τα KX

Γιατί αξιοποιούν και το ενσωματωμένο προγραμματιζόμενο DSP που έχουν αυτές οι κάρτες για την δημιουργία διαφόρων effects που δεν επιβαρύνουν τον επεξεργαστή.

Επίσης επιτρέπουν πολύπλοκες virtual καλωδιώσεις μεταξύ των διαφόρων εισόδων εξόδων και DSP περίπου όπως γίνεται με τις κάρτες της Creamware.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες αργότερα...

:) Dither, επαναφερω αυτή την παλιά δημοσίευση για να ρωτήσω το εξής:

Απο τότε που ταχαμε πει έχω εγκαταστήσει τους kx drivers, αλλά έχω και πάλι μεγάλο latency (υπερβολικό) όταν παίζω με το midi keyboard , τόσο δηλαδή που δε γίνεται να παίξω.Τι ακριβώς πρέπει να ρυθμίσω? H κάρτα είναι η Live Platinum...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:D Εντάξει Dither ευχαριστώ. Δεν είχε καν οριστεί ο kx σαν asio driver γιατί είχα κάνει επανεγκατάσταση στο Cubase...

Στο control panel γράφει 21,33msec ,εμένα δε μ'ενοχλεί, αλλά τελοσπάντων αν θελήσω να το κατεβάσω θα επηρεάσει τίποτα?Μεχρι πόσο μπορώ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να το κατεβάσεις μέχρι να ακούσεις clicks & pops ... και μετά το ανεβάζεις στην αμέσως μεγαλύτερη ρύθμιση που δεν παρουσίαζε πρόβλημα.

Μια ικανοποιητική ρύθμιση είναι γύρω στα 4 ms.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου