Προς το περιεχόμενο

Τεχνικό πρόβλημα με το Yamaha ΜΜ6


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.Το ΜΜ6 μου έχει πρόβλημα με την "ροδέλα" αλλαγής δεδομένων που είναι δίπλα στην οθόνη.Όταν την χρησιμοποιώ για να αλλάξω δεδομένα, στις 10 φορές που πάω να αλλάξω κάτι, αλλά ζει μόνο τις 2 και τις άλλες φορές δεν κάνει τίποτα. :'(

 

Την γυρίζω δεκάδες φορές για να αλλάξει ένα απλό δεδομένο και τίποτα.Όποτε θέλει αλλάζει.Γνωρίζει κανείς τί μπορεί να φταίει ? Το έχει πάθει κανείς άλλος αυτό και πω΄ς το έλυσε το θέμα ? Γίνετε να αλλάξω το μηχανισμό της ροδέλας με αυτόν του αρμονιου μου που είναι επίσης Yamaha και να δουλέψει έτσι ? Πωλούνται ανταλλακτικά σκέτα και αν ναί ξέρει κανείς κανένα κατάστημα ειδικά στην Θεσσαλονίκη, όπου μένω ?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιθανότερο είναι να έχει πρόβλημα ο περιστροφικός επιλογέας value.Λογικά ανταλλακτικό θα βρείς απ τη yamaha.Το θέμα είναι αν μπορείς να το επισκευάσεις μόνος σου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Korgious, o encoder τί ακριβώς είναι? άνοιξα ήδη το όργανο να δώ τί μπορώ να καταλάβω αλλά δεν πείραξα τίποτα.Υπάρχει ένας μηχανισμός της ροδέλας ο οποίος με ένα καλώδιο συνδέει τον μηχανισμό με την μητρική μάλλον.Πάντως με μία "πλάκα" την συνδέει.

Τέλος πάντων, ξέρεις πόσο περίπου στοιχίζει η επισκευή ή έστω το ανταλλακτικό και πού μπορώ να απευθυνθώ στην Θεσσαλονίκη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Encoder ειναι το όλο συστημα της ''ροδέλας'' που αναφέρεσαι.

Μπορει να εχει φαγωθεί και να μην έχει επαφή καλή..μπορει..μπορεί...

Δεν γνωρίζω περσισσότερα. Επικοινώνησε με τον Νάκα, από Δευτερα. Έγραψα απλά στο θέμα σου για να σε αποτρέψω να βάλεις περισσότερο χέρι.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ, korgious.Ευχαριστώ για την βοήθεια.Πάντως αν είναι έτσι μπορώ να τον αντικαταστήσω και μόνος μου τον μηχανισμό αυτόν,δεν είναι τίποτα,το πρόβλημα είναι να βρώ το ανταλλακτικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χρησιμοποιω κι εγω mm6 αλλα δεν εχω αντιμετωπισει καποιο τετοιο προβλημα μεχρι στιγμης!Κοιταξε το παντως γιατι δεν πιστευω να ειναι κατι που δεν φτιαχνεται!

Good luck  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν το στείλεις για service, θα πρότεινα να δοκιμάσεις μήπως φτιαχτεί με σπρεϋ επαφών. Είναι πολύ πιθανό να έχει πιάσει σκόνη ο ροοστάτης από κάτω, κάτι πολύ συνηθισμένο. Μπορείς να το βρεις σε κάθε κατάστημα ηλεκτρονικών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι όταν το άνοιξα και είδα τον μηχανισμό,είχε αν όχι σκόνη κάτι σαν "τρίχα" γύρω από το μακρύ εκείνο "σωληνάκι" που συνδέεται η ροδέλα που γυρνάμε από πάνω.Η τρίχα είναι έτσι που μοιάζει σαν να είναι τραβηγμένη και σχισμένη, δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητός! Το σπρέυ επαφών πώς δουλεύει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου