Προς το περιεχόμενο

Βοηθεια για ρυθμισεις ενισχυτη μπασου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Συμφωνώ για το φλατ στην αρχή για να μάθεις τον ήχο του οργάνου και μετά να το διορθώσεις αναλόγως.

 

Συμφωνώ. Για να το ακούσεις το οργανάκι, τι πραγματικά βγάζει, δεν πρέπει να το πλακώσεις σε άλλες συχνότητες. Άκου τι έχει ή την δεν έχει και βάλε ή βγάλε...

 

Βέβαια  ;D ;D ;D όταν παίζεις με Fender  ;D ;D ;D ;D που τα έχει όλα  ;D ;D ;D (αμάν πια με τον ζαβλαμά μου), δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα παρά να τα βάλεις Flat...  ;D ;D ;D

 

Βέβαια, να είμαι ψυχαναγκαστικός, αλλά προτιμώ την Flat ρύθμιση (όπου βέβαια υπάχρουν και περιπτώσεις που κάνω κάποιες... εξαιρέσεις), για να έχω εγώ, στο χέρι το «EQ» μου.

 

 

Θέλω μπάσα στον ήχο; Παίζω πιο ψηλά. Θέλω attack και πιο πριμάτο ήχο; Bridge το χεράκι... Οπότε δεν θέλω να «χρωματίζει» ο ήχος από τον ενισχυτή, αλλά να τον πάω εγώ όπου θέλω, με τα χέρια και με την επιλογή μαγνητών.

 

I rest my case...  

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Η ένταση και τρόπος του χτυπήματος όπως και η θέση που παίζουμε στη χορδή εντάξει, δαχτυλάκια.

Και πως θα το φέρουμε καλύτερα στα γούστα μας ή στις εναλλαγές του ήχου;

Με το paparotone της Fender ; Ντον θινκ σο.

Εκτός κι αν έχουμε active pre στο μπάσο  ;)

Αλλιώς με τη λογική σου πρέπει να παίζουμε καρφί πάνω σε τελικό ενισχυτή που έχει μόνο ένα vol. pot.

Δεν πάει έτσι βρε Terry .....

Βρε καλά το είπες το ψυχαναγκαστικός  ;D Ένα πράγμα που συχαίνομαι είναι τα active pre, οι μπαταρίες και τα «δεκάδες» switch και knobs επάνω στα μπάσα.

 

Το ίδιο και στους ενισχυτές. Μακρυά από trace και της ιδίας «λογικής», ζήτω οι φεντερομάσραλ - μπάσα μεσαία πρίμα- και έξω από την παράγκα.

 

Γιαυτό και το φεντεροκόλλημα- και όχι με μπαταρίες- για αυτό το παραδοσιακό, «νολουμέ», «τόουν» και τέλος  ;D

 

Είμαι της σχολής less is more εις τον εξοπλισμό, αλλά βεβαίως σεβαστή και η αντίθετη άποψη  ;) 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α) Δεκάδες οι μπουρούχες της Fender (όπως και τα αριστουργήματά της) οπότε με τη μάρκα μόνο δεν καθαρίζεις.

 

β) Το όργανο είναι το μέσο στην έκφρασή σου και όχι η έκφρασή σου. Οπότε το προσαρμόζεις στις ανάγκες σου και δεν προσαρμόζεσαι στις αδυναμίες του (ή δυνατότητές του).

 

γ) Και δε με λές (μεγιεμελέ, μεγιεμελέ) παρΤέρρυ μου. Σε κάθε live που πας με το αγαπημένο σου όργανο, ότι ενισχυτή έχει (ή DI) τον παίζεις καφί και flat και δεν πα να ναι ότι ναναι ο ήχος;  

 

εδιτ ..... Μου συνέκρινες Trace Elliott με Fender και θεωρείς (γενικά) τους Trace υποδεέστερους; Ασε τότε. Τσάμπα πάει η κουβέντα. Απέχουμε ................... πολύ.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

α) Δεκάδες οι μπουρούχες της Fender (όπως και τα αριστουργήματά της) οπότε με τη μάρκα μόνο δεν καθαρίζεις.

 

β) Το όργανο είναι το μέσο στην έκφρασή σου και όχι η έκφρασή σου. Οπότε το προσαρμόζεις στις ανάγκες σου και δεν προσαρμόζεσαι στις αδυναμίες του (ή δυνατότητές του).

 

γ) Και δε με λές (μεγιεμελέ, μεγιεμελέ) παρΤέρρυ μου. Σε κάθε live που πας με το αγαπημένο σου όργανο, ότι ενισχυτή έχει (ή DI) τον παίζεις καφί και flat και δεν πα να ναι ότι ναναι ο ήχος; 

 

Α Συμφωνούμε- ευτυχώς με αγαπάνε οι καλοί θεοί και κατέχω μερικά από τα αριστουργήματα  ;D

 

Β Και εδώ συμφωνούμε (εκφραστικό μέσο), γι αυτό και έγραψα ότι θέλω εγώ να το πάω και όχι να με πάει ο ενισχυτής  ;D

 

Γ Ακόμη μια συμφωνία  ;D. Το έγραψα και αυτό: «προτιμώ την Flat ρύθμιση (όπου βέβαια υπάρχουν και περιπτώσεις που κάνω κάποιες... εξαιρέσεις)» Αυτό που ανέφερες είναι στις εξαιρέσεις...  ;)

 

Όμως πάντα η λογική μου είναι να αρχίσω από flat ρύθμιση. Υπάρχει κόσμος που με το  που βλέπει ενισχυτή... σεληνιάζεται  :) και αρχίζει να χώνει μπάσα ή πρίμα ή μεσαία,πριν καλά- καλά τον ακούσει. 

 

Βέβαια υπάρχει επιστημονική εξήγηση: Ότι συχνότητα δεν ακούς, αυτήν πας και πλακώνεις...  ;D Και προς αποφυγή παρεξηγήσεων δεν ακούω σαν... νυχτερίδα  ;D ;D ;D

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όμως πάντα η λογική μου είναι να αρχίσω από flat ρύθμιση.

Πάσο.

 

Για να μην πάμε καν στο ζήτημα "τι είναι flat ρύθμιση".  ;)

Και άμα ξεκινήσει ο highendάς μέσα μου, την έκατσες.  ;D

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κώστα μου ξεκινάς με φλατ, ώστε να το προσαρμόσεις μετά στις δικές σου προτιμήσεις.

Αλλά πρέπει να ξέρεις από που ξεκινάς.

 

Και αν μη τι άλλο όλοι καλώς ή κακώς έχουμε κάποιον ήχο που έχουμε στο κεφάλι μας και πάντα θα παίζουμε προσαρμόζοντάς αυτό που έχουμε σε αυτό που θέλουμε, αλλά είναι πολύ πιο εύκολο να ξεκινάς από το ουδέτερο και να προχωράς μετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

 

εδιτ ..... Μου συνέκρινες Trace Elliott με Fender και θεωρείς (γενικά) τους Trace υποδεέστερους; Ασε τότε. Τσάμπα πάει η κουβέντα. Απέχουμε ................... πολύ.

 

Α πα πα... πιπέρι στο στόμα  ;D Οι trace είναι μια χαρά ενισχυτές, αλλά μπελαλίδικοι για τα γούστα μου  ;) Δεν είναι αυτό που θα λέγαμε plug n play. έχω παίξει πολλές φορές με trace και κάποια κεφάλια ήταν υπέροχα, αλλά το EQ τους ήταν ταλαιπωρία. Λίγο πείραζες μια περιοχή και άλλαζε το σύμπαν.  ;D

 

Αντίθετα οι... παπουδό μαρσαλοφέντερ ή αν θέλεις στην πιο μοντέρνα εκδοχή τους κάποια μοντέλα των υπέρ αγαπημένων μου EBS και Ampeg - της... παπουδόφιλοσοφίας  ;D- είναι του απόλυτου γούστου μου γιατί κάρφωσες.... φλάταρες  ;D ;D ;D έπαιξες.

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι σχέση έχει το flat των EBS με των Ampeg;

Των Peavey με των Markbass;

Των Genz με των Marshall;

 

Όπως σωστά είπε η (αργοπορημένη) κυρία, ξεκινάω από τις μεσαίες ρυθμίσεις (όχι flat - σας το πα ότι θα ξυπνούσε το τέρας) του ενισχυτή που έχω και από κει και πέρα κάνω τα κουμάντα μου.

 

Αλλά γιατί έχω την εντύπωση ότι κατά βάθος συμφωνούμε;

 

Πήρα και το πρώτο μου μπουτικομπασοπέταλο.

Να ρθει και θα σου χω review.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

Αλλά γιατί έχω την εντύπωση ότι κατά βάθος συμφωνούμε;

 

Πήρα και το πρώτο μου μπουτικομπασοπέταλο.

Να ρθει και θα σου χω review.

 

Α, μπουτικοπέταλο λοιπόν...  ;D Τώρα εξηγούνται πολλά  ;D ;D ;D Καλορίζικο λοιπόν.

 

Τελικά ο Santa έκανε πολλές στάσεις στο Noiz μέχρι στιγμής...

 

Ε, ναι λοιπόν συμφωνούμε ;D ;D ;D Κατά βάθος...παίζουμε με Fender  8)

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου