Προς το περιεχόμενο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδη ΟΛΟΙ μας εδω μεσα,οι περισσοτεροι χωρις πραγματικα να το θελουμε,ποσταρουμε οταν θελουμε να κανουμε λινκ για μια κιθαρα,ενισχυτη κτλ το μαγαζι στο οποιο το εχουμε "βρει" αντι για το link της εταιρειας που το κατασκευαζει παραβαινοντας ετσι καθημερινα εναν απο τους βασικους κανονες λειτουργιας του noiz ,θα ηθελα να σας προτεινω εις το εξης να linkaρουμε :lol: ΜΟΝΟ το δικτυακο τοπο της κατασκευαστριας εταιριας!

 

Εννοειται οτι οποιος θελει να εξυπηρετησει καποιον συναδελφο του θα μπορει ανετα να του στειλει πμ με το λινκ της εταιρειας (αν και ειναι πολυ ευκολο να το βρει καποιος & μονος του,το Google υποστηριζει πολλα site με ΣΥΓΚΡΙΣΕΙΣ ΤΙΜΩΝ :wink: )

 

Πιστευω επισης οτι link με ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΥΣ κατασκευαστες/μαγαζια/διανομεις καποιου προϊοντος μπορουν να εξαιρεθουν απο αυτον τον κανονα :wink:

 

τι λετε??

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Συμφωνώ εν μέρει με αυτό...

Συμφωνώ δηλαδή με το να γράφουμε το link της κατασκευάστριας εταιρείας όταν αναφερόμαστε σε ένα προϊόν. Αν δηλαδή κάποιος ρωτήσει πχ "τι γνωρίζετε για το Shure SM58?" να του στείλουμε το link της Shure.

 

Σε περίπτωση όμως που ρωτήσει "από πού αγοράσατε φτηνά το Shure SM58?" τότε πιστεύω ότι ΠΡΕΠΕΙ να βάλουμε link μαγαζιού γιατί έτσι:

1) βοηθάμε αλλήλους ώστε να μην πληρώσουν παραπάνω από όσο πρέπει

2) ενισχύουμε την ανταγωνιστικότητα, γιατί όπως γνωρίζουμε ΟΛΟΙ, ότι το Noiz ΕΙΝΑΙ μέσο πίεσης στην ελληνική αγορά, η οποία πρέπει κάποια στιγμή επιτέλους να φτάσει (ή έστω να μοιάσει) στα ευρωπαϊκά πρότυπα τόσο από θέμα τιμών, όσο και από θέμα εξυπηρέτησης.

 

Θα ΧΑΡΩ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΠΟΛΥ αν κάποια φορά γράψω ότι πήρα το τάδε πετάλι φτηνά από εξωτερικό και βρεθεί ένας άλλος Noiz-άς να μου αντιπαραθέσει Ελληνική ανταγωνιστική τιμή! ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΜΑΚΑΡΙ!

 

My 2 cents ;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι πολυ ευκολο να το βρει καποιος & μονος του' date='το Google υποστηριζει πολλα site με ΣΥΓΚΡΙΣΕΙΣ ΤΙΜΩΝ :wink:[/quote']

 

Για πες μας μερικά που να συγκρίνουν ευρωπαϊκές τιμές :D

Εγώ ξέρω μόνο το www.scroutz.gr ...

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δεν συμφωνώ να μη βάζουμε link απο ένα site που έχει πολύ καλή τιμή για ένα προιόν.

Γιατί να στείλουμε PM σε ένα άτομο και να μην ενημερωθούν όσοι ενδιαφέρονται και διαβάζουν το θέμα ?

 

Σε καθημερινή βάση σε όλες τις κοινωνικές ομάδες γίνονται συζητήσεις για το ποιός έχει την πιό φτηνή τιμή και επιπλέον οι ίδιες οι εταιρείες διαφημίζουν τις φτηνές τιμές τους. Το να υποδείξω μια τιμή για ένα προιόν δεν σημαίνει οτι υποχρεώνω κάποιον να αγοράσει. Με την ίδια λογική δεν θα έπρεπε να λέμε ότι η μία κιθάρα είναι καλλίτερη απο την άλλη.

 

Καταλαβαίνω ότι κάποιοι θίγονται, ιδιαίτερα αυτοί που δεν βάζουν ένα τιμοκατάλογο στο site τους (!!!) ενω είναι υποχρεωμένοι απο την νομοθεσία.

Επισης καταλαβαίνω ότι αυτοι οι ίδιοι πιθανόν να είναι οι "χορηγοί" του Noiz και πιθανόν να αποσύρουν τις χορηγίες του δημιουργώντας έτσι πρόβλημα.

 

Η λιανική τιμή ενός νόμιμου προιόντος δεν είναι "μυστικό" που πρέπει να κυκλοφορεί απο στόμα σε στόμα. Ενα web site είναι η βιτρίνα του μαγαζιού και στις βιτρίνες είναι υποχρεωτικό να υπάρχουν αναρτημένες τιμές λιανικής που συμπεριλαμβάνουν το ΦΠΑ.

 

Επίσης δεν υπάρχουν ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΙ αντιπρόσωποι, αυτό απαγορεύεται απο την νομοθεσία της Ευρωπαικής Ενωσης στην οποία ανήκουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://musik.kelkoo.de/b/a/c_152401_musikinstrumente.html

 

http://uk.bizrate.com/buy/browse__cat_id--21000000.html

 

http://uk.shopping.com/xDN-musical_instruments-~V-rows

 

http://shopping.lycos.de/

 

 

Αποκλειστικοι αντιπροσωποι δεν υπαρχουν (αλλωστε δεν εγραψα ποτε οτι υπαρχουν :wink: ) αλλα υπαρχουν ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΙ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΕΣ ΔΙΑΝΟΜΕΙΣ που μονο αυτοι διανεμουν τα προϊοντα τους (π.χ. Rockinger,παρα πολλοι κατασκευαστες πεταλιων,Carvin στις HΠA κτλ) αυτο εννοούσα :wink:

 

 

Συμφωνώ δηλαδή με το να γράφουμε το link της κατασκευάστριας εταιρείας όταν αναφερόμαστε σε ένα προϊόν. Αν δηλαδή κάποιος ρωτήσει πχ "τι γνωρίζετε για το Shure SM58?" να του στείλουμε το link της Shure.

 

Αυτο λεω & εγω. :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[Επίσης δεν υπάρχουν ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΙ αντιπρόσωποι, αυτό απαγορεύεται απο την νομοθεσία της Ευρωπαικής Ενωσης στην οποία ανήκουμε.

 

Απαγορευεται μεν , ισχυει δε ατυπα, αλλιως θα εφερναν πολλοι τα επωνυμα προιοντα . οι μεγαλες εταιρειες ξερουν οτι σε καθε χωρα το

προιον δεν μπορει να δουλευτει πετυχημενα απο πολλους .

Αν καταλαβα βεβαια καλα τι εννοεις βεβαια

 

Για τα link ,εγω εχω μαθει αρκετα απο link ,'noizαδων' , και για μενα

ειναι πολυ καλο να λεμε τα πραγματα συγκεκριμενα ,και να εκφραζομαστε ελευθερα .Αν αυτο ειναι εναντια στην λειτουργια site ,και τους κανονες τοτε ο.κ.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβαίνω ότι κάποιοι θίγονται' date=' ιδιαίτερα αυτοί που δεν βάζουν ένα τιμοκατάλογο στο site τους (!!!) ενω είναι υποχρεωμένοι απο την νομοθεσία.

Επισης καταλαβαίνω ότι αυτοι οι ίδιοι πιθανόν να είναι οι "χορηγοί" του Noiz και πιθανόν να αποσύρουν τις χορηγίες του δημιουργώντας έτσι πρόβλημα.

[/quote']

Πιστεύω ότι ο ¶γγελος το έθεσε σωστά... 8)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταθέτω και εγώ τη γνώμη μου: πιστεύω ότι ο Superfunk έχει δίκιο. O Angelos επίσης έχει "δίκιο" (με την έννοια ότι πολύ θα θέλαμε τα πράγματα να είναι έτσι), αλλά επι της ουσίας, ποιος θα μπορούσε να εμποδίσει εμένα (π.χ.) να μπω και να ισχυριστώ ψευδώς ότι κάποιος έχει μία καλή τιμή, ενώ στην πραγματικότητα ΔΕΝ την έχει.

 

Είναι καθήκον των εμπόρων να έχουν site και (όπως άλλωστε λέει και ο Angelos) να έχουν στο site τις τιμές τους. Αυτοί που δεν το κάνουν αυτό είναι είτε μίζεροι, είτε άσχετοι, είτε ύπουλοι και καλό θα ήταν να κλείσουν το συντομότερο δυνατόν - δεν υπάρχει λόγος να τους δίνουμε το φιλί της ζωής μεταφέροντας τις "τιμές" τους σε επίπεδο ραδιο-αρβύλα.

 

Δεν είναι δική μας δουλειά να παρασταίνουμε την "επιθεώρηση αγοράς", για την ακρίβεια είναι υποχρέωση μας να ΜΗΝ μεταφέρουμε σε κοινή θέα την οποιαδήποτε φημολογία όσον αφορά τις τιμές. Αυτός που θέλει να δούμε τις τιμές του να τις βγάλει στο site του, όπου μπορούν να τις δούνε όλοι, να τις κριτικάρουν όλοι και να αποκτήσει και ο ίδιος μία αίσθηση δέσμευσης απέναντι στο κοινό του.

 

My two cents.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταθέτω και εγώ τη γνώμη μου: πιστεύω ότι ο Superfunk έχει δίκιο. O Angelos επίσης έχει "δίκιο" (με την έννοια ότι πολύ θα θέλαμε τα πράγματα να είναι έτσι)' date=' αλλά επι της ουσίας, ποιος θα μπορούσε να εμποδίσει εμένα (π.χ.) να μπω και να ισχυριστώ ψευδώς ότι κάποιος έχει μία καλή τιμή, ενώ στην πραγματικότητα ΔΕΝ την έχει.[/quote']

 

Μα άν έχω link στην σελίδα του, πως μπορεί να μην την έχει ?

Κάνω κλικ και βλέπω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου