Προς το περιεχόμενο

Γνωμη για αγορα κιθαρας Gibsonκαι ενισχυτη Fender


Προτεινόμενες αναρτήσεις

    Παιδια καλη χρονια και χρονια πολλα.Λοιπον θα ηθελα την βοηθεια σας.Κανω 2,5 χρονια κιθαρα  και θελω να προχωρησω σε αγορα κιθαρας και ενισχυτη.Επειδη πιστευω οτι και τα δυο ειναι επενδυση(δεν αξιζει να αγορασεις κατι φθηνο, το οποιο αυριο θα μετανιωσεις και θα το πουλησεις)

   Σκεφτομαι για την Gibson bbking lucille και τον Fender blues junior με το 12" μεγαφωνο.(Απο dv247)

   Eχω μια tele '52 με τους μονους μαγνητες και εναν roland 15w που κανω εξασκηση

εγω και ο γιος μου

   Η μουσικη που κινουμε ειναι blues και rock κλασσικο.Εχω ψαξει το forum και δεν εχω βρει κατι σχετικο με την lucille.Πιστευω πως ειναι ενα all around οργανο

Απλα μηπως ειναι υπερβολικα τα χρηματα για την κιθαρα απο εναν χομπιστα?

Μηπως να επαιρνα μαι es-335 hollow body η μια les paul traditional?

Για τον ενισχυτη πιστευω πως για το σπιτι ειναι καλος (τον εχω ακουσει και βγαζει πολυ καθαρο ηχο)

Φυσικα ο SF με εχει βοηθησει πολυ

Ευχαριστω εκ των προτερων

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 58
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Η Lucile είναι ένα μοναδικό όργανο αλλά εξ ίσου απαιτητικό και σίγουρα δεν απευθύνεται σε καινούργιους παίχτες...εκτός εάν είσαι εξοικιωμένος (και θα σου φανούν χρήσιμα) το ότι είναι βαρύτονη και στερεοφωνική.

Θα επαναλάβω ότι είναι μία κιθάρα με τη δική της (πολύ μεγάλη) προσωπικότητα...για τα δικά μου ηχητικά γούστα τουλάχιστον.

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλη χρονια!

Και οι 3 gibson ειναι πολυ καλα οργανα.

Επειδη τα χρηματα ειναι αρκετα,αν σου αρεσει πολυ η lucille χτυπα τη.(Μια ζωη την εχουμε... ;))

Για ενισχυτη,με λαμπατο fender θα εισαι μια χαρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Lucile είναι ένα μοναδικό όργανο αλλά εξ ίσου απαιτητικό και σίγουρα δεν απευθύνεται σε καινούργιους παίχτες...εκτός εάν είσαι εξοικιωμένος (και θα σου φανούν χρήσιμα) το ότι είναι βαρύτονη και στερεοφωνική.

 

+1

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη πιστευω οτι και τα δυο ειναι επενδυση(δεν αξιζει να αγορασεις κατι φθηνο, το οποιο αυριο θα μετανιωσεις και θα το πουλησεις)

Από τις πολλές φορές που τα λέμε για να δικαιολογήσουμε το GAS μας, στο τέλος τα πιστεύουμε κι εμείς.  ;D

 

Εχω ψαξει το forum και δεν εχω βρει κατι σχετικο με την lucille.Πιστευω πως ειναι ενα all around οργανο

Πως το λες αυτό; All round ως προς τι;

 

Αποδεδειγμένα all around εργαλεία είναι αυτά που έχουν συζητηθεί πολλάκις εδώ μέσα, ενός εκ των οποίων είσαι κάτοχος αλλά και ένα από αυτά που θες (και δεν μιλάω για την Lucille).

Αν σου αρέσει και σε φτιάχνει η Lucille (και την αντέχεις οικονομικά) άσε τις επενδυτικές δικαιολογίες και άντε να την πάρεις.

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

    Παιδια καλη χρονια και χρονια πολλα.Λοιπον θα ηθελα την βοηθεια σας.Κανω 2,5 χρονια κιθαρα  και θελω να προχωρησω σε αγορα κιθαρας και ενισχυτη.Επειδη πιστευω οτι και τα δυο ειναι επενδυση(δεν αξιζει να αγορασεις κατι φθηνο, το οποιο αυριο θα μετανιωσεις και θα το πουλησεις)

   Σκεφτομαι για την Gibson bbking lucille και τον Fender blues junior με το 12" μεγαφωνο.(Απο dv247)

   Eχω μια tele '52 με τους μονους μαγνητες και εναν roland 15w που κανω εξασκηση

εγω και ο γιος μου

   Η μουσικη που κινουμε ειναι blues και rock κλασσικο.Εχω ψαξει το forum και δεν εχω βρει κατι σχετικο με την lucille.Πιστευω πως ειναι ενα all around οργανο

Απλα μηπως ειναι υπερβολικα τα χρηματα για την κιθαρα απο εναν χομπιστα?

Μηπως να επαιρνα μαι es-335 hollow body η μια les paul traditional?

Για τον ενισχυτη πιστευω πως για το σπιτι ειναι καλος (τον εχω ακουσει και βγαζει πολυ καθαρο ηχο)

Φυσικα ο SF με εχει βοηθησει πολυ

Ευχαριστω εκ των προτερων

 

Επειδη σπουδαζω μουσικη σε ωδειο και οντως ειμαι νεος παιχτης και πολυ ορεξη πιστευω οτι θα με ανταμοιβη σε καθε της παιξημο της στο μελλονΣιγουρα τα λεφταειναι πολλα  Αλλα μου κολησε.....

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη σπουδαζω μουσικη σε ωδειο και οντως ειμαι νεος παιχτησ πμε πολυ ορεξη πιστευω οτι θα με ανταμοιβη σε καθε της παιξημο της στο μελλον

α) Μην κάνεις quote τον εαυτό σου.

β) Μην μένεις μόνο στη μουσική εκπαίδευση  ;)

γ) Αφού νοιώθεις έτσι, τι άλλο να πούμε εμείς; Όρμα.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τις πολλές φορές που τα λέμε για να δικαιολογήσουμε το GAS μας, στο τέλος τα πιστεύουμε κι εμείς.  ;D

Πως το λες αυτό; All round ως προς τι;

 

Αποδεδειγμένα all around εργαλεία είναι αυτά που έχουν συζητηθεί πολλάκις εδώ μέσα, ενός εκ των οποίων είσαι κάτοχος αλλά και ένα από αυτά που θες (και δεν μιλάω για την Lucille).

Αν σου αρέσει και σε φτιάχνει η Lucille (και την αντέχεις οικονομικά) άσε τις επενδυτικές δικαιολογίες και άντε να την πάρεις.

 

Εχεις δικαιο.Λαθως εκφραση.Ηθελα να πω πως πιστευω οτι ειναι ενα διαχρονικο οργανο
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνελθε, μετανοιωσε..... και παρε μια fender stravocaster american deluxe, που ειναι πραγματικα all around οργανο.

Η Λουσιλ ηταν κιθαρα του ΒΒ, εσυ τι να την κανεις??

Παρε μια στραβοκαστερ, ονομασε την "Κουλα" (εγω τη δικια μου τη λεω Μεροπη), και... μεσα εισαι.  ;D

 

 

θα με ανταμοιβη σε καθε της παιξημο της στο μελλον

 

Αν πας να παιξεις στα πανηγυρια με vintage κλαριτζηδες...πραγματι θα σε ανταμοιψει. 8)

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου