Προς το περιεχόμενο

Γνωμη για αγορα κιθαρας Gibsonκαι ενισχυτη Fender


Προτεινόμενες αναρτήσεις

παρε μια απ τις άλλες επιλογές σου.......... 335 ή LP όπως ειπες .....την λουσιλ άστην για τον ΒΒ Κing ;)

Ή για τον Marathon που θέλει να νοιώθει τις κιθάρες παραγματικές .............  :P

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 58
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ή για τον Marathon που θέλει να νοιώθει τις κιθάρες παραγματικές .............  :P

Μα επειδή, έχω παίξει με αυτή τη κιθάρα αρκετά και είχα πάθει πλάκα...πήρα τη μικρή (μακρινή) ξαδέλφη...χωρίς βαρύτονους και στερεοφωνικούς πειρασμούς ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρε μια απ τις άλλες επιλογές σου.......... 335

Και εγώ ψηφίζω την (αγαπημένη) 335. :)

 

Χωρίς να έχω προσωπική εμπειρία με τη Lucile,μου φαίνονται λίγο εξειδικευμένα/υπερβολικά τα χαρακτηριστικά της,για το σκοπό που τη θέλεις(όταν μάλιστα οι εναλλακτικές δεν είναι Squier ή Epiphone,αλλά Gibson 335 και LP custom).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βαρύτονη εννοείτε με το varitone, έτσι; γιατί κλίμακα gibson έχει (24.75'')

Σωστός.

Το οποίο δεν έχει να κάνει (όπως και η στερεοφωνία) με το playability της κιθάρας.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ερωτήσεις σου θα απαντηθούν πολύ γρήγορα εαν πιάσεις τα όργανα στα χέρια σου.

Η lucille είναι μια ιδιάζουσα περίπτωση semiacoustic κιθάρας (no f-holes, stereo, varitone κλπ), η Les paul είναι από τα κλασσικότερα όργανα και η 335 έχει τον ιδανικότερο ήχο γι αυτό που περιμένουμε συνήθως να ακούσουμε ως blues συγκεκριμένου ρεύματος (ξέρω ότι θα πέσουν να με φάνε, γνωρίζω ότι το blues είναι στα δάκτυλα και στον παίκτη, υπάρχουν εξαιρετικές κιθάρες για blues με εντελώς διαφορετικά χαρακτηριστικά κλπ κλπ αλλά πρέπει κάπως να βοηθήσουμε!).

 

Στην αθήνα υπάρχουν σε γνωστά καταστήματα οπότε και μπορείς να πάρεις μια γεύση. Έχε υπόψη σου την αγορά μεταχειρισμένου, ειδικά για την περίπτωση της les paul αφού μπορείς να βρείς και custom στα ίδια χρήματα που βρίσκεις καινούργια την Lucille αλλά και την 335. Εγώ πάντως αγόρασα την 335 πρόσφατα και είναι η αγαπημένη μου κιθάρα, και ίσως από τα καλύτερα όργανα που έχω πιάσει ποτέ στα χέρια μου.

 

Όσον αφορά τους προβληματισμούς περι all around χαρακτηριστικών, καλύτερα να τους αφήσεις για τους session players που ψάχνουν μια κιθάρα να τα κάνει όλα, καθώς έχουν να καλύψουν ευρύ φάσμα μουσικών. Από την στιγμή που εσύ ξέρεις τι θες να παίξεις (και δεν σε βλέπω να το γυρίζεις στο μεταλ από αυτήν την ηλικία), διάλεξε αυτήν που θα σου 'μιλήσει' καλύτερα από όλες τις απόψεις.

 

Εδιτ: το varitone δεν σημαίνει βαρύτονη κιθάρα!

 

http://www.guitarzone.com/forum/topic/186715-gibsons-varitone-knob/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδιτ: το varitone δεν σημαίνει βαρύτονη κιθάρα!

 

http://www.guitarzone.com/forum/topic/186715-gibsons-varitone-knob/

Μπράβο, σημαντικό το point σου γιατί όπως γράφουν...

 

So basically this varitone stuff is pretty dumb cause your hardly making full use of it unless you have your tone at 0 (full resistance on the tone pot) all the time (again).

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To point μου ειναι ακριβώς ότι varitone =! βαρύτονη κιθάρα. Έκανα βιαστική παράθεση, διορθώνω με video.

Η ειρωνία πάντως, δεν βοηθάει στην συζήτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για τις συμβουλες σας.Πραγματι ndnikola  δεν νομιζω να παιξω metal To εχω βαρεθει.Ειναι για πιο νεους.Προτιμαω περισσοτερο blues η jazz

Σας ευχαριστω  ολους για τις συμβουλες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου