Προς το περιεχόμενο

Kemper Profiling Amplifier: το μέλλον στο amp modeling?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Εδώ και λίγο καιρό κυκλοφορούν πληροφορίες γι'αυτό το νέο επαναστατικό προϊόν, και τώρα υπάρχουν πλέον και videos που περιγράφουν την λειτουργία του.

 

Καταρχάς διαβάστε εδώ:

 

http://www.musicradar.com/news/guitars/namm-2011-preview-the-kemper-profiling-amplifier-338823

 

Και μετά δείτε τα βίντεα:

 

 

 

Εδώ το επίσημο site, που δεν έχει προς το παρόν και πολλά:

 

http://www.kemper-amps.com/

 

Λοιπόν? Ακούω γνώμες...  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 234
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Αν δουλεύει όπως φαίνεται τότε πρόκειται για ΤΕΡΑΣΤΙΟ άλμα.Ωστόσο,αν και 17χρονος I'll stick with the traditional stuff :P

it's all about balance...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κατάλαβα καλα (κ αν αποδειχτει οτι συμπεριφερεται κ αντιστοιχα κ εχει την αισθηση στα δαχτυλα οταν παιζεις που να σε..ψηνει) μιλάμε για το ΑΠΟΛΥΤΟ μαραφετι στο χωρο του modelling, studio-home-live-ο,τι βάλει ο νους του καθενός μαραφετι ετσι?

 

Πραγματικά αν κανει αυτα που λεει οι δυνατότητες ειναι απεριοριστες.

 

Περασε απο το μυαλο μου η ιδέα πως αν ειναι κ ολοι οι καλλιτέχνες συνεργάσιμοι (που αποκλειεται αλλα...ΧΟΛΝΤ ΔΑΤ ΘΩΤ ΦΟΡ Ε ΜΙΝΕΤ) κ κάνουν profiling κ share το tone τους θα μπορούσε να υπάρχει ένα μπλιμπλικι μόνο στο οποίο θα είχαμε ολόιδιους όλους τους ήχους ΟΟΟΟΛΛΛΛΩΩΩΩΝΝΝΝ των διάσημων εβερ. Έτσι θα συνειδητοποιούσαμε κιόλας πως μας λέιπουν τα δάχτυλα το βασικότερο συστατικό του tone τους, αλλα μιλάμε για τη πεμπτουσια της ικάνοποίησης ολων των ανασφαλειών που πηγάζουν απο το gas. Σίγουρα αυτό μπορει κ να μην είναι απαραίτητο πουθενα κ ακόμα πιο σίγουρα οι άπειρες επιλογές της εποχής μας έχουν κάψει πολυ κοσμο αλλα αν χρησιμοποιηθει δημιουργικα....

 

Μόνο κ μονο οτι κάποιου του περνάνε απο το μυαλο σκέψεις όπως η παραπάνω καθως κ παρα πολλές αλλες ακόμα πιο ενδιαφέρουσες εμένα μου λέει πολλα.

 

Δε ξέρω. Με άφησε λιγο επιφυλακτικό ισως γιατι ειναι πού καλο για να ειναι αληθινο, ισως γιατι ειναι σαν να ηρθε καποιος απο το μέλλον με αυτο το μαραφέτι για να το ριξει στην αγορα κ να σαρωσει  ;D , ισως πάλι γιατι ετσι οπως προχωρα η τεχνολογια στο συγκεκριμένο χωρο τωρα που το βλέπω απορω που δε το ειχε σκεφτει καποιος αλλος μεχρι τωρα

 

Όλα αυτα βέβαια αν στη πράξη αποδίδει οπως υπόσχεται.

 

Όπως κ να'χει απιστευτα ενδιαφέρον θρεντ για οποιοδηποτε αγαπα τη κιθαρα (κ όχι μόνο) ακόμα κ αν δεν ειναι φαν των μπλιμπλικιων.

 

ΥΓ 1:Genius Loci σ'ευχαριστούμε παρα πολυ για το θεμα. Να μας κρατας ενημερους!!

 

ΥΓ 2: Καμμια πληροφορία η εκτίμηση έστω για την τιμη?

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για τιμη διααβασα οτι το χαρμονυ σεντραλ τους υπολογιζε στα 8000$ και αυτοι το ανεφεραν χωρις να το διαψευσουν :) :) αρα σε ευρω απο 6-7-8 χιλιαρικα το πολυ λεω εγω...

 

γενικα το μηχανιμα ψηνει πολυ .. φαινεται πολυ καλο...

ξερουν μηπως στο βιντεακι απο που ακουγαμε τον profiled sound (απο τον ιδιο ενισχυτη η μεσα απο κατι ουδετερο οπως αλλα μονιτορς κλπ;..;.)?Γιατι αν εχει ενσωματομενο τελικο μιλαμε για ΤΟ μηχανημα... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποτε τωρα περιμενουμε τα μεσα Γεναρη και τη ΝΑΜΜ για τις επομενες πληροφοριες, κ αρχές Μάη που κυκλοφορει να γινει χαμος...

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υποθετω πως οι τυποι θα εχουν αποθηκευμενο μεσα στο μηχανημα τουλαχιστον ενα μεγαλο οικανοποιητικο στοκ ηχων απο marshall,fender,vox,mesa,orange,randall,peavey και ολες τις αλλες γνωστες εταιριες...αλλιως κλαφτα χαραλαμπε...

 

Παντως αν η τιμη ειναι οντως αυτη προτιμω να παρω καλυτερα ενα παλιο βανακι και να κουβαλαω ολο μου το gear παντου.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Σας το΄λεγα. Οι Γερμανοί είναι φίλοι μας  :) .

 

Πολύ καλό σαν σκέψη, κυρίως για την αποτύπωση συγκεκριμένων ρυθμίσεων του ενισχυτή (και όχι συνολικά του ενισχυτή) αλλά και την ενδεχόμενη παρουσία εφφέ στο signal chain που θα "μετρηθούν" κι αυτά.

 

Εξηγώ: Λίγο πολύ, την ίδια διαδικασία ακολουθούν και όλοι οι υπόλοιποι. Παίρνουν έναν ενισχυτή, του στέλνουν σήματα, βάζουν μικρόφωνα στην έξοδο και πειράζοντας τα κουμπιά καταγράφουν τη συμπεριφορά του σε διαφορετικές ρυθμίσεις.  Το σύνολο των δεδομένων αυτών χρησιμοποιούνται για τη δημιουργία ενός ψηφιακού μοντέλου το οποίο προσομοιώνει τον συγκεκριμένο ενισχυτή. Το ψηφιακό αυτό μοντέλο "τρέχει" είτε σε δικό του ψηφιακό interface (π.χ. amplitube) είτε σε dedicated hardware (π.χ. tonelab).

 

Όπως γίνεται εύκολα αντιληπτό, όσο περισσότερα κουμπιά έχει ο ενισχυτής τόσο περισσότερες παράμετροι μπαίνουν στο μοντέλο και τόσο πιο δύσκολη η ακριβής προσαρμογή του. Ακόμα και για έναν "απλό" ενισχυτή με ένα volume και ένα tone, η συμπεριφορά του θα πρέπει να μοντελοποιηθεί για 100 διαφορετικούς συνδυασμούς των κουμπιών (αν υποθέσουμε ότι παίρνουμε 10 θέσεις για το καθένα). Η διαδικασία της ανάπτυξης αυτών των μοντέλων, πράγματι εμπεριέχει εξαντλητικές μετρήσεις σε πληθώρα διαφορετικών ρυθμίσεων και τη συλλογή τεράστιων σε όγκο δεδομένων.

 

Αυτό που κάνουν εδώ, είναι ότι αδιαφορούν για όλες τις πιθανές ρυθμίσεις των κουμπιών του πραγματικού ενισχυτή και καταγράφουν τη συμπεριφορά του στις συγκεκριμένες ρυθμίσεις που θέλει ο χρήστης να αποθηκεύσει. Αν θέλεις να έχεις μια εικόνα του ενισχυτή σου σε διαφορετικές ρυθμίσεις, απλά τον ξαναμετράς στις νέες ρυθμίσεις και το σώζεις σε άλλη θέση μνήμης. Όλο αυτό είναι πολύ καλό σαν σκέψη, όχι μόνο ως αποφυγή της μαθηματικής πολυπλοκότητας που επιτρέπει απλούστερα (και άρα ακριβέστερα ?) μοντέλα αλλά είναι και συμβατό με τη χρήση που κάνουμε οι περισσότεροι στους ενισχυτές: Αφού καταλήξουμε σε έναν ήχο, σταματάμε να πειράζουμε τα κουμπιά.

 

Σε πιο πρακτικό επίπεδο, πιστεύω ότι πρέπει επειγόντως να βρουν έναν καλύτερο σχεδιαστή για το κουτί (γιατί αυτό είναι σαν μηχάνημα αιμοκάθαρσης) και βρουν ένα τρόπο να βγουν στην αγορά με $799.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρουσα υλοποίηση. Το θέμα είναι πως θα μαζεύεις ήχους. Τον έχεις παραμάσχαλα και πας σε μαγαζιά για να "δοκιμάσεις" ενισχυτές; ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα ρε παιδιά πάλι γιατί μου φαίνεται λίγο πατάτα (αν και σαν τεχνολογικό επίτευγμα με εντυπωσίασε); Προσωπικά δεν θα με ενδιέφερε και τόσο να έχω "πιστή" (?) αντιγραφή ενός ενισχυτή σε πολύ συγκεκριμένες ρυθμίσεις. Θα αντιδρούν τα υπόλοιπα ρυθμιστικά ομοια με αυτά του πραγματικού ενισχυτή ή ...κουκουρούκου... :);

 

Άσε που αν όντως στοιχίζει τόσο, δεν πάω να πάρω ένα Axe fx και έναν dual rect και θα είμαι ο άρχοντας του χωριού, της πόλης και του σύμπαντος ολάκερου να 'ούμ'  :)

 

Σε πιο πρακτικό επίπεδο, πιστεύω ότι πρέπει επειγόντως να βρουν έναν καλύτερο σχεδιαστή για το κουτί (γιατί αυτό είναι σαν μηχάνημα αιμοκάθαρσης)

 

My thoughts exactly

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου