Προς το περιεχόμενο

Kemper Profiling Amplifier: το μέλλον στο amp modeling?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω μερικες φωτο πιο κατω με το "διαφορετικο λουκ" που εχω δωσει στον Kemper  ;D

 

Σαν vintage Δούρειος ίππος που κρύβει μέσα του το hi-tech.  :)

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 234
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Με λίγα λόγια δε μπορεί να χρησιμοποιήθει απλά με μια καμπίνα, σωστά;

Σωστα.

 

 

Απίστευτα ωραίο το hard case ;D

Thank you man :)

 

 

 

Σαν vintage Δούρειος ίππος που κρύβει μέσα του το hi-tech.  :)

 

;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@gdevelek

Δεν εχει τελικο σταδιο ενισχυσης.

 

Πόσο απλή και εύκολη η απάντηση...

 

...αλλά και για μερικούς ανθρώπους τοσο δύσκολη.

 

Πολύ πετυχημένη η εξωτερική θήκη!  Υποθέτω έχεις φρονίσει να μην κοπανάει εσωτερικά το μηχάνημα...  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ηθελα να γραψω κάποιες εντυπωσεις που εχω μετα απο 3 προβες και 1 live  με τον Kemper.

 

ΤΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ ΤΑ ΣΠΑΕΙ.

 

Στο live βγηκα με Atomic power cab για μονιτορ, και απευθειας κονσολα. Ο ήχος ηταν απλα εξαιρετικος εντος και εκτος σκηνης.

 

Αισθανομουν τον ηχο "διπλα μου", ζωντανο, σαν να βγαινει απο ενισχυτη και οχι "απέναντί μου" οπως συμβαινει  με τα περισσοτερα modellers.

 

Λειτουργικα δεν ειχα το παραμικρο προβλημα.( Ειχα παρει και το Axe καλου- κακου ;D)

 

Στις προβες παιζω στη λουπα του ενισχυτη, του εκαστοτε προβαδικου χωρις  cab sim ( Marshall DSL,Randall RT, Bugera 6262),  και με ελαχιστο tweaking, εχω πολυ καλο αποτελεσμα.

 

Μεχρι στιγμης ειμαι πολυ ευχαριστημενος, και πιστευω οτι θα γλυτωσω πολλες "κουβαλες" (οπως και με το Axe βεβαια)  με ελαχιστους εως και καθολου συμβιβασμους στον ηχο, για να μην πω οτι σε καποιες περιπτωσεις θα εχω και καλυτερο αποτελεσμα.

 

Ευχαριστούμε Γρηγόρη!

 

Η θήκη-ενισχυτής τα σπάει!  ;D

 

Έδωσες απάντηση σε ένα ερώτημα που είχαν αρκετοί, αν δηλ. μπορεί να παίξει καλά με λογική "amp in the room", εφόσον το χρησιμοποίησες με επιτυχία με το Atomic.

 

Με το MIDI τι γίνεται; Μπορείς εύκολα να το στήσεις για live χρήση;

 

O Kemper έχει δηλώσει ότι είναι στο πρόγραμμα ένα dedicated MIDI controller, στα πρότυπα του MFC. Σημαντικό, για εύκολο setup και κυρίως αμφίδρομη επικοινωνία. Όσοι έχουν χρησιμοποιήσει το GSP με το Control2 ή κάποιο Line6 με ανάλογο Floorboard καταλαβαίνουν τι εννοώ.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ πετυχημένη η εξωτερική θήκη!  Υποθέτω έχεις φρονίσει να μην κοπανάει εσωτερικά το μηχάνημα...  ;D

 

Ναι, εχει βιδωθει σε 6 σημεια πανω στο κουτι, 4 στα σημεια των rubber feets,οπου εχω

 

προσαρμοσει στη θεση τους,  βαση απο ξυλο και χοντρο λαστιχο,προσφεροντας ταυτοχρονα και

 

αντικραδασμικη προστασια, και 2 σημεια των strap buttons με την ιδια λογικη( ξυλο και λαστιχο.

 

Στα κενα που υπαρχουν μεταξυKemper  και κουτιου ,εχουν προσαρμοστει επανω στο ξυλινο κουτι, κομματια

 

απο χοντρο αφρολεξ που συμβαλλει στην αντικραδασμικη προστασια.

 

Να πω εδω οτι τα κοντρολς στο αποσπωμενο front panel,ειναι φυσικα "μουφα" αλλά το

 

input ειναι ενεργο,κι ετσι δεν χρειαζεται να το αφαιρεσω αν δε θελω.

 

Ο διακοπτης και το led ειναι επισης ενεργα, και λειτουργει με μπαταρια 3V.

 

 

 

Ευχαριστούμε Γρηγόρη!

 

Η θήκη-ενισχυτής τα σπάει!  ;D

 

Έδωσες απάντηση σε ένα ερώτημα που είχαν αρκετοί, αν δηλ. μπορεί να παίξει καλά με λογική "amp in the room", εφόσον το χρησιμοποίησες με επιτυχία με το Atomic.

 

Με το MIDI τι γίνεται; Μπορείς εύκολα να το στήσεις για live χρήση;

 

O Kemper έχει δηλώσει ότι είναι στο πρόγραμμα ένα dedicated MIDI controller, στα πρότυπα του MFC. Σημαντικό, για εύκολο setup και κυρίως αμφίδρομη επικοινωνία. Όσοι έχουν χρησιμοποιήσει το GSP με το Control2 ή κάποιο Line6 με ανάλογο Floorboard καταλαβαίνουν τι εννοώ.

 

Ναι Βασιλη ειναι απιστευτο το feel για μοντελινγκ μηχανημα.Ολοι πιστευαν οτι επαιζα με κανονικο ενισχυτη,βλεποντας βεβαια και το hard case και οχι το Kemper :)

 

Το midi ειναι πολυ απλο,επιλεγω στο menu που εχει καθε preset (rig) νουμερο PC που

 

θελω ν'ανταποκρινεται  και τελος.Για τα εφφε  on/off με CC προγραματιζω την πεταλιερα,

 

γιατι προς το παρων ανταποκρινονται μονο σε συγκεκριμενες τιμες CC

 

Το dedicated MIDI controller, οταν το βγαλει, θα το παρω μονο,αν υπαρχουν λεφτα, αν

 

ειναι μικρο σε μεγεθος, και εξυπηρετει πολυ καλυτερα απ'την MFC, και ενα που εχω

 

φτιαξει εγω το οποιο μικρο σε μεγεθος,αλλα πολυ ευελικτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μηχανημα φαινεται φανταστικο με τεραστιες δυνατοτητες.

Η θηκη που εφτιαξες φιλε τα σπαει, φοβερη, καθως θα ελεγα οτι το η εργοστασιακη εμφανιση, αν και θελει να παραπεμψει σε hightech, φερνει πιο πολυ σε μηχανημα εντατικης. ;D

Μικρο το κακο, αφου οπως φαινεται ολο το concept δινει ηχους φοβερους και ευελιξια.

Δεν ειναι τυχαιο οτι σε πολυ λιγο καιρο στο Thomann ειναι Νο1 σε πωλησεις σε ενισχυτες-προενισχυτες-εφε και Νο3 γενικα σε πωλησεις στην κατηγορια κιθαρες και μπασα. :o

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Επιτέλους σήμερα βρήκα το χρόνο να "ψάξω" λίγα πράγματα γι'αυτό το κουτάκι!

Λοιπόν, απ'όσα είδα όντως τα σπάει και ειδικά ο πολύ απλός τρόπος που κάνει το profiling είναι όλα τα λεφτά.

Και λέω εγώ τώρα...Σκέψεις κι απορίες...

 

1) Τα πουλάω "όλα" (ενισχυτές, πετάλια κλπ...λέμε τώρα) και παίρνω αυτό?

2) Αν παίξω σε ένα τελικό όπως ο Marshall 8008 (2X80W transistor) με μία 2Χ12" καμπίνα θα έχω τον ήχο που κάνει profiling ή μετά και πάλι, από τελικό σε τελικό ή από τελικό σε direct θα παίζουν διαφορές, οπότε θα πρέπει να κάνω και το ανάλογο tweaking για κάθε τέτοιο Setup?

3) Το κομμάτι με τα πετάλια δεν το πολυκατάλαβα διότι δεν διευκρίνιζε αν είναι μόνο τα πετάλια/εφέ που έχει μέσα ή αν κάνει και profiling σε πεταλάκια?

4) Δεν πρόσεξα κάπου να λέει πόσες θέσεις μνήμης έχει για ενισχυτές, any help?  

5) Και μετά τι θα κάνω όταν το πάρω? Ε? Θα γυρνάω από συναυλία σε συναυλία, θα τρυπώνω backstage στο soundcheck και θα ρωτάω "Συγγνώμη, μήπως μπορώ να σας τον "καρφώσω" για ένα λεπτάκι?" ;D ;D Έτσι για να μαζεύουμε και real thing artist presets ;) :D

6) Γρηγόρη για πες, είναι καλύτερα να κάνεις profiling απ'το direct ή με μικρόφωνο απ'την καμπίνα (οπότε και θα πρέπει να βάλεις τον ενισχυτή σε booth φαντάζομαι)? Τι διαφορές έχουν?

 

Σόρρυ για το πολυσκελές post, αλλά αρχίζω να το παίρνω πολύ ζεστά το θέμα.

 

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2.  Αν κουμπώνεις σε εξοπλισμο που δεν χρωματίζει (και αυτό είναι το λογικό σενάριο), θα πάρεις ό,τι περιμένεις να πάρεις

 

5. Εγώ θα περίμενα να κατεβάσω έτοιμα προφίλ από το δίκτυο, ήδη υπάρχουν διαθέσιμα αρκετά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα γυρνάω από συναυλία σε συναυλία, θα τρυπώνω backstage στο soundcheck και θα ρωτάω "Συγγνώμη, μήπως μπορώ να σας τον "καρφώσω" για ένα λεπτάκι?" ;D ;D

 

GEETAR%2520player.jpg

"Φυσικά. Αλλά πώς θα παίζεις μετά αφού θα σου έχω σπάσει όλα τα δάχτυλα (πριν προχωρήσω στα υπόλοιπα)?"

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου