Προς το περιεχόμενο

Kemper Profiling Amplifier: το μέλλον στο amp modeling?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

 

Όσο για το 2ο, απ' ότι κατάλαβα δεν εννοεί πως δεν έχει καλό ήχο, αντιθέτως, ότι επειδή έχει τόσο καλό ήχο, ότι έχει ηχογραφήσει με άλλον εξοπλισμό μέχρι να το πάρει είναι για πέταμα...αν κατάλαβα σωστά δηλαδή...

Σωστό.

Μέχρι σήμερα έφτιαχνες τον ήχο στον ενισχυτή ηχογραφούσες με μικρόφωνα και στο τέλος το αποτέλεσμα ήταν καμία σχέση με αυτό που άκουγες. 2-3 ωρες eq, dinamics και μπλιμπλίκια και πάλι άκουγες ενισχυτή και δεν έμοιαζε, πάμ πάλι.

Τώρα βάζω kemper στα μόνιτορς ,βρίσκω ήχο ,rec , τέλος .

20 χρόνια ηχογραφήσεις για πέταμα, άντε να θυμηθώ τι έπαιζα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 234
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Όχι γιατί έχει εξ αρχής γράψει πως θα αναφερθεί στα αρνητικά του μηχανήματος και μόνο.

 

|

|

V

 

Σωστό.

Μέχρι σήμερα έφτιαχνες τον ήχο στον ενισχυτή ηχογραφούσες με μικρόφωνα και στο τέλος το αποτέλεσμα ήταν καμία σχέση με αυτό που άκουγες. 2-3 ωρες eq, dinamics και μπλιμπλίκια και πάλι άκουγες ενισχυτή και δεν έμοιαζε, πάμ πάλι.

Τώρα βάζω kemper στα μόνιτορς ,βρίσκω ήχο ,rec , τέλος .

20 χρόνια ηχογραφήσεις για πέταμα, άντε να θυμηθώ τι έπαιζα .

 

;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αφού ένα θετικό του μηχανήματος το έγραψε ως αρνητικό, δεν μπορώ να διαβάσω κανενός το  μυαλό...  ;)

 

Τότε γιατί με αμφισβήτησες εφόσον δε μπορείς να διαβάσεις τα μυαλά των άλλων; ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε γιατί με αμφισβήτησες εφόσον δε μπορείς να διαβάσεις τα μυαλά των άλλων; ;)

 

Αν εσύ μπορείς, δεν αφήνεις το φόρουμ να πας να παίξεις κάνα πόκερ να πλουτίσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εσύ μπορείς, δεν αφήνεις το φόρουμ να πας να παίξεις κάνα πόκερ να πλουτίσεις;

 

Σ'ευχαριστώ για την πρόταση αλλά δεν είμαι fan του τζόγου!

 

Ειναι πολυ sci-fi για τα γουστα μου η οψη του, βεβαια αυτο ειναι υποκειμενικο!

Αν μου το χαριζαν φυσικα και θα το επαιρνα!  ;D

 

http://www.kemper-amps.com/forum/index.php?page=Thread&threadID=13343&pageNo=1

 

Φαντασία να έχεις ;) Επίσης έχουν φτιάξει και skin με τα οποία μπορείς να το "ντύσεις"!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Πάντως παιδιά εν γένει,αν αγοράζεις τέτοιο μηχάνημα και έχεις ακόμα το κόλλημα της λάμπας,τότε τα λεφτά πάνε χαμένα.Δεν το λέω για σένα panorie,το λέω για όσους παίζουν με ένα Kemper ή κάτι αντίστοιχο και αμέσως λένε ''δεν είναι σαν ενισχυτής''.

 

Δε νομίζω ότι αυτά τα μηχανήματα φτιάχτηκαν για να αντικαταστήσουν ενισχυτές.Φτιάχτηκαν για να αντικαταστήσουν ολόκληρα rigs που στοιχίζουν διπλάσια και τριπλάσια ποσά και ζυγίζουν πάνω από 50-60 κιλά.

 

Οπότε μη συγκρίνετε πορτοκάλια με μήλα.Να συγκρίνετε το Kemper ή το Axe Fx με ένα ολοκληρωμένο rig με ενισχυτή-καμπίνα-μικρόφωνα-πετάλια-καλώδια,λαμβάνοντας υπόψιν το συνολικό κόστος,το συνολικό βάρος και την ευκολία ''εύρεσης'' ήχου.

 

Τότε ας το συζητήσουμε υπό άλλες βάσεις.

 

My two cents! :)

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι μου λέει πως σε 5-10 χρόνια θα συμβεί με τους ενισχυτές ότι συνέβη με το φιλμ στην φωτογραφία.

(έτσι για να ανάψουν τα αίματα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι μου λέει πως σε 5-10 χρόνια θα συμβεί με τους ενισχυτές ότι συνέβη με το φιλμ στην φωτογραφία.

(έτσι για να ανάψουν τα αίματα).

 

Μπα !!! Η λάμπα δεν αλλάζει. Εξάλλου το κεμπερ δεν εχει βγει για να αντικαταστήσει την λάμπα . Άλλη ειναι η δουλεια του ! Κλέβει τον ηχο του ενίσχυτη αλλα μπορεί να αναπαράγει τον ίδιο ηχο σε pa , frfr κτλ !!! Οχι σε άλλη καμπίνα οποτε ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου