Προς το περιεχόμενο

Ντράμς Γυμναστική Διαλογισμός


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Η καλή φυσική ατάσταση βοηθάει στα πάντα και επομένως και στα drums. Εξάλλου, αν είσαι άρρωστος και τρέχεις στους γιατρούς που καιρός για πρόβες?

 

Κατά τα αλλα, μετά τα θέματα :

Τι είναι groova?

Κατα πόσο είναι μουσικός ένας ντράμερ;

Ποιος είναι ο βαθμός δυσκολίας,εκμάθησης Drums και κατά πόσο είναι όργανο-παγίδα?

Μελωδία τυμπάνων!Ανέκδοτο ή πραγματικότητα?

 

και -βέβαια- το παρόν,

αναμένω το:

 

"Γυμναστήρια και κέντρα διατροφής: Τα νέα ΩΔΕΙΑ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητε μου Melodic.

Το θεμα σου εχει βαση και καλα κανεις και το θιγεις αγαπητε φιλε.

Καταρχην και εγω εχω μιλησει κατα καιρους για εμας τους drummer οτι εκτος απο σκακιστες ..ειμαστε και αθλητες.

Ειναι τρομερα σημαντικο λοιπον σαν drummer , να εχουμε μια εξαιρετικα καλη φυσικη κατασταση χωρις ομως ασκησεις που μπορουν να κανουν ζημια στους μυς και τους τενοντες μας. [Βαρη}

Ειδικα σε οσους εχουν παιξει σε μαγαζια...εκει θα δεις οτι αν δεν εχεις καλη φυσικη κατασταση ..δεν υπαρχει περιπτωση να ανταπεξερθεις σε 6-8 ωρες πανω στο σετ.

Ξερω γελατε μερικοι...αλλα ουκ ολιγες φορες μου εχει τυχει να ανεβω στο παλκο στις 11 και να κατεβω στις 7 το πρωι με ενα 10λεπτο διαλειμα για τουαλετα...

Η ασκηση που χρησιμοποιω τα τελευταια χρονια ειναι Κωπηλατικο ..που τονωνει χερια ποδια κοιλιακους και πλατη σε 1 ασκηση και που το προτεινω ανεπιφυλακτα..20 λεπτα την ημερα 4 φορες την εβδομαδα και λιγο ελλειπτικο ποδηλατο.

Οσον αφορα το διαλογισμο που ρωτας...Πριν μερικα χρονια ειχα ανακαλυψει οτι εσφιγγα καποιους μυς ειδικα στα ποδια και το στομαχι..και ο δασκαλος μου μου συστησε γιογκα. Αγορασα ενα βιβλιο που αναφεροταν στους τροπους χαλαρωσης των μυων μεσα απο ασκησεις αναπνοης.Αυτο που εκανε ουσιαστικα..ηταν με την εισπνοη να σφιγγεις εναν εναν τους μυς ξεχωριστα ξεκινωντας απο τα ποδια..και με την εκπνοη..να τον χαλαρωνεις..Μετα απο ενα χρονο ειχα καταφερει..οταν εσφιγγα εναν μυ ..να στελνει σημα στον εγκεφαλο μου οτι ειναι σφιγμενος.Μεχρι εκει το εφτασα.Εκανα συνειδητο δηλαδυ...οταν σφιγγομαι...να το καταλαβαινω. Το βιβλιο ελεγε οτι μετα απο αρκετη ασκηση θα μπορεις να καταλαβαινεις ποιος μυς ειναι σφιγμενος και με μια εκπνονη να τον χαλαρωνεις.Δεν εχει να κανει με μαγικα η βουντου αλλα με απλες διεργασιες που προγραμματιζεις τον εγκεφαλο σου να κανει.

Σας παραθετω μια συζητηση που ειχε ενα φιλος με τον Dave weckl οταν ηρθε στην Ελλαδα.

Τον ειχε ρωτησει...τι χρειαζετε καποιος για να γινει ο Weckl..και εκεινος απαντησε..Επιμονη-Υπομονη -ορεξη για δουλεια-8ωρες την ημερα διαβασμα και 3 ωρες την ημερα γυμναστηριο για να ανταπεξερθει το σωμα σου στην καταπονηση...

Οποτε η ερωτηση σου για μενα ..μονο ατοπη δεν ηταν.

Β.Μουλακακης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μάθεις να παίζεις σωστά, ούτε διαλογισμούς ούτε τίποτα δε θες.

Η άσκηση είναι κάτι που δεν αφορά μόνο εμάς τους drummers. Αν φοράς επί 8 ώρες ένα Rickenbacker του '83 και δεν ασκείσαι, πάει η μέση/πλάτη/αυχένας.

Η γυμναστική επιβάλλεται σε κάθε άνθρωπο.

"Να με θάψουν οι οχτροί γιατί με θάβουν οι φίλοι"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Johnny Thunder παλι δεν ξερω αν εγινε καλυτερος ντραμερ με την γυμναστικη, αλλα αν παει αναλογικα, τοτε δεν πρεπει να πιανεται ο τυπος ;D

20777_238364736846_238363266846_3872769_4107819_n.jpg

Sickly-sweet, pink, and not for everybody

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διονυση μου λιγο απολυτο σε βρισκω..

Αλλωστε 500 εκατομμυρια Ινδοι κατι πρεπει να ξερουν παραπανω...ετσι δεν ειναι?..?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διονυση μου λιγο απολυτο σε βρισκω..

Αλλωστε 500 εκατομμυρια Ινδοι κατι πρεπει να ξερουν παραπανω...ετσι δεν ειναι?..?

 

σωστος....η αληθεια ειναι πως μεχρι να κανεις διαλογισμο ΝΟΜΙΖΕΙΣ πως ξερεις τον εαυτο σου...οταν μπεις μεσα,η αληθειες ερχονται και σε χτυπανε καταμουτρα...και πονανε πολυ,αφορητα μερικες φορες...αλλα ειναι απλως η αρχη για να γινει οτι λες,οτι κανεις,οτι παιζεις,πιο αληθινο...αυτη ειναι η αληθεια,κι οποιος δεν διαλογιζεται ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ να ξερει ΟΥΤΕ και να εχει "αποψη"...σαν το αλεξιπτωτο,καπως... ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καλή φυσική ατάσταση βοηθάει στα πάντα και επομένως και στα drums. Εξάλλου, αν είσαι άρρωστος και τρέχεις στους γιατρούς που καιρός για πρόβες?

 

Κατά τα αλλα, μετά τα θέματα :

Τι είναι groova?

Κατα πόσο είναι μουσικός ένας ντράμερ;

Ποιος είναι ο βαθμός δυσκολίας,εκμάθησης Drums και κατά πόσο είναι όργανο-παγίδα?

Μελωδία τυμπάνων!Ανέκδοτο ή πραγματικότητα?

 

και -βέβαια- το παρόν,

αναμένω το:

 

"Γυμναστήρια και κέντρα διατροφής: Τα νέα ΩΔΕΙΑ?

 

  Επιθυμώ να σε ευχαριστήσω,για την ωραία σύνοψη που έκανες της θεματολογίας που ανέπτυξα τον τελευταίο μήνα και που με διαβάζεις ανελλειπώς βεβαίως,βεβαίως (το groove έγινε η groova σε μία πιο αργκό απόδοση της λέξεως).

 

      Τώρα γιατί διαβάζοντάς σε,μου ηρθε στο μυαλό ο 007,όταν έλεγε πως...,οι απόψεις είναι σαν τις κωλοτρυπίδες ......όλοι έχουν απο μία... δεν ξέρωΩστόσο, αν΄χρειαστώ την άποψή σου...θα σου την πώ.(την άποψη )

 

 

ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη ο μεγαλυτερος και ο ποιο σημαντικος  μυς ειναι ο εγκεφαλος μας..και επειδη απο εκει ξεκινανε ολα...και επειδη τον θελουμε  να συνεχισει να "τρεχει" με τις οσο το δυνατον μεγαλυτερες στροφες..δεν πρεπει να ξεχναμε την αναγκη για καθαρο μυαλο ελευθερο απο οποιαδηποτε ειδους ουσιες που μπορουν να τον "ενισχυσουν"...η να τον "κατευνασουν".΄Λεμε οχι λοιπον  σε Ουσιες και Αλκοολ πριν ,κατα τη διαρκεια, και μετα απο καθε παιξιμο.

Γαμωτο...ακουγομαι σαν διαφημιστικο .

Περα απο την πλακα...ειναι κατι πολυ σημαντικο...διοτι η νυχτα κρυβει κινδυνους και μερικοι ειναι πολυ υπουλοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου