Προς το περιεχόμενο

Ντράμς Γυμναστική Διαλογισμός


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τώρα γιατί διαβάζοντάς σε,μου ηρθε στο μυαλό ο 007,όταν έλεγε πως...,οι απόψεις είναι σαν τις ****τρυπίδες ......όλοι έχουν απο μία...

Εγώ πάλι θυμήθηκα τον "Dirty" Harry Callahan που έπινε το martini του "shaken, not stirred".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αγαπητε κυριε Διαχειριστα

Με την σταση σας και την ειρωνια νιωθω οτι απαξιωνετε εμενα - αλλα και τους 19 που αφιερωσαν το χρονο τους στο site σας. Οπως ολους εκεινους που 388 φορες ανοιξαν αυτη τη σελιδα και που για αυτους το θεμα του MELODIC ουτε βαρετο ειναι ουτε ατοπο.

Ηθελα να ρωτησω...Ειστε drummer?..Ειστε μουσικος...?Με ποια ιδιοτητα   μπαινετε στην κοινοτητα μας και με υπεροψια και ειρωνια αφηνετε την τοσο βαρησημαντη αποψη σας...??

Να σας θυμισω οτι οντως..μας φιλοξενητε σε αυτο το site..αλλα και εμεις βλεπουμε τις δεκαδες "διαφημισουλες" απο τα πελατακια σας.

Αρα...η σχεση ειναι δινω...και παιρνω..

Σωστα? Δεν υπαρχει λοιπον λογος να ειμαστε υπεροπτες και ειρωνες...  Ειναι πραγματικα τοσο ευκολο..και πιστεψτε με..δεν ειστε ο μονος που εχετε το ταλεντο της ειρωνιας..

Επισης ο ΤΙΤΛΟΣ σας...δεν δικαιολογει τετοιες συμπεριφορες..

Με εκτιμηση???

απο τον ΑΤΙΤΛΟ αλλα επωνυμο Β.Μουλακακη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Σ' εμένα αναφέρεσαι άτιτλε?

Κι εγώ φιλοξενούμενος είμαι.

Αυτά με ""διαφημισουλες" απο τα πελατακια σας" τα αντιπαρέρχομαι και σου υπενθυμίζω ότι κι εσύ κάνεις διαφήμιση.

 

Τον melodic δεν τον ειρωνεύομαι. Μου φάνηκε άτοπο το θέμα του (όπως και μερικά άλλα) και το είπα.

Εσύ δικηγόρος του είσαι?  :)

 

Παρακαλώ συνεχίστε ήρεμα.

Να, δείτε εμένα.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καλή φυσική ατάσταση βοηθάει στα πάντα και επομένως και στα drums. Εξάλλου, αν είσαι άρρωστος και τρέχεις στους γιατρούς που καιρός για πρόβες?

 

Κατά τα αλλα, μετά τα θέματα :

Τι είναι groova?

Κατα πόσο είναι μουσικός ένας ντράμερ;

Ποιος είναι ο βαθμός δυσκολίας,εκμάθησης Drums και κατά πόσο είναι όργανο-παγίδα?

Μελωδία τυμπάνων!Ανέκδοτο ή πραγματικότητα?

 

και -βέβαια- το παρόν,

αναμένω το

 

"Γυμναστήρια και κέντρα διατροφής: Τα νέα ΩΔΕΙΑ?

 

Αν αυτο...δεν ειναι ειρωνια..μηπως ειναι συνταγη για κουλουρακια{Ειρωνια}.

Δεν διαβασατε τι ειπα. Ειπα οτι ειναι μια σχεση ..δινω και παιρνω.  Οσον αφορα αν ειμαι δικηγορος του Melodic..δεν ειχε αναγκη ..μια χαρα υποστηριξε τον εαυτο του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

...

Δεν διαβασατε τι ειπα. Ειπα οτι ειναι μια σχεση ..δινω και παιρνω.  

...

 

Κατανοητό.

 

Κατά τα άλλα, πιστεύω ότι η παρέμβασή μου (σε επίπεδο παρατήρησης για το συνολικό περιεχόμενο των θεμάτων) ήταν προς τη σωστή κατεύθυνση. Ισως ο τρόπος ήταν που δεν σας άρεσε. Δεν ήταν σκοπός μου να προσβάλλω κανέναν.

 

Παρακαλώ συνεχίστε περί της γυμναστικής και του διαλογισμού που (ενδεχομένως) βοηθάει να παίξεις καλά drums.

 

Απλά να θυμάστε οτι "μιλάτε" δημόσια και οι τοποθετήσεις σας υπόκεινται σε ελεύθερη κριτική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα, η βασικότερη επίδραση του διαλογισμού (όσο γνωρίζω) για έναν μουσικό είναι αυτό που αναφέρθηκε προηγουμένως, η συνειδητοποίηση του σώματος κ κατα συνέπεια η χαλάρωση μυών κλπ... Γενικότερα ο διαλογισμός είναι μεγάλο θέμα, συναντάται σε γιόγκα, τάι τσι, πολεμικές τέχνες κ τελικά εφαρμόζεται καθε στιγμή της ζωής (συνειδητότητα) Κάλλιστα όμως θα μπορούσε και η μελέτη ενός οργάνου να αποτελεί διαλογισμό. Αρκεί η μελέτη να γίνεται με συγκέντρωση, ηρεμία, σωστή στάση σώματος, ανοιχτή καρδιά, χωρίς προσδοκίες κλπ :-)

Για μένα, η καλή φυσικη κ πνευματική κατάσταση δεν είναι απαραιτητη για να είναι κανείς καλός μουσικός. Όμως η γυμναστική κ ο διαλογισμός μπορούν να λύσουν προβλήματα που συναντά κανείς στην πορεία ενός μουσικού όπως αντοχή, μυικοί πόνοι, αδυναμία συγκέντρωσης κ πειθαρχίας, μέχρι ίσως κ άγχος μπροστά σε κοινό.

Αυτά, χωρίς να είμαι "ειδικός"  :-)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρεμπιπτόντως ο διαλογισμός βοηθάει σε πάρα πολλά πράγματα γενικά στη ζωή. Καλό είναι να μην το απορρίπτει κάποιος εάν δεν ξέρει για τι μιλάει.

 

Προσωπικά θεωρώ ότι οι άνθρωποι μπορούν να φτάσουν στις συνειδητοποιήσεις που μπορεί να προσφέρει ο διαλογισμός και μέσω άλλων οδών, γενικής εξάσκησης και αξιολόγησης του εαυτού του συνέχεια. Αλλά διατηρώ επιφύλαξη.

 

+1 σ αυτά που είπε ο Νικόλας με πιο σωστή έκφραση από μένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά θεωρώ ότι οι άνθρωποι μπορούν να φτάσουν στις συνειδητοποιήσεις που μπορεί να προσφέρει ο διαλογισμός και μέσω άλλων οδών, γενικής εξάσκησης και αξιολόγησης του εαυτού του συνέχεια. Αλλά διατηρώ επιφύλαξη.

 

Να μην διατηρείς.Ο διαλογισμός σημαίνει ''μέσω του νου'', αλλά περικλείει και τον διάλογο, είτε με άλλους, είτε με τον εαυτό μας. (Αρκεί να μην κουνάς τα χείλη σου όταν είσαι σε κόσμο.) ;D

Και γιόγκα να μην κάνει κάποιος, κανα-δυο λεπτά σωστών, με ρυθμό αναπνοών, βοηθάνε να επέλθει μία χαλάρωση και μία ηρεμία που αποφορτίζει τον οργανισμό.

Όσο αφορά την γυμναστική, όπως είπαν και οι πρόγονοί μας...............

Μία καλοδιατηρημένη μηχανή σε ένα σάπιο σασί, θα χρειαστεί .....μεταμόσχευση σασί.

Συντομότερα από ότι υπολογίζει.......η μηχανή. ;)

Ας κάνω ένα τσιγάρο τώρα.

If you want to be a hippie...you 're too late.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι θυμήθηκα τον "Dirty" Harry Callahan που έπινε το martini του "shaken, not stirred".

 

 

Αυτο το ελεγε ο Bond.

 

James Bond. ;D

Πρώην VARTANIS 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο διαλογισμός είναι μεγάλο θέμα,  εφαρμόζεται καθε στιγμή της ζωής  Κάλλιστα όμως θα μπορούσε και η μελέτη ενός οργάνου να αποτελεί διαλογισμό. Αρκεί η μελέτη να γίνεται με συγκέντρωση, ηρεμία, σωστή στάση σώματος, ανοιχτή καρδιά, χωρίς προσδοκίες κλπ :-)

 Σωστός ο Νικόλας.Θα μπορούσε να εφαρμόζεται κάθε στιγμή της ζωής μας.Οι Ταυλανδοί ας πούμε διαλογίζονται σχεδόν όλη την ημέρα.Ακόμα και όταν περπατάνε αδειάζουν το μυαλό τους και σκέφτονται μόνο το ένα βήμα μπροστά απο τ άλλο.Βέβαια για να διαλογιστεί κάποιος δεν χρειάζεται να είναι Βουδιστής,μπορεί να είναι Χριστιανός(προσευχή),άθεος,άθρησκος ή οτιδήποτε άλλο.

 Η μελέτη στα τύμπανα ,σου δίνει άπειρες διαλογιστικές δυνατότητες.Όταν έχεις στα ακουστικά σου ένα σταθερό τέμπο απο τον μετρονόμο σε 16α,ακούς όλα τα μπιτ και τα απμπίτ και παίζεις έναν ρυθμό,ήρεμος, συγκεντρωμένος,απερίσπαστος,χαλαρός,όλο σου το είναι εναρμονίζεται με την χρονική αλληλοδιαδοχή(είναι αποδεδειγμένο οτι και οι καρδιακές σφίξεις ακολουθούν την ταχύτητα του ρυθμού).

 

  Άλλωστε είναι καλό πίσω και μέσα απο τα πράγματα να βλέπουμε την βαθύτερη υπερβατική τους διάσταση και ως έλληνες,την φιλοσοφία τους.Η θεωρία Μ που ησύγχρονη φυσική έχει εναποθέσει τις ελπίδες όλες για την απόδοση της Θεωρίας των Πάντων μας μιλά για απείρως μικροσκοπικές χορδές και μεμβρ'ανες που δονούμενες δημιουργούν την ύλη,το Σύμπαν.Μια συμπαντική μουσική ίσως,ένεκα της οποίας υπάρχουμε.Και με κανόνες,που διόλου αντιλαμβανόμαστε γιατί υπάρχουν.Γιατί,κάποιες συχνότητες συνηχούν αρμονικά?Για ποιο λόγο κάποιες άλλες συνηχώντας μας τρελαίνουν?Γιατί ένα μινόρε είναι πάντα λυπητερό καιτο μαντζόρε επικό και χαρούμενο?Γιατί στη λύπη ταιριάζει πάντα το αργό τέμπο?Ολα αυτά έχουν να κάνουν με το πως είμαστε εμείς φτιαγμένοι και πως το σύμπαν όλο

  Με την Ε΄πιστήμη εξηγούνται πράγματα με τον Διαλογισμό βιώνονται

 

 

 

 

Απλά να θυμάστε οτι "μιλάτε" δημόσια και οι τοποθετήσεις σας υπόκεινται σε ελεύθερη κριτική.

... βεβαίως και οι θέσεις,υπόκεινται σε κριτική,ίσως... γι αυτό δεν παίρνεις καμία και αρκείσαι στην άρνηση,που ως κενή περιεχομένου,δεν αξιώνεται κριτικής

ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου