Προς το περιεχόμενο

Τι μου τη σπάει σε κιθάρες κλπ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 95
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Στις κιθάρες μου τη σπάνε:

1.Οι μπουζουκοταστιέρες

2.Οι υπερβολικές γωνίες και σχήματα τύπου BC Rich(μου θυμίζουν περισσότερο παιχνίδι,παρά κιθάρα)

3.Τα μαύρα knobs σε άσπρη κιθάρα(και το αντίστροφο)-και δεν εννοώ το pickguard,μόνο τα knobs

4.Τα headstocks με υπερβολική γωνία(τύπου Jackson.ESP),με εξαίρεση τα reverse headstocks της Ibanez

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) η υπερβολική ταχύτητα

2) οι χορδές κάτω του έντεκα

3) οι αρύθμιστοι μαγνήτες

4) οι κιθαρίστες που θέλουν να αγοράσουν την κιθάρα του Gilmour για να έχουν τον ήχο του. Και όταν τους πεις να τους φιάξουν μία παρτκάστερ για να γλυτώσουν 2000€ σου λένε "και θα έχει τον ίδιο ήχο; στο σάιτ της φέντερ λέει πως το σώμα είναι από ξύλο... πως το έλεγε... alder"

5) Αυτοί που δεν ξέρουν καθόλου κλίμακες και τους λές "ντο" και περιμένουν να τους πεις "τρίτο τάστο στην 5η χορδή από κάτω προς τα πάνω"

6) τα ιντερνετικά μαθήματα που δε σου μαθαίνουν νότες αλλά να αναπαράγεις μία φράση χωρίς να ξέρεις να τη μελετήσεις...

7) οι τζαζ κιθαρίστες που δεν παίζουν το ίδιο ακκόρντο δύο φορές: "κάτσε καλά ρε φίλε, σκέψου πως οι μουσικοί που είναι από κάτω θα πάθουν σύνδρομο κατωτερότητας"

 

και άλλα πολλά...

Ορκισμένος Μπλουζάς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέχασα να πω, όλες οι αηδίες των 80's και δη το chorus

-Τα ασετάριστα και παραμελημένα όργανα των οποίων οι ιδιοκτήτες επιμένουν να τα κατηγορούν για το παίξιμο και τον ήχο τους...

 

Λίγες απογοητεύσεις στη ζωή συγκρίνονται με την ήττα που τρως όταν έχοντας δει ένα ωραίο όργανο και αφού ρώτησες τον ιδιοκτήτη πας να το πιάσεις να ρίξεις μια πενιά και ανακαλύπτεις ότι έχει σκουριασμένες χορδες και 1 μέτρο action.

 

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.μυστηρια χρωματα στο σωμα (ροζ, βισσυνί, κατακιτρινο κλπ)

2.διαφορα αυτοκόλλητα (τουιτι, λουκι λουκ, χαρλευ νταβινσον κλπ)

3.Βινταζοκιθαρες πλαγγαρισμένες σε engl fireball

4.Μπουζουκοδιακοσμος τυπου αμπελοφυλλα στην ταστιερα

5.Το gold hardware γενικα

6,Ενισχυτες που τους λειπουν οι διακοπτες και φαινεται η κεφαλή του ποτενσιομετρου

 

 

Thank God for the rain....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α) Ότι είναι τόσες πολλές και τόσες διαφορετικές που δεν θα μπορέσω ποτέ να τις έχω. Ούτε και θέλω. Προτιμώ να τις ψάχνω.

β) Βαριέμαι ασύστολα και σε επίπεδο λιποθυμίας τα στρατόπεδα στις μάρκες.

γ) Οι κιθαρίστομπασίστες που αντί να ψάξουν τι κάνουν λάθος, κατηγορούνε τις κακομοίρες τις κιθάρες. Της κοντής ........

δ) Οι απόλυτες απόψεις για τα γούστα των άλλων.

 

Αλήθεια (για Bihla & Skantzo) λύστε μου μια απορία.

Έστω ότι είσαι μπασίστας και τραγουδάς. Στο κουπλέ θέλεις πένα και στα σόλα δάχτυλα.

Δεν έχεις μπάσο με Pickguard για να τη χώσεις ανάμεσα. Που βάζεις τη γαμοπένα;

α) Στην ειδική pickholder φαρέτρα του κιθαρίστρα που υποκλίνεται με τη πλάτη μπροστά σας πριν σολάρει. Φέρνει λίγο σε heavymetalοκατάσταση αλλά έχει γούστο. Φτάνει να μπορεί να σκύψει.

β) Σε ειδικό συλλεκτικό ταγάρι που κρέμεται από το stand του μικροφώνου. Με ένα φακό. Και μεγάλες παύσεις.

γ) Τραγουδάς περίεργα σα να χεις πονόδοντο και την εμφανίζεις ως ταχυδακτυλουργός από το στόμα την πένα, την ώρα του σόλο

δ) Εχεις φίλους στο κοινό που ξέρουν τα κομμάτια και σου πετάνε πένες όταν παίζεις. Κάτι σε σκύλο με το φρίσμπι.

ε) Βάζεις ένα pickholder στη ζώνη σου και ένα κινητό στο μπάσο.

στ) Κρεμάς σχοινάκι από το nut με πολλες κλωστές που έχουν πένες και τραβάς από μία κάθε φορά που είναι να σολάρει ο κιθαρίστας. Γράφεις από πίσω και προβλέψεις σε στυλ fortune cookie για να διαβάζεις σαν σολάρει ο βαρετός.

ζ) Πλησιάζεις με κουλ στυλ τον κιθαρίστα και αφού τον σφαλιαρίσεις του παίρνεις την πένα από τα χέρια πριν καταλάβει τι έγινε. Ας σολάρει με δάχτυλα. Δεν ξέρω τι θα κάνει αν του πεις να την ξανακρατήσει.....

η) Εχεις ένα σκρίνιο μπροστά σου που έχεις τις πένες, στίχους, κινητό, playlist ("τι πάμε τώρα ρε;"), νερό (για τη φωνή), μπύρα (για τη δίψα), Jack Daniels (για αυτούς που νομίζουν ότι είναι κουλ ουίσκι), μια τηλεόραση (για την ώρα του σόλο).

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)μου τη δίνουν οι κιθαρίστες που παίζουν μπάσσο εκτός από τον redding.

2)αυτοί που ξοδεύουν πολλά χρήματα σε εξοπλισμό και τελικά είναι άμουσοι (όλοι μας; ).

3)αυτοί που δεν ξέρουν γρι θεωρία, σε σημείο δυσκολίας στη συνεννόηση...

4)οι ντραμερ που όταν προσπαθείς να συνεννοηθείς με την μπάντα για αλλαγή συγχορδιών και τέτοια, αυτοί βαράνε ότι βρουν μπροστά τους, σαν από ζήλεια που δεν ξέρουν νότες...

Ορκισμένος Μπλουζάς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλήθεια (για Bihla & Skantzo) λύστε μου μια απορία.

Έστω ότι είσαι μπασίστας και τραγουδάς. Στο κουπλέ θέλεις πένα και στα σόλα δάχτυλα.

...

γ) Τραγουδάς περίεργα σα να χεις πονόδοντο και την εμφανίζεις ως ταχυδακτυλουργός από το στόμα την πένα, την ώρα του σόλο

αφού είπες στα σόλα με δάχτυλα, τότε θα τη βάλεις στο στόμα. Και στο κουπλέ θα την πάρεις στο χέρι και θα τραγουδας κανονικα  :P

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι είναι τόσες πολλές και τόσες διαφορετικές που δεν θα μπορέσω ποτέ να τις έχω.

 

Aυτο μαζι με το G.A.S. ειναι τα χειροτερα σπασιματα...

Sickly-sweet, pink, and not for everybody

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου