Προς το περιεχόμενο

Roland Keyboard Amp (KC-350)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χρειάζομαι ενα ενισχυτή που να τον χρησιμοποιώ σε πρόβα για κιθαρα, μπάσσο, συνθια και v-drums (χαμηλές εντάσεις) και σε παραστάσεις για personal monitor (κιθάρα & μπάσσο). Δεν θα ήθελα κάτι που να είναι αποκλειστικά μόνιτορ.

Η κιθάρα θα μπαίνει απο πολυεφφε, το μπάσσο (active) κατευθείαν και τα υπολοιπα είναι line-out.

 

Σαν πρώτη εικόνα μου φαίνεται αρκετα βολικός (KC-350 συγκεκριμένα) και ελαφρύς. Εχω επιφυλάξεις για το πως ακούει στις χαμηλές (μπάσσο, τύμπανα) και μια δοκιμή στο μαγαζί δεν αρκεί.

 

Ετσι σκέφτηκα να ρωτήσω αν εχει κανείς πρακτική εμπειρία με αυτό το μοντέλο ή κάποιο παρόμοιο ? (όχι τοσο το μεγάλο με το 15" woofer, είναι πολύ βαρύ)

 

Αγγελος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω χρησιμοποιήσει ενισχυτές για πλήκτρα της Peavey (συγγνώμη, δεν θυμάμαι ακριβές μοντέλο αλλά είχε ένα 15άρι woofer) και σε όλα εκτός από μπάσο (δεν έχω δοκιμάσει κάτι τέτοιο) ακουγόταν μια χαρά. Επίσης, έχω δοκιμάσει και πλήκτρα σε ενισχυτή μπάσου Peavey TNT 115 και επίσης ακουγόταν καλά, όχι όμως κάτι ιδιαίτερο. Και η ιδέα του μόνιτορ δεν είναι κακή αλλά λίγο μονοδιάστατη.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα σου αντιπροτεινα καποιο αυτοενισχυομενο μονιτορ. η mackie βγαζει ενα πολυ καλο και παναλαφρο.

 

To SRM-450 είναι πραγματικά αριστούργημα, αλλά είναι αρκετα βαρύ για την δουλιά που το θέλω και κανει πάνω απο τα διπλάσια χρήματα απο το roland. Αλλο μοντέλο δεν ξέρω ....

 

Ασε που ο εδω αντιπρόσωπος τα βαράει στο κεφάλι και θα πρέπει να τα ψάξω έξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νόμιζα ότι οι ενισχυτές οργάνου είναι full-range.

 

Τι διαφορά έχει ενα μονιτορ με γουφερ+κορνα και ενας ενισχυτής keyboard με γούφερ+κόρνα ???

 

Θα υπέθετα οτι ο δευτερος απλώς έχει και ενα μικρό μίκτη επάνω (πράγμα που συναντάω και σε μονιτορ όλο και συχνότερα). Αλλωστε ενα συνθι παίζει και μπάσσο και ντράμς και ότι άλλο θέλει κανείς, αρα φαντάζομαι ότι η Roland το έχει σκεφτεί. Πιστεύω ότι βγάζει καλους ενισχυτές, για την κατηγορία τιμής τους. Δεν θα ήθελα κάτι σε JBL πχ, είναι πολύ ακριβά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου