Προς το περιεχόμενο

Κάρτα Ήχου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους. Εδω και καιρο σκεφτομαι την αγορα μιας καρτας ηχου για να μπορω να γραφω σπιτι μου..

 

Αυτη τη στιγμη εχω μια Soundblaster Audigy 2 με αποτελεσμα πολύ θόρυβο κατα την ηχογραφηση.

 

Το προβλημα ειναι τα ηχεια μου αρεοσυν πολύ (Creative 7.1) οποτε θελω να μπορω να τα χρησιμοποιω και με την νεα κάρτα.

 

Διαβαζοντας καποια παλιοτερα ποστ κατεληξα στην M-Audio Revolution 7.1...πιστευετε οτι αξιζει η να παραμεινω εκεί που είμαι;

Rockinger Teleplikter

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν υπάρχει κανένας λόγος να αλλάξεις κάρτα εφ' όσον θα κρατήσεις τα ίδια ηχεία. Ο θόρυβος στον οποίο αναφέρεσαι δεν οφείλεται στην κάρτα (εκτός αν είναι χαλασμένη).

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγουρα φταινε και τα ηχεια λιγο, ομως η ποιοτητα του ηχου κατα την ηχογραφηση δεν θα ειναι καλυτερη απο οτι με την τωρινη μου καρτα;

Rockinger Teleplikter

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

να σου πω κατι οταν ειχα κανει μια κουβεντουλα με εναν τυπο(πωλητη).

 

μου ειπε το εξης.πως "η τα ηχεια της crative ειναι συμβατα ΜΟΝΟ με τις καρτες ηχου της.οποτε τα 7.1 θα σου ειναι πρακτικα αχρηστα με καποια αλλη καρτα."

 

 

αυτο οτα εψαχνα ηχεια για την soundblaster platinum που ειχα μεχρι περσυ.ηθελα να κοτσαρω "καλα" ηχεια και εμαθα αυτο.

 

πραγμα που το καταλαβαινεις απο τις υποδοχες των ηχειων και μαλλον απο ο,τι φαινεται ο πωλητης ειχε δικιο.

 

 

επισης αν βαλεις και τις 2 καρτες (που ειναι καλη λυση ΑΝ θελεις την Soundblaster για gaming) προσεχε μην σου παρουσιαζει ενδεχομενα conflicts και παει το pc περιπατο... :lol:

 

 

 

αυτα και απο εμενα :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κολλητος μου εχει την 1010LT μαζι με μια αλλη και μεχρι τωρα conflicts δεν εχει δει οποτε ειμαι σχτικα σιγουρος για την καλη λειτουργια.

 

Οσο για τα ηχεια : δεν με ενδιαφερει να ακουω καλα αυτο που θα ηχογραφησω.Αρκει να εχει καλη ποιοτητα ηχογραφησης οποτε να το παω στο στουντιο για μιξη. Αρα τα ηχεια μου πιστευω θα ειναι οκ

 

Ουτως η αλλως απο το output της καρτας (της M-Audio) θα στελνω καρφι σε κονσολιτσα και απο την κονσολιτσα line out στην SoundBlaster ρα προβλημα συμβατοτητας με τα ηχεια δεν νομιζω να υπαρξει.

Rockinger Teleplikter

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω την sound blaster live και την tascam us122 και τις έχω ταυτόχρονα και τις 2 μαζί. Όμως η tascam ειναι usb και δεν ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο αυτό. Πάντως πρόβλημα δεν έχω συναντήσει ακόμη. Βέβαια δεν μπορώ να πω ότι κάνω και απαιτητική χρήση τους. πχ καμιά φορα ηχογραφώ τίποτα με το cubase.

Ένα στουντιάκι στην Οίτη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο για τα ηχεια : δεν με ενδιαφερει να ακουω καλα αυτο που θα ηχογραφησω.Αρκει να εχει καλη ποιοτητα ηχογραφησης οποτε να το παω στο στουντιο για μιξη. Αρα τα ηχεια μου πιστευω θα ειναι οκ

 

Αυτό είναι τελείως λάθος. Η ποιότητα ηχογράφησης δεν έχει να κάνει με τον θόρυβο μόνο. Την ποιότητα ηχογράφησης την ελέγχεις μέσα από τα ηχεία πριν πατήσεις το κουμπί REC ή κάνοντας διορθώσεις π.χ. στην τοποθέτηση των μικροφώνων αφού γράψεις ένα σύντομο δείγμα και το ακούσεις από τα monitors (γι'αυτό και λέγονται monitors). Και τα ηχεία που έχεις είναι ακατάλληλα για αυτή τη δουλειά, δηλαδή να γράψεις κάτι και να το πας κατευθείαν σε στούντιο, εκτός και αν είσαι guru του ήχου. Σε κάθε περίπτωση, δουλειά μπορείς να κάνεις και έτσι, οπότε βλέπεις ("ακούς" για την ακρίβεια) και αποφασίζεις :)

 

Καλή ηχογράφηση,

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου