Προς το περιεχόμενο

Κάρτα Ήχου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ισχύει για όλα. Για τα πλήκτρα λιγότερο, δεδομένου ότι γράφεις dry κανάλια και τα στέλνεις στο στούντιο για τη μίξη. Όλα γίνονται, είναι θέμα συνήθειας. Εφόσον εσύ ακούς σωστά είσαι ΟΚ. Μία επίσης καλή λύση για την περίπτωση σου είναι να χρησιμοποιείς ακουστικά ανοιχτού τύπου.

 

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Τα μόνα φθηνά ακουστικά που "μονιτορίζουν" πειστικά και είναι απολύτως χρηστικά για rec και mix (τηρουμένων αναλογιών βεβαίως), έιναι τα Behringer

HPS5000.

http://www.thomann.de/thoiw2_artikel-174399.html

Αν τα προτιμήσεις όμως πρόσεξε να είσαι υποψιασμένος γιατί η ποιότητα κατασκευής τους είναι "του κιλού"...καλό είναι να τα αγοράσεις από Ελλάδα για τυχόν αντικατάσταση αν παρ ελπίδα σου χρειαστεί..

Η αμέσως επόμενη λύση είναι από τα AKG K 240 Studio και πάνω...

http://www.thomann.de/thoiw2_akg_k_240_studio_kopfhoerer_prodinfo.html

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sennheiser HD25

Sony MDR7506/MDR7509

 

Behringer ακουστικα?ΕΛΕΟΣ<------------:)

 

 

 

Ακουστικά SENNHEISER HD 25 ????? LOL Εκτός κι αν ήθελες να γράψεις 250, αλλά και πάλι είναι πάρα πολύ παλιά τα 250.

LOL όχι για την εταιρία που είναι κορυφή, αλλά, για το πανάρχαιο μοντέλο ακουστικών που αναφέρεις. :D No offense, ok ?

Τα κορυφαία ακουστικά της SENNHEISER αυτή τη στιγμή είναι τα HD 650. Προσωπικά, δεν πιστεύω ότι υπάρχουν καλύτερα ακουστικά αυτή τη στιγμή από τα HD 650 της SENNHEISER για οποιαδήποτε μίξη.

υτή είναι η δική μας ώρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Λοιπόν επειδή έχει παραγίνει το πράγμα εδώ μέσα...δεν μου λες ρε μεγάλε Q έχεις ακούσει τίποτα από αυτά που προτείνεις ή από αυτά που χλευάζεις??? Με τι κριτήρια τα αναφέρεις ημιμαθή άρα επικίνδυνε για το όποιο παιδί ψάχνει μια πρόταση που θα τον βοηθήσει να καταλήξει σε μια αγορά???

Το να αρχίσει ο καθένας να αραδιάζει μοντέλα απαίδευτα είναι εύκολο γιατί δεν παίζει με τα χρήματα του ούτε με την αγωνία του να κάνει όσο το δυνατόν καλύτερα την δουλειά του ο οποιασδήποτε ανυποψίαστος και καλόπιστος διαβάσει τις μπαρούφες του...

Αν μου βρεις ακουστικά με 38 ευρώ να συγκρίνονται με την συμπεριφορά -σε όλα τα επίπεδα πλην ποιότητας κατασκευής - που έχουν τα 5000, θα σου δώσω τα διπλώματά μου και τα 20 χρόνια εμπειρείας μου να σκουπίζεις τον κώλο σου...και μετά θα αρχίσω να καλλιεργώ στον κήπο μου κουτόχορτο ώστε τουλάχιστον πλέον δεν θα τα "εξαργυρώνω" ακριβά με ψυχική ηρεμία σε τύπους του βεληνεκούς σου...

 

ΥΓ.Αφού ζητήσω για πολλοστή φορά συγνώμη για μια ακόμα έκρηξή μου που θά πρεπε να περιοριστεί σε πμ, επ' ευκαιρεία θα την κάνω παντιέρα και θα ζητήσω ιδέες από mods και συν forum ίτες, για τρόπους να αποφευχεί στο μέλλον η ακατάσχετη ανεξέλεγτη παπαρολογία σε ΤΕΧΝΙΚΑ θέματα...(όσο δύσκολο κι ανακούγεται κάτι τέτοιο).

Και επαναλαμβάνω μόνο στα ΤΕΧΝΙΚΑ...Περί ανέμων και υδάτων η παπαρολογία προσωπικά μου είναι αν μη τι άλλο ανώδυνη και ίσως κάποιες φορές και επικοδομητική...

ΥΓ 2 Τα ακουστικά φίλε Go_Forth, όσο καλά και να είναι, λόγω φύσης κατασκευής δεν μπορούν να σταθούν παρά μόνο βοηθητικά σε οποιαδήποτε απόπειρα μίξης, πλην ειδικών καταστάσεων όπως έλειψη χρημάτων ή Binarual τεχνικών...Το να δώσει λοιπόν κάποιος 350 ευρώ για τα όντως πολύ καλά HD 650 της SENNHEISER, είναι επειικώς χαρακτηρισμένη αφέλεια αν δεν τα συνοδεύει με ένα εξίσου καλό και φυσικά πολαπλάσιας αξίας monitor...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sennheiser HD25

Sony MDR7506/MDR7509

 

Behringer ακουστικα?ΕΛΕΟΣ<------------:)

 

 

 

Ακουστικά SENNHEISER HD 25 ????? LOL Εκτός κι αν ήθελες να γράψεις 250' date=' αλλά και πάλι είναι πάρα πολύ παλιά τα 250.

[/quote']

 

Φιλε σε πειραζει που προτεινω παναλαφρο ακουστικο για μιξη?

--->μηπως σε πειραζει κιολας οτι τα εχω και τα δυο και ειναι πολυ πολυ καλα και κανουν τη δουλεια τους σωστα ?

 

Την γνωμη μου ειπα δεν θα κανω αναλυση....ο καθενας ειναι ελευθερος μομιζω να λεει τη γνωμη του ετσι δεν ειναι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μου βρεις ακουστικά με 38 ευρώ να συγκρίνονται με την συμπεριφορά -σε όλα τα επίπεδα πλην ποιότητας κατασκευής - που έχουν τα 5000' date=' θα σου δώσω τα διπλώματά μου και τα 20 χρόνια εμπειρείας μου να σκουπίζεις τον κώλο σου...και μετά θα αρχίσω να καλλιεργώ στον κήπο μου κουτόχορτο ώστε τουλάχιστον πλέον δεν θα τα "εξαργυρώνω" ακριβά με ψυχική ηρεμία σε τύπους του βεληνεκούς σου...

 

.[/quote']

Ηρεμια δεν το λεω για να σε προσβαλλω οπως κανεις εσυ ..απλως

ακουστικα με 30 ΕURO =δεν ειναι ακουστικα για μενα.

 

Εσυ που η πειρα σου ειναι 20 χρονια οπως λες (δηλαδη ξερεις να μιξαρεις και χωρις αυτια πλεον )πως καθεσαι και ασχολεισαι με ΒΕΗ ηθελα να ξερα!

 

Και εχε λιγο τροπους please πραγματικα δεν ηθελα να σε προσβαλλω δηλαδη να αρχισω και εγω το βρισιδι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
Τα μόνα φθηνά ακουστικά που "μονιτορίζουν" πειστικά και είναι απολύτως χρηστικά για rec και mix (τηρουμένων αναλογιών βεβαίως)' date=' έιναι τα Behringer

HPS5000.

[/quote']

 

Ξαναδιάβασέ το αυτό...φρόντισε να τα ακούσεις, συγκρινέ τα και μετά θα το ξανασηζητήσουμε...Με απαίδευτους αφορισμούς μην περιμένεις καλύτερη αντιμετώπιση...

Το ότι δεν τα χρησιμοποιώ σαν κύρια δεν σημαίνει ότι δεν μπορώ να τα προτείνω σε αυτούς που δεν μπορούν να διαθέσουν περισότερα χρήματα από αυτά ..Και νά σαι σίγουρος ότι παρά τους περιορισμούς που επιβάλει κατασκευαστικά η εξευτιλιστική τιμή τους και το brand τους, ναι είναι ακουστικά...Δεν συνηθίζω να μιλάω ειδικά σε τεχνικά θέματα αν δεν έχω κάτι να πω τεκμηριωμένα...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου