Προς το περιεχόμενο

Κάρτα Ήχου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εσυ που η πειρα σου ειναι 20 χρονια οπως λες (δηλαδη ξερεις να μιξαρεις και χωρις αυτια πλεον )πως καθεσαι και ασχολεισαι με ΒΕΗ ηθελα να ξερα!

 

Νομίζω ότι αυτή η μακρά συζήτηση που έχει σαν στόχο την ολοκληρωτική απαξίωση μίας εταιρείας όπως η BEH (ωραίο αυτό), έχει έρθει ο καιρός να τελειώσει.

 

Βλέπεις φίλε μου Q, ότι το ίδιο σου το επιχείρημα είναι αντιφατικό: λες ότι κάποιος που ασχολείται επί 20 χρόνια δεν θα έπρεπε να μιλά γι' αυτά τα ακουστικά (τα οποία είμαι σίγουρος ότι δεν έχεις ακούσει), ΑΛΛΑ απ' την άλλη, εγώ τα περισσότερα κάκιστα σχόλια που ακούω γι΄ αυτή την εταιρεία, τα ακούω από τύπους που ασχολούνται 20 μέρες και όχι 20 χρόνια.

 

Ο λόγος είναι αυτονόητος. Κάποιος, κάπου, κάποτε (που ήξερε) είπε ότι η εταιρεία είναι μαλακία (και ίσως ήταν όντως). Αλλά από τότε μέχρι σήμερα μπορεί να έχουν περάσει 100 χρόνια και διάφοροι ημιμαθείς (δεν εννοώ εσένα Q) παπαγαλίζουν αυτή την άποψη και μάλιστα την παπαγαλίζουν φανατικά μην αφήνοντας κανένα περιθώριο να υπάρχει έστω και ένα προϊόν της που να είναι καλό.

 

Χρειάζεται πολύ μυαλό για να μαντέψει κανείς ότι δεν μπορεί να υπάρχει αλήθεια πίσω από όλα αυτά, αλλά το γνωστό ράδιο-αρβύλα που μαστίζει τον έλληνα και τον κάνει να έχει γνώμη για τα πάντα;

 

Ο npap τι είπε: ότι με 38 ευρώ υπάρχει κάτι αξιοπρεπές. Εγώ απαντώ ότι ΝΑΙ, θα το ψάξω καθώς αυτές τις μέρες θέλω όντως ένα δεύτερο ζευγάρι ακουστικά και αν υπάρχει έστω και μία περίπτωση να έχει δίκιο, δεν θέλω να μείνω εκτός του νυμφώνος. Αν έχει άδικο, ε, δεν έγινε και τίποτε σε αυτά τα λεφτά, θα τα κάνω δώρο σε κανένα ανηψάκι μου..

 

Τώρα, περί προκαταλήψεων ενάντια στην BEH, τι να πω άλλο.... όπως έχω ξαναπεί η γνώμη είναι η παρηγοριά του έλληνα.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

Αν μου βρεις ακουστικά με 38 ευρώ' date='...

 

 

...θα σου δώσω τα διπλώματά μου και τα 20 χρόνια εμπειρείας μου...

 

 

ΥΓ 2 Τα ακουστικά φίλε Go_Forth, όσο καλά και να είναι, λόγω φύσης κατασκευής δεν μπορούν να σταθούν παρά μόνο βοηθητικά σε οποιαδήποτε απόπειρα μίξης, πλην ειδικών καταστάσεων όπως έλειψη χρημάτων ή Binarual τεχνικών...

 

 

Το να δώσει λοιπόν κάποιος 350 ευρώ για τα όντως πολύ καλά HD 650 της SENNHEISER, είναι επειικώς χαρακτηρισμένη αφέλεια αν δεν τα συνοδεύει με ένα εξίσου καλό και φυσικά πολαπλάσιας αξίας monitor...[/quote']

 

 

 

1. Και μόνο που αναφέρεις την γελοία οικονομική αξία των ακουστικών, όλοι μας καταλαβαίνουμε ότι πρόκειται για ακουστικά του κ*λου κι ας μην τα έχουμε ακούσει. Όπως δεν χρειάζεται να αγοράσω έναν Pentium 2 στα 400 ΜHz για να δω αν θα μου κάνει ή όχι εν έτει 2006, με την ίδια λογική δεν χρειάζεται να ακούσω τα εξευτελιστικής τιμής ακουστικά που αναφέρεις και που σίγουρα είναι ανάξια λόγου από την τιμή τους και μόνο.

 

2. Τα διπλώματά σου να τα αφήσεις στον τοίχο που τα έχεις, για να μην κρυώσει ο τοίχος. Καλά είναι εκεί. Μα, καλά, συγνώμη κι όλας για το ύφος μου, μπαίνεις εδώ μέσα, λες ότι έχεις 20χρονη εμπειρία και ότι χρησιμοποιείς για μίξη ακουστικά των 38 ευρώ και περιμένεις να σε πάρουμε στα σοβαρά ?!?!?!

 

3. Τα ακουστικά, αγαπητέ μου, δεν είναι βοηθητικά σε μια μίξη, αλλά, ειδικά όταν μιλάμε για home εφαρμογές όπου δεν υπάρχει ο κατάλληλα διαμορφωμένος χώρος, είναι το ΠΑΝ! Σε ένα δωμάτιο σπιτιού τα monitors, ακόμα κι αν κοστίζουν 10.000 ευρώ αποπροσανατολίζουν και δεν σου δίνουν άριστη εικόνα της μίξης. Από τη δική μου εμπειρία θα σου πω πως ορισμένα κλιπαρίσματα ιδιαιτέρως στα drums δεν ακούγονται στα monitors και όταν φοράς τα ακουστικά τα ακούς καθαρότατα και ενοχλούν. Αντιθέτως, ένα ζευγάρι ακουστικά - τα ΤΟP ακουστικά παγκοσμίως αυτή την περίοδο είναι τα HD 650 SENNHEISER - σε απομονώνουν 100% από το εξωτερικό περιβάλλον και έχεις μια καθαρότατη και 100% σωστή εικόνα της μίξης σου. Αυτό τουλάχιστον, μιας και αυτοαποκαλείσαι επαγγελματίας θα έπρεπε να το γνωρίζεις.

 

4. Το να δώσει κάποιος 350 ευρώ και παραπάνω αν χρειαστεί για τα HD 650 της SENNHEISER όχι απλά δεν είναι αφέλεια, αλλά, είναι η πιο έξυπνη αγοραστική κίνηση που θα μπορούσε να κάνει, για να πραγματοποιήσει τις τελειότερες μίξεις που θα μπορούσε ποτέ να φανταστεί!

 

ΥΓ.: Όλα τα παραπάνω δεν τα ανέφερα για να σε θίξω, σε συμπαθώ ( "φαντάσου να μη με συμπαθούσες τι θα έλεγες για μένα" θα λες τώρα από μέσα σου, δεν είναι, όμως, έτσι ), αλλά, κάποια πράγματα πρέπει να λέγονται με το όνομά τους.

υτή είναι η δική μας ώρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

AUDIOFREAKS ..δεν εχω τιποτα με την BEHRINGER !

Ισα ισα εχω και εγω μηχανηματα της!

Χαιρομαι που υπαρχει και μια εταιρεια που εχει τοσο φτηνα μηχανηματα ...ΒΟΗΘΑ στον ανταγωνισμο αυτο !!!!!!!!!!!!!!!!!

Απλως τα συγκεκριμενα ακουστικα που λετε καιγονται ΓΙΑ ΠΛΑΚΑ !

Και οκ ...δεν χρειαζεται να αναλυουμε τοσο πολυ την αποψη του αλλου ..γνωμες ειναι αυτες ......δηλαδη εγω που βλεπω να προτεινετε ακουστικα που αν πεσουν στα χερια καποιου νεου θα τα καψει σιγουρα..να αρχισω να λεω οτι ειστε ασχετοι ???

Δεν υπαρχει λογος ...εδω μεσα ειμαστε για να μαθαινουμε ο ενας απο την εμπειρεια του αλλου οχι για να βριζουμε μολις δεν συμφωνει ο αλλος με την αποψη μας!

 

Τωρα τα ΗD25 κριμα που δεν τα ξερετε μιας και ισως το ελαφρυτερο σοβαρο ακουστικο ΓΙΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ ΠΑΡΑΓΩΓΗ, κλειστου τυπου!ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ για ατομα που ασχολουνται με dance music!

Το φορας ωρες........ 140γραμμαρια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

 

1. Και μόνο που αναφέρεις την γελοία οικονομική αξία των ακουστικών' date=' όλοι μας καταλαβαίνουμε ότι πρόκειται για ακουστικά του κ*λου κι ας μην τα έχουμε ακούσει. Όπως δεν χρειάζεται να αγοράσω έναν Pentium 2 στα 400 ΜHz για να δω αν θα μου κάνει ή όχι εν έτει 2006, με την ίδια λογική δεν χρειάζεται να ακούσω τα εξευτελιστικής τιμής ακουστικά που αναφέρεις και που σίγουρα είναι ανάξια λόγου από την τιμή τους και μόνο.

 

2. Τα διπλώματά σου να τα αφήσεις στον τοίχο που τα έχεις, για να μην κρυώσει ο τοίχος. Καλά είναι εκεί. Μα, καλά, συγνώμη κι όλας για το ύφος μου, μπαίνεις εδώ μέσα, λες ότι έχεις 20χρονη εμπειρία και ότι χρησιμοποιείς για μίξη ακουστικά των 38 ευρώ και περιμένεις να σε πάρουμε στα σοβαρά ?!?!?!

 

3. Τα ακουστικά, αγαπητέ μου, δεν είναι βοηθητικά σε μια μίξη, αλλά, ειδικά όταν μιλάμε για home εφαρμογές όπου δεν υπάρχει ο κατάλληλα διαμορφωμένος χώρος, είναι το ΠΑΝ! Σε ένα δωμάτιο σπιτιού τα monitors, ακόμα κι αν κοστίζουν 10.000 ευρώ αποπροσανατολίζουν και δεν σου δίνουν άριστη εικόνα της μίξης. Από τη δική μου εμπειρία θα σου πω πως ορισμένα κλιπαρίσματα ιδιαιτέρως στα drums δεν ακούγονται στα monitors και όταν φοράς τα ακουστικά τα ακούς καθαρότατα και ενοχλούν. Αντιθέτως, ένα ζευγάρι ακουστικά - τα ΤΟP ακουστικά παγκοσμίως αυτή την περίοδο είναι τα HD 650 SENNHEISER - σε απομονώνουν 100% από το εξωτερικό περιβάλλον και έχεις μια καθαρότατη και 100% σωστή εικόνα της μίξης σου. Αυτό τουλάχιστον, μιας και αυτοαποκαλείσαι επαγγελματίας θα έπρεπε να το γνωρίζεις.

 

4. Το να δώσει κάποιος 350 ευρώ και παραπάνω αν χρειαστεί για τα HD 650 της SENNHEISER όχι απλά δεν είναι αφέλεια, αλλά, είναι η πιο έξυπνη αγοραστική κίνηση που θα μπορούσε να κάνει, για να πραγματοποιήσει τις τελειότερες μίξεις που θα μπορούσε ποτέ να φανταστεί!

 

ΥΓ.: Όλα τα παραπάνω δεν τα ανέφερα για να σε θίξω, σε συμπαθώ ( "φαντάσου να μη με συμπαθούσες τι θα έλεγες για μένα" θα λες τώρα από μέσα σου, δεν είναι, όμως, έτσι ), αλλά, κάποια πράγματα πρέπει να λέγονται με το όνομά τους.[/quote']

 

 

1.Ανάξιο λόγου είναι το στενό σου μυαλό...σίγουρα διαβάζεις τι γράφεις???

Απαξίωσε αγόρι μου και τον τελικό της τον 1500...300 ευρώ έχει βλάκα μου...μην τον πάρεις ποτέ...άσε αυτούς που ξέρουν να ανακαλύπτουν τις σταχτοπούτες να γελάνε με την ελληναράδικη σου θέση...

2.Κατ αρχήν κοίταξε τα μάτια σου..μάλλον έχεις προβλημα..που έγραψα ότι τα χρησιμοποιώ για mix???η προτροπή ήταν για παιδιά που δεν έχουν παραπάνω χρηματα να διαθέσουν..

3.Όλα όσα γράφεις εδώ με κάνουν απλά να γελάω ενώ θάπρεπε να κλαίω γιατί τα λες σοβαρά...Γαμώ την ημημάθειά σου μέσα...Περισότερο λυπάμαι τους ανυποψίαστους που θα αναπαράγουν τις μαλακίες που γράφεις...Αμα δεν μπορείς να ακούσεις κλιπάρισμα ρε ταλαίπωρε σε μονιτορ ακόμα και των 100 ευρώ πήγαινε και σε ωριλά εκτός από οφθαλμίατρο...Τώρα αν εσύ έχεις "σωστή" εικόνα της μίξης σου με ακουστικά και όχι βοηθητική σε θέμα ανάλυσης μπράβο να σε στείλουμε στον χαρδαβέλα και μετά στο γραφείο κατοχύρωσης ευρεσιτεχνιών...έχεις εξελίξει το binarual σε επιστήμη περνώντας το χωρίς αποκωδικοποίηση στον μέσο ακροατή...(τι είναι αυτό θα μου πεις έ???)

4.Αυτές τις τέλειες μίξεις τις έχεις κάνει εσύ χρησιμοποιώντας αποκλειστικά τα 650???γαμώ την τρέλλα μου...θα με στείλετε πριν την ώρα μου κωλόπαιδα...

 

ΥΓ. Στα @@ μου αν με συμπαθούν άτομα σαν εσένα...Κι επειδή σ' αυτό το post ξεκατινιάστηκα όσο σε όλη την υπόλοιπη ζωή μου...τέλος από μένα...βαρέθηκα να χαλάω την ζαχαρένια μου και να ρίχνω το επίπεδό μου

..γιατί άλλωστε?..Ένα τελευταίο ΣΥΓΝΩΜΗ από τους mods και όλα τα υπόλοιπα παιδιά που μου κράτησαν παρεά σε δύσκολες στιγμές και με έκαναν να αγαπήσω αυτή την κοινότητα αλλά δεν θα ακυρώσω την όποια μου υπόσταση αναλωμενος σε αντιπαραθέσεις με ημιμαθή παιδάρια για τα αυτονόητα πλέον...Όσο κι αν ακούγομαι εγωιστής σε ότι έχει να κάνει με τεχνικές συμβουλές τέλος...σε μερικούς το τσάμπα και η καλή διάθεση υποτιμάται...άσε ρε go_ταδε και συν εσέ, να με βρείτε καπου μπροστά σας και να με πληρώσετε και ακριβα για να σας πω τα ίδια πράγματα που μετά θα κάνετε ευαγγέλιο..Για τους υπόλοιπους όπως εχω αποδείξει ένα χρόνο εδώ μέσα αν κάπου μπορώ να βοηθήσω είμαι πάντα ανοιχτός με πμ αρκεί να μπορώ και να ξέρω...τα ξαναλέμε στο περι ανέμων με τα πολλά ευτυχώς φιλαράκια που έχω αποκτήσει εδώ...

ΥΓ2 Παναγιώτη ευχαριστώ για την προστασία και το ανοιχτό μυαλό σου αλλά όπως βλέπεις δεν φτάνει...

ΥΓ3 Τα berrihnger 5000 τα έχω χρησιμοποιήσει επανειλημένως σε real time multi channel rec (δεν μπορούν πάντα και σε όλα τα studio 10 άτομα να ζητάνε όλοι akg στα αυτιά τους), και με έβγαλαν ασπροπρόσωπο..(πολλοί από τους συμετέχοντες μάλιστα σε επόμενες συνεργασίες κατά παράξενο τρόπο τα ζητούσαν μαλλον επειδή είναι ισοροπημένα στο φάσμα, έχουν χαμηλές με παρουσία χωρίς να ενοχλούν οι μεσαίες είναι γλυκές και οι μεσουψηλές τους δεν είναι για "κουφούς" όπως συμβαίνει σε πολλά πολλαπλάσιας αξίας).Αρκετους μήνες που έχω 6 ζευγάρια για τέτοιες δουλειές δεν έχει χαλάσει ούτε καεί κανένα και σε σκληρή χρηση...Το πρόβλημα είναι λόγω φθήνιας τα σχετικά σκληρά ελάσματα που το καθιστούν κουραστικό σε πολύωρη χρήση και καλώς όμως απ την άλλη, γιατί χειρότερο πράγμα ιατρικά από την πολύωρη χρήση ακουστικών για τα αυτιά δεν υπάρχει...Τέλος διάφοροι που το χρησιμοποιούν άντι άλλων στο σπίτι (λόγω χαμηλής τιμής) μόνο τεμενάδες στην εταιρεία δεν κάνουν...Τέλος προσοχή επειδή πάλι λόγω ξεφτιλοτιμής και του συνεπαγόμενου μικρού στατιστικού δείγματος στο quality control κάποια καινούργια ζευγάρια έχουν πρόβλημα στην απόκριση συχνότητας...

Θεμιτόν όμως...Απλά το επιστρέφεις και το αντικαθιστούν αν σου τύχει..Από κει και πέρα όμως ούτε καίγονται ούτε σε προδίδουν ποτέ...φτωχά πλην τίμια στέκονται απλά χαμογελαστά απέναντι στους μπρούκληδες που φαίνεται τους περισευουν τα φράγκα και τα σνομπάρουν...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα πέσω στην παγίδα να έρθω σε αντιπαράθεση μαζί σου, μιας και το κάθε site έχει και τον καραγκιόζη του που αυτοαποκαλείται επαγγελματίας και κατά καιρούς διασκεδάζει το κοινό, πετώντας τις π@π@ριές του!

 

Το να προσπαθείς να πείσεις ότι για home εφαρμογές τα monitors είναι καλύτερα από ένα ζευγάρι κορυφαία ακουστικά, είναι σα να προσπαθείς να πείσεις ότι ο ήλιος ανατέλει από τη δύση! Κάπου τα έχεις μπερδέψει.

 

Όσον αφορά τα κλιπαρίσματα, ναι, υπάρχουν κλιπαρίσματα εξαιρετικά χαμηλής έντασης που το ανθρώπινο αυτί αδυνατεί να τα πιάσει σε ένα monitor όσο έμπειρο αυτί κι αν είναι, αλλά, είναι πολύ εύκολο να τα ακούσει στα ακουστικά. Έχω ακούσει με επαγγελματικά ακουστικά μερικές παραγωγές του εμπορίου με κλιπαρίσματα, ελπίζω να μην ήσουν εσύ ο ηχολήπτης!!! Από ό,τι φαίνεται, λειτουργείς στον χώρο σου με την ελληναράδικη λογική "πολλοί θα το ακούσουν, λίγοι θα το καταλάβουν" και γι αυτό δεν κάθεσαι ατέλειωτες ώρες να λιώσεις για να ελέγξεις αν είναι όλα τέλεια. Ακούς το αποτέλεσμα στα Monitors μερικές ωρίτσες, το θεωρείς οk και πάμε γι άλλα μετά!!! Δεν είναι, όμως, έτσι. Πιθανότατα είσαι ερασιτέχνης που αυτοαποκαλείται επαγγελματίας. Anyway.

 

Μιλάμε για ακουστικά, ενώ εσύ πετάχτηκες στους ενισχυτές, μας αποκάλεσες στενόμυαλους, προβληματικούς στην όραση, προβληματικούς και στην ακοή, ημιμαθείς, ανυποψίαστους, βλάκες, κωλόπαιδα, κλπ, κλπ!!! Τώρα έχουμε πειστεί πλήρως ότι είσαι καλλιτέχνης!!! Σε ευχαριστούμε πολύ!!! Αλλά, επειδή είμαστε ευγενικοί και καλλιτέχνες κατ εμάς - φλώροι κατ εσένα - γι αυτό και δεν ανταποδίδουμε!

 

Μπορείς να κρατήσεις τα φιλαράκια σου, ευχαριστούμε, δεν θα μπούμε στην παρέα!!!

 

Τέλος, δεν χρειαζόμαστε απολύτως καμιά συμβουλή από σένα!!! Ούτε επιθυμούμε να σε πληρώσουμε!!! Μας διασκεδάζεις μέσα από το noiz.gr και μάλιστα δωρεάν!!! Αν οι συμβουλές σου είναι να αγοράζουμε monitors για οικιακή χρήση ( !!! ) , ευχαριστούμε πολύ, δεν θα πάρουμε!!!

 

ΥΓ.: Ελπίζω τουλάχιστον να είσαι άνθρωπος που τηρεί τον λόγο που δίνει και να μην απαντήσεις!

υτή είναι η δική μας ώρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

χωρίς να απαντήσω -σε τι άλλωστε-παρακαλώ τους mods να πάρουν θέση όχι με απλό κλείδωμα του treand αλλά με ένα ωραιότατο ban ή σε μένα ή στον τύπο...ή και στους δύο...το δέχομαι αφού με παρέσυρε να πέσω τόσο χαμηλά και να γίνω χειρότερος απ΄αυτόν...αμά είναι να συντελέσω στον εκφυλισμό του forum καλύτερα να την κάνω με ελάφρά κλωτσιά...πάντως και οι δύο εδώ μέσα μετά από όλα αυτά δεν μπορούμε να συνυπάρξουμε...

 

ΥΓ. Η γη είναι στρογγυλή...έλα ρε σοβαρά?...αφού οποιοσδήποτε τυχαίος μπορεί να αντιλέγει περί της τετράγωνης ζώντας με τον κίνδυνο να πέσει αμα φτάσει στην άκρη της...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου