Προς το περιεχόμενο

Μπασίστες και συντηρητισμός.


audiokostas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντως, με την ευκαιρία που μου δίνει το Boom Boom μπάσοthread, θα πρέπει να επισημανθεί ότι, για σύγχρονο μουσικό φόρουμ, είμαστε πολύ βαρετοί/μονότονοι στις προτάσεις μας. Και μιλάω για τους μπασίστες (οι "άλλοι" ας τα πουν μόνοι τους, που τα ξέρουν καλύτερα).

 

- Τι μπάσο να πάρω ρε παιδιά για την ΧΧΧΧ δουλειά;

- Φίλε μη το συζητάς καθόλου. Precision και μ@μείς και δέρνεις

- Εγώ θα σου λεγα Jazz που είνα πιο versatile.

- Και γιατί δεν παίρνεις ένα PJ που θα σου λύσει τα χέρια;

Και κάπου εκεί ανάμεσα θα έρθουν, αν υπάρχει όρεξη, ένα Warwick, ένα Odyssey, ίσως ΜΜ, αν είναι rock το thread θα πέσει κάνα Rick, στις αναφορές τους θα ακούγεται "ναι ρε πολύ τα γουστάρω" και αυτάααααα.

 

Τόσα μπάσα εκεί έξω, ας μάθουμε, ας συζητήσουμε και κάτι άλλο, διαφορετικό από τα P τα J και άντε τα PJ.

 

Εγώ πάντως θα θελα τώρα, ένα μπάσο με τρείς μαγνήτες.

 

Όπως το Marquee της Burns

EG01625.jpg

 

Και το καινούριο Shifter της Godin ..

Godin_Shifter_Bass_Transparent_Cream_10332146_a.jpg

 

Αλλά, αφού παραμένει σχετικά φθηνό (προϋπόθεση για μένα), ακόμα και με ένα MM Sub θα μουν χαρούμενος

musicman_sub5tbk.jpg

 

Αλλά υπάρχουν και μερικά από τα παλιά μπάσα που αν και φθηνά και ενίοτε κατασκευαστικά μέτρια, θα ήθελα να τα έχω.

 

Όπως το Vantage VP-710B

vantage-full.jpg

ή το

Aria το TSB-650 ή 400

i83285199221671.jpg

Το κοινό στοιχείο των προηγούμενων δύο (αλλά και του πρώτου) το ξέρουν οι γνώστες/παρατηρητικοί και όσοι ξέρουν τα γούστα μου....  ;)

 

ή τo σε απομίμηση Wal, Shergold Modulator

shergold_modulator_1979.jpg

 

Υπάρχουν τοοοοοοσα. Γιατί μωρέ στα ίδια και στα ίδια;

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 72
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Να παραθεσω και εγω μερικα απο τα αγαπημενα μου Oddball basses

 

Πρωτο και καλυτερο το ΦΟΒΕΡΟ Guild Starfire

 

90s-guildstarfire.jpg

 

Μετα το Epiphone Rivoli

 

Picture_126.jpg

 

το παρομοιο Gibson EB2

 

 

48ef23faab873

 

και τα 3 παραπανω μπασα μπορουν να καλυψουν μια τεραστια γκαμα μουσικης (κυκλοφορουν διαφορα αντιγραφα τους και ειναι τα περισσοτερα αξιοπρεπεστατα)

 

το  Jack Cassidy ειναι επισης πολυ ωραιο μπασο και εξαιρετικα ευελικτο

 

 

 

το κλασσικο Beatle bass

 

hofner-bass-guitar.jpg

 

ηταν το πρωτο μου μπασο και ειναι ενα υπεροχο οργανο (και αυτο καλυπτει μεγαλη γκαμα ηχων και μουσικων και υπαρχουν πολλα ωραια copies στο εμποριο)

 

 

ITALI RIMINI BASS

 

 

απλα ΥΠΕΡΟΧΟ μπασο

 

GRETSCH BASSES

 

 

και αυτα μου αρεσουν πολυ...

 

η EASTWOOD

 

http://www.youtube.com/results?search_query=eastwood+bass&aq=f

 

προσφερει επισης μια γκαμα απο πολυ ενδιαφεροντα,και φτηνα,μπασα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτο και καλυτερο το ΦΟΒΕΡΟ Guild Starfire

Με ένα ξευγάρι Darkstars  ;D

Όπως εδω ας πούμε ....

warmoth2resizewp7.jpg

Μη τρελλαίνεστε. Warmoth custom με Darkstars είναι.

 

Καλά, μερικά από τα Italia είναι τόσο kitsch που είναι αδύνατον να μην σου αρέσουν.

 

Βέβαια εμένα μου αρέσει αυτό

new-italia-1.jpg

 

Flea, για αυτό δεν έβαλα το παραγνωρισμένο Ripper (το αγαπούσα από τότε που έπαιζε ο Danko με ένα τέτοιο). Για να το βάλεις εσύ.

 

Και το Money (που σαι Marathon) της Gibson είναι ωραίο.

GibsonElectricBassLesPaulBassSeriesLesPaulMoneyBassRootBeerAngledIH08.jpg

 

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα semi-hollow με σχήμα 335 είναι εξωφρενικά eye candies και πραγματικά απορώ γιατί

δεν βγαίνουν κινέζικες κόπιες στα 3-4 κατοστάρικα... Οποιαδήποτε μάρκα φτιάχνει 335

copies μπορεί να χρησιμοποιήσει τα σώματα και απλά να φτιάξει μπράτσα, η epiphone θα

μπορούσε να κολλήσει μπράτσα eb-0 σε σώματα dot και να φτιάξει πολύ φτηνά κουκλιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα semi-hollow με σχήμα 335 είναι εξωφρενικά eye candies και πραγματικά απορώ γιατί

δεν βγαίνουν κινέζικες κόπιες στα 3-4 κατοστάρικα... Οποιαδήποτε μάρκα φτιάχνει 335

copies μπορεί να χρησιμοποιήσει τα σώματα και απλά να φτιάξει μπράτσα, η epiphone θα

μπορούσε να κολλήσει μπράτσα eb-0 σε σώματα dot και να φτιάξει πολύ φτηνά κουκλιά.

 

Τι εννοείς ;

http://cgi.ebay.com/Electric-Bass-Guitar-Arched-hollow-body-4-String-new-/120672373726?pt=Guitar&hash=item1c18a24bde

http://cgi.ebay.com/Stadium-Hollow-Body-Electric-Bass-Guitar-Black-/230560199576?pt=Guitar&hash=item35ae757398

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμ, δεν είναι ίδια :-\ Έχω σοβαρό κόλλημα με τα σχήματα που μου αρέσουν, θέλω να

είναι ακριβώς ίδια με τα αυθεντικά. Για αυτό και αγόρασα Κινέζα Tokai 335 αντί για epi

dot, έχει σωστό headstock και binding στο μπράτσο. Τελικά βγήκε κορυφαία αγορά, το

καλύτερο Κινέζικο όργανο που έχω παίξει αλλά και να μην ήταν... dot δεν θα έπαιρνα

με τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά τα λέτε ρε παιδιά και ωραιότατα τα μπάσα που βάλατε, αλλά νομίζω υπάρχει κ πολύ πιο πρακτικός λόγος γιατί να προτείνεις τα γνωστά και σίγουρα μπάσα.

ΑΥΤΑ μπορείς να βρεις στην αγορά να ΔΟΚΙΜΑΣΕΙΣ εδώ.-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά τα λέτε ρε παιδιά και ωραιότατα τα μπάσα που βάλατε, αλλά νομίζω υπάρχει κ πολύ πιο πρακτικός λόγος γιατί να προτείνεις τα γνωστά και σίγουρα μπάσα.

ΑΥΤΑ μπορείς να βρεις στην αγορά να ΔΟΚΙΜΑΣΕΙΣ εδώ.-

Και όταν υπάρχουν κάποια διαφορετικά σε τοπικά μαγαζιά μήπως τα δοκιμάζει κανείς;  ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου