Προς το περιεχόμενο

Μπασίστες και συντηρητισμός.


audiokostas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν διάλεγα ενα μπάσο θα προσπαθούσα να καλύψω οπως ακριβώς είπε και ο Terry RoscoeBeck5 τον ήχο που έχω στο κεφάλι μου - τον ήχο που θέλουν να ακούν τα αυτια μου.

Αυτο πηγάζει και απο τα ακούσματα που εχουμε.

 

Το θέμα είναι να μπορέσει να βρει ο ανήσυχος μπασίστας ενα όργανο που να του "κάτσει" στα χέρια και στα αυτιά, πιστευω αν βρει το κατάλληλο μπάσο ακόμη κι ο πιο ανήσυχος, θα κάθεται σπίτι του, θα μελετάει - παιζει, θα ειναι ευχαριστιμένος οταν jammαρει και δεν θα ανoiγει θρεντ γιατί και πως.

 

Μπορεί για τις προτιμήσεις του και τα δεδομένα των ελληνικών καταστημάτων να βρει αυτο που θέλει, αλλά εχω μια υποψία πως δεν θα ειναι αυτός ο ανήσυχος μπασίστας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 72
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

2 απόψεις από ότι αντιλαμβάνομαι.

 

Ενδιαφέρον να δοκιμάζεις άλλα εργαλεία, να παίζεις να κάνεις να δείχνεις. Γιατί όχι; Και γιατί να περιοριστείς σε μπάσα μόνο; Πιάσε κ άλλα όργανα, δοκίμασε κ άλλες μεθόδους.

 

Το ερώτημα είναι αν παίζουμε για να δοκιμάζουμε μηχανήματα ή αν παίζουμε για να παίξουμε μουσική.

Υπό αυτό το πρίσμα ο ανήσυχος μπασίστας και πάλι με ένα απλό και ταπεινό μπάσο θα είχε πάρα πολλά να πει και να κάνει.

 

Φυσικά και δεν υπάρχει λόγος να νιώθει κανένας άσχημα για τις επιλογές και επιθυμίες του, αλλά ούτε και να τις επιβάλλει σε όλους, κατηγορώντας τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως ανέφερα στο προηγούμενο ποστ μου, ΔΕΝ είναι (για μένα) η αναζήτηση του Holy Grail (άσχετα αν το ντύνουμε ενίοτε με αυτόν τον μανδύα) αλλά η χαρά του χομπίστα. Πέραν της μουσικής αναζήτησης.

Δεν είναι ανάγκη η μία να καπελλώνει την άλλη.

Ούτε να σταματάει η μία χαριν της άλλης.

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ερώτημα είναι αν παίζουμε για να δοκιμάζουμε μηχανήματα ή αν παίζουμε για να παίξουμε μουσική.

Δοκιμάζοντας μηχανήματα, δεν παίζεις μουσική? Απλό παράδειγμα, ένα guitar synth για μπάσο δεν σου ανοίγει καινούργιους δρόμους?...νταξ, όχι όταν παίζεις blues ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμάζοντας μηχανήματα, δεν παίζεις μουσική? Απλό παράδειγμα, ένα guitar synth για μπάσο δεν σου ανοίγει καινούργιους δρόμους?...νταξ, όχι όταν παίζεις blues ;)

Αλλού το πας.

Σίγουρα δεν μελετάς.

Και μιας και το αναφέρεις, εκεί είναι και η μαγκιά. Αν μπορείς να εισάγεις καινούρια ηχητικά γνωρίσματα σε ένα είδος "κορεσμένο" και όχι σε είδη (βλέπε ασανσερ) που ότι θέλεις από μπλιμπλίκι χώνεις και κανείς δεν καταλαβαίνει τη διαφορά.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλού το πας.

Σίγουρα δεν μελετάς.

To πάω στη πηγή έμπνευσης...καμμιά φορά ο ήχος, δίνει από μόνος του κατεύθυνση. Και προφανώς μελετάς, αλλά όχι κλίμακες.

 

Αν μπορείς να εισάγεις καινούρια ηχητικά γνωρίσματα σε ένα είδος "κορεσμένο"

Πιθανόν να μπορείς...η "ομογενοποίηση" δεν είναι ξεκάθαρη, τουλάχιστον στο δικό μου αυτί...σε βλέπω να ξύνεσαι για δοκιμές :D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμάζοντας μηχανήματα, δεν παίζεις μουσική? Απλό παράδειγμα, ένα guitar synth για μπάσο δεν σου ανοίγει καινούργιους δρόμους?...νταξ, όχι όταν παίζεις blues ;)

Φυσικά αλλά θεωρώ ότι πρέπει πρώτα να ξέρεις που πατάς. Εγώ έστω.

 

Απλά για να μην παρεξηγιέται κ ο Κώστας, αντέδρασα στο θέμα του γιατί το βρήκα περισσότερο κατηγορηματικό. Θα με ενδιέφερε όπως είπα κ παραπάνω, και πολύ μάλιστα να μου παρουσιάζουν συνέχεια νέα όργανα και να διαβάζω γι αυτά και γιατί όχι αν είχα και τη δυνατότητα να τα δοκιμάζω και η ίδια. Αν μη τι άλλο τα λεφτά μου για το bassplayer magazine γι αυτό τα πετάω.

Όπως επίσης με ενδιαφέρουν και οι μουσικές προτάσεις, ηχητικά, συνθετικά και απομακρυσμένες από  πολλά στεγανά. Και εκεί πάλι θέλει να ξέρεις που πατάς.

 

Το αν θα προτείνει κάποιος σε κάποιον (συνηθέστερα αρχάριο) σε ένα φόρουμ τα 5 6 κλασσικά μπάσα της αγοράς το βρίσκω απόλυτα λογικό και δεν έχει καμία σχέση με το να συζητάμε και για κανένα άλλο. Αλλά μάλλον σε άλλο θέμα.

 

Και θα συνεχίσω να επιμένω ότι αν τεχνικά και ως παίκτης δεν έχεις μια δυο ανέσεις στο παίξιμό σου, λίγο μπορείς να κρίνεις... Δηλαδή αν προτείνουμε ένα μπάσο εγώ κ ο Φακανάς, μάλλον άλλο ειδικό βάρος θα έχει η άποψη των 2 μας ή όχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή αν προτείνουμε ένα μπάσο εγώ κ ο Φακανάς, μάλλον άλλο ειδικό βάρος θα έχει η άποψη των 2 μας ή όχι;

Ε βασικά χωρίς να θέλω να μειώσω τον κ. Φακανά αλλά πραγματικά πιστεύεις ότι θα μπορούσε να προτείνει μπάσο και τρόπο παιξίματος για grind ή για stoner ή για κάτι έξω από τα νερά του? Σίγουρα θα μπορούσε να τα παίξει αυτά τα πράγματα αν τον παρακαλούσανε αλλά δεν θα ασχολιότανε (νομίζω) παραπάνω... Οι γνώμες μας βασίζονται στην αγάπη μας για το κάθε είδος μουσικής... Οπότε ανάλογα με το τι ακούει και στο τι έχει ψαχτεί κάποιος κρίνεις και την άποψή του... Δεν θα μπορούσα ποτέ ας πούμε εγώ να μιλήσω για μπλουζ και τζαζ... Ο κ.Φακανάς σίγουρα θα μπορούσε όμως...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάσου ήδη δε μας κάνει η άποψη κάποιου που τουλάχιστον έχει τρελά περισσότερες ώρες πτήσεις από τον καθένα μας εδώ μέσα μαζί! :D

 

Αν πάντως παρουσίαζε το ίδιο όργανο ο Φακανάς κ εγώ, και ο ένας το έβγαζε σούπα κ εγώ φανταστικό, ε πάντως ξέρω ποιον θα εμπιστευόμουν  ;D

 

Μην κολλάς στο όνομα πάντως. Βάλε εσύ όποιο όνομα επαγγελματία σου κάνει στο ύφος που θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην αναφέρομαι γενίκα, αν έπαιρνα την θεση του ανήσυχου μπασίστα, θα πειραματιζόμουν μεχρι να βρώ αυτό που θέλω αλλά δεν θα σταματούσα εκεί, και θεωρώ εξίσου υγιές τον πειραματισμό όσο και την μελέτη.

 

Τώρα Έυη αν θα έπαιζε με οτι κι αν είχε ο ανήσυχος μπασίστας, δεν χρειαζεται να το αναλύσω και πολυ, αν του αρέσει το μπάσο και η μουσική θα έπαιζε και δεν θα 'λεγε "Δεν θα παίζω μεχρι να αποκτήσω αυτό που νομίζω οτι είναι καλύτερο"

 

Κώστα αφού το να παίζεις μπασο το βλέπεις και ως χομπυ, πιστέυω πως και ο ίδιος το έχεις καταλάβει οτι διάλεξες ενα ακριβό χόμπυ. Ο καθένας "επενδύει" εκει που τον ενδιαφέρει να καλύψει περισσότερο τις ανάγκες του, σε ενα καλό ενισχυτη (που ειναι εξίσου σημαντικός) σε ενα όργανο που θα του προσφέρει αυτό που θέλει. Οπως λες σου αρεσει να κρατάς ένα low budget άλλα σου αρεσει να δοκιμάζεις διάφορα μπάσα, απ οτι θυμάμαι η συλλογή σου απαρτίζεται απο 5-6 διαφορετικά μπάσα. Κάποιος άλλος θα ειχε δωσει τα ίδια χρήματα που έδωσες για όλα για να έχει ένα και καλό ισως.

 

Ο funky_bassman πιστέυω πως εννοεί πως για κάποιον προσανατολισμένο και πολύ έμπειρο  στο είδος της μουσικής με το οποιο ασχολείται ισως να μην προτείνει την καλυτερη δυνατη λύση σε ενα ειδος μουσικής που εν πάση περιπτώσει ειναι κατα κάποιο τρόπο έξω απο τα νερά του.

 

Τωρα για τον Φακανά ειμαι πολυ μικρός για να μιλήσω... :-[

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου