Προς το περιεχόμενο

Μπασίστες και συντηρητισμός.


audiokostas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να μαι κι εγωωωωωωωωωωωω  ;D

Άργησα ε?  :D

 

Λοιπόν. Εγώ ας πούμε, έχω αυτή την στιγμή  5 μπασάκια.

Το καθένα απο αυτά είναι διαφορετικό απο τα άλλα. Τελείως όμως!

Αλλα ξύλα, άλλο configuration μαγνητών, άλλη ποιότητα και τιμή, το ένα modelling.

Ενώ τα όργανα αποκτηθηκαν ακριβώς με το σκεπτικό του διαφορετικού, πιάνω άπειρες φορές τον εαυτό μου να προσανατολίζομαι στον ήχο που έχω στο κεφάλι μου ανεξάρτητα με το ποιο όργανο έχω στα χέρια μου...

Στα λάιβ μου επίσης, ενώ υπάρχει θεωρητικά η δυνατότητα να αλλάζω όργανα ανάλογα με το κομμάτι, δέν το κάνω.... Παίζω 60-70 κομμάτια την βραδιά, φαντάσου τώρα να αλλάζω και όργανα.... Πανικός...

Το 99% των παιξιματων μου γίνονται με το μπάσο του άβατάρ μου, ένα διαφορετικό όργανο, non fender, που οι λίγοι κάτοχοί του στην Ελλάδα έχουμε σαν αστείο της παρέας να λέμε, οτι ότι μπάσο και  να αποκτήσουμε, πάλι με τούτο θα παίζουμε.

Ζήτημα ευελιξίας.

Τώρα τελευταία, με έχει πιάσει η όρεξη για ένα Fender τεσσάρι.

Σημειώστε οτι το μοναδικό της εταιρίας που είχα ποτέ, ήταν ένα Precision πρίν απο καμμιά 30 χρόνια.

Τώρα έχω κ ένα Squier deluxe active 5, που βάλθηκα να το ανταλλάξω με ένα Squier Vintage modified. Τεσσάρι εννοείται.

Νοσταλγία του κλασσικού νομίζω...

Πρίν 2  μήνες στην Αυστραλία δοκίμασα σε μαγαζί στην Αδελαίδα καμμιά 30 όργανα.

Μεταξύ αυτών κι ένα Lakland.

Νο click :-\

Πάντως η τιμή δέν είναι κριτήριο για μένα.

Η αίσθηση στα χέρια μου και ο ήχος στα αυτιά μου όμως είναι και παραείναι.

Συντηρητικός δέν ήμουνα ποτέ, τώρα ίσως να αρχίσω να γίνομαι.

Και ίσως μου αρέσει κιόλας στην τελική... θα δούμε...

Α Κώστα... έχω κι ένα Aria pro 2 που έλεγες στην αρχή.

Σούπερ οργανάκι είναι κι άς του έχω κάνει τα πάνδεινα.

Τώρα φοράει έναν μονό Bartolini Jazz για να καταλάβεις χεχεχε

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 72
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αρχάριος είμαι και εμπειρία δεν έχω στα ηλ.μπάσο, αλλά τώρα τελευταία μου έχουν κεντρίσει το ενδιαφέρον μέσα από βιντεάκια στο youtube, εκτός από τα MM και τα Sandberg που αναφέρθηκαν νωρίτερα, η σειρά Fleabass και τα Tuscany. Δυστυχώς, δεν είμαι ακόμα στο επίπεδο για κάτι καλύτερο εκτός από το Squier μου για να έχω παίξει με διάφορα άλλα οπότε η μόνη πείρα που έχω είναι αυτή :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

Λοιπόν. Εγώ ας πούμε, έχω αυτή την στιγμή  5 μπασάκια.

Το καθένα απο αυτά είναι διαφορετικό απο τα άλλα. Τελείως όμως!

Αλλα ξύλα, άλλο configuration μαγνητών, άλλη ποιότητα και τιμή, το ένα modelling.

Ενώ τα όργανα αποκτηθηκαν ακριβώς με το σκεπτικό του διαφορετικού, πιάνω άπειρες φορές τον εαυτό μου να προσανατολίζομαι στον ήχο που έχω στο κεφάλι μου ανεξάρτητα με το ποιο όργανο έχω στα χέρια μου...

 

 

Μπράβο ρε Bill, αυτή είναι η ουσία του ζητήματος. Ο ήχος που έχουμε στο κεφάλι μας.

 

Από την στιγμή που τον έχουμε, το όργανο είναι το μέσο εξωτερίκευσης. Το μόνο που θα κάνει, είναι να βάλει την «πινελιά» του...

 

 

Μαζί σου...και εγώ έχω έξι διαφορετικά (μέσες- άκρες) μπάσα και όποιο και αν πιάσω στο χέρι, κυνηγάω τον ήχο στο κεφάλι μου.

 

 

Πάντως το δικό μου One Ring (πάντως όχι... to rule them all), το έχω βρει  ;D και είναι το πεντάρι Roscoe Beck μου.  Αλλά που και που πρέπει να ικανοποιώ και το άτιμο το GAS μου  ;D ;D  ;D

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Αλλά που και που πρέπει να ικανοποιώ και το άτιμο το GAS μου  ;D ;D  ;D

 

Ευτυχώς φίλε  ;)

Άν χαθεί το GAS είμαστε για να κρεμάσουμε τα όργανα στον τοίχο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

Πρίν 2  μήνες στην Αυστραλία δοκίμασα σε μαγαζί στην Αδελαίδα καμμιά 30 όργανα.

Μεταξύ αυτών κι ένα Lakland.

Νο click :-\

 

 

 

Και εδώ θίγεις καθοριστική παράμετρο για την απόκτηση οργάνου. Το Κλικ  ;)

 

Πριν κάνα δύωρο ήμουν στο σπίτι φίλου, για να γρατζουνίσω ένα Sterling ΜΜ- δεν είχα πιάσει ποτέ ένα στο χέρι, μόνο StingRay- γιατί τώρα τελευταία ξαναμπήκε ο διάολος μέσα μου για ένα Music Man...

 

 

Σαν ήχος μου άρεσε... Αλλά...Ήταν με ταστιέρα rosewood...  :( Νο ΚΛΙΚ...

 

Το έχω ξαναγράψει, απαραίτητη προϋπόθεση για την απόκτηση ενός οργάνου είναι να γουστάρεις να το φοράς επάνω σου  ;D

 

Να σε κοιτάς με αυτό και να λες damn I 'm looking good  ;D ;D ;D ;D

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμμ... τα ΜΜ....

Κι εγώ πάντα τα γλυκοκοίταγα, αλλά έχω ένα Warwick FNA '90's, δέν θυμάμαι ακριβώς χρονιά, με ένα μαγνήτη αλλά ΜΜ, και παίζει πολύ καλά, για μπάσο με ένα μαγνήτη είναι πολύ ευέλικτο, και είναι ο αποτρεπτικός παράγοντας να αποκτήσω ΜΜ.

Αλλά όπως είπα και σε άλλο  πόστ, ΘΕΛΩ ένα Fender Jazz, αλλά με τις υπερτιμημένες τιμές τους θα αρκεστώ σε Squier VM. Είναι και λίγο πείραμα εδώ που τα λέμε... γι αυτό δέν θέλω και να τα χώσω σε Αμερικάνικο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

Αλλά όπως είπα και σε άλλο  πόστ, ΘΕΛΩ ένα Fender Jazz, αλλά με τις υπερτιμημένες τιμές τους θα αρκεστώ σε Squier VM. Είναι και λίγο πείραμα εδώ που τα λέμε... γι αυτό δέν θέλω και να τα χώσω σε Αμερικάνικο.

 

 

Πόσο σε καταλαβαίνω για τα Jazz.  ;) Τον τελευταίο 1,5 χρόνο πήρα δύο- έφαγα και εγώ την σφυριά για τετράχορδο «παραδοσιακό»... Φένδερ  ;D ;D ;D.

 

Μόνο που και τα δύο είναι Japan, καθότι signature model,ένα Geddy Lee και ένα Marcus Miller- εντελώς διαφορετικά μεταξύ τους. παίζουν εξαιρετικά, αλλά λόγο έταιρης... σφυριάς με τους Rush, προτιμώ το... «Γιδολί», λέει και ο audiokostas  ;D ;D ;D

 

Μέσα στην γενικότερη GAS καταστροφή μου... πήρα και Squier VM άταστο και για να σου πω την αλήθεια, είναι αυτό που δεν έχει ξεκολλήσει από το χέρι μου.

 

Σαν ποιότητα κατασκευής δεν έχει καμία σχέση με τα άλλα δύο, αλλά από ήχο (και για τα λεφτά του)... και δύο χαρές μπορώ να σου πω.  ;)

 

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και καταλήξαμε να μιλάμε πάλι για τα (γ)ίδια.   ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Και καταλήξαμε να μιλάμε πάλι για τα (γ)ίδια.  ;)

Εεεεεεεε... τι να κάνουμε τώρα,αφού ο Bill θέλει ένα Jazz;  ;D ;D ;D

 

Να πω ότι δεν τον καταλαβαίνω; Τον καταλαβαίνω  ;D ;D ;D ή να του πω, όχι πάρε ένα US masters με εξωτικά ξύλα γιατί θα καταλήξουμε να μιλάμε πάλι για Fedner;  ;)

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου