Προς το περιεχόμενο

The Michael Bloomfield Story


bluesscholar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με αφορμή την 67η επέτειο από τα γενέθλια του Michael Bloomfield κυκλοφόρησε πέρυσι ένα ντοκιμαντέρ που αναφέρεται σε ένα μεγάλο μέρος της περιόδου της ζωής ενός από τους μεγαλύτερους και σίγουρα υποτιμημένους κιθαρίστες όλων των εποχών. Το ντοκιμαντέρ πραγματεύεται την περίοδο της ανακάλυψης του Bloomfield από τον John Hammond Sr., την μετέπειτα πορεία του με την μπάντα του Paul Butterfield, τον Dylan και την ηχογράφηση του Highway 61 revisited και τέλος την μπάντα που ίδρυσε με τον NIck Gravenites, Τους Electric Flag και την εμφάνισή τους στο φεστιβαλ του Monterey μια μέρα πριν την ιστορική εμφάνιση του Hendrix στο ίδιο φεστιβάλ.

Το ανακάλυψα με καθυστέρηση αλλά ήθελα να το μοιραστώ...

 

 

 

 

 

 

 

 

"The music that you listen to, becomes the soundtrack of your life"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάνω που είχε αναβαθμιστεί λίγο το φόρουμ, βάλαμε και ένα τραγουδάκι της DEVAQUEEN, αρχίσατε πάλι τα παλιακά...

Δε σας μπορώ άλλο;

Ποιος είναι πάλι αυτός;

:P

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Τι να πω τώρα...σου χρωστάω(χρωστάμε) γι'αυτό το ποστ φίλε...

Ένα μεγάλο κομμάτι της σύγχρονης μουσικής κρύβεται σ'αυτά τα κλιπς, δείτε τα αν δεν έχετε υπ'όψιν την ιστορία αυτών των μουσικών, μόνο καλό θα βρείτε...και μια αρχή για κάτι ακόμα καλύτερο...

 

ΥΓ...είμαι λίγο συναισθηματικά ταραγμένος, ο Bloomfield είναι απο τις πρώτες και κυριώτερες επιρροές μου...ever...

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά τον θεωρώ την μεγαλύτερη μορφή ανάμεσα στους κιθαρίστες.

Ο πρώτος της σκηνής του Chicago (και είχε πολλούς).

Aνεπανάληπτος με τους KGB (SUPER GROUP BLUES BAND)

 

http://www.mikebloomfield.com/bio.htm

 

Κι εδώ ένα βιογραφικό από το επίσημο site του.

 

Α δεν ξέρω αν το έχετε ξαναδεί....

http://web.archive.org/web/20080701194917/http://www.rollingstone.com/news/story/5937559/the_100_greatest_guitarists_of_all_time/print

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ κυρ Σχόλαρ.

 

Μπουχαχαχαχαχαχαχα.

 

Ο υπό σύγχηση μικρόκοσμός μου = Σύμπαν.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα έχω φοβερη διάθεση....

;D  ;D  ;D  ;D  ;D

 

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

" The music that you listen to, is the soundtrack of your life".

-MIKE BLOOMFIELD.

 

Απλά ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ

 

Θα μου επιτρέψετε, αφού ευχαριστήσω τον καλό φίλο bluesscholar να πω πως από όλα τα υπέροχα άλμπουμ του ΜΙΚΕ, το Live at the old Waldorf το έχω ξεχωρίσει, με ένα καταπληκτικό Roger Troy στα φωνητικά.

old_waldorf.jpg.54bf01b9d17f55dcc1491282d64fd399.jpg

I was baptized in Muddy Waters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα σας κύριοι! Είναι πραγματικά παρήγορο να βρίσκει κανείς ακόμα φανς του Bloomfield και ακόμα συγκλονιστικότερο πόσο εύκολα μπορεί κανείς να ξεχαστεί. Πριν την έλευση των μεγάλων ονομάτων στις ΗΠΑ (ακόμα και ο Hendrix στην Αγγλία πρωτοαποθεώθηκε) ο Bloomfield ήταν ήδη από τα μεγαλύτερα ονόματα. Στην προσπάθειά μου να συγκεντρώσω ό,τι μπορώ δισκογραφικά από τον Bloomfield βρήκα το όνομά του σε συνεργασίες με τον John Hammond Jr. (και δεν μιλώ μόνο για το άλμπουμ Triumvirate) στις οποίες παίζει και πιάνο (So many roads). Επίσης με τους Moby Grape, τον Mitch Ryder, με τον Muddy Waters (Fathers & Sons), τον Sleepy John Estes κα.

Ο ζωή του ήταν απίστευτα συγκλονιστική και μάλιστα μπορεί να διαβάσει κανείς γι'αυτή μέσα απο συνεντεύξεις και διηγήσεις στο βιβλίο: Michael Bloomfield - If You Love These Blues: An Oral History (http://www.amazon.com/exec/obidos/ASIN/0879306173/mikebloomfield-20)

 

 

"The music that you listen to, becomes the soundtrack of your life"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου