Προς το περιεχόμενο

βοηθεια στη παραγωγη ηχων synth απο την αρχη


raf

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα πληκτραδες και synthακηδες του φορουμ:)

 

ζητω τη βοηθεια σας με ενα θεμα που με απασχολει τις τελευταιες μερες.

Στη σχολη ( μουσικη τεχνολογια σε ιεκ) μας ζητησε ενας καθηγητης στο μαθημα προγραμματισμος synthesizer να του φτιαξουμε 5 καναλια με synth δηλαδη 1 pad, 1 arpegio, 1 με συγχορδιες, 1 synth bass και 1 lead σε οποιο προγραμμα θελουμε (cubase ,reason  κτλ) , αν και  αυτος προτεινει ενα Circle

 

επειδη ειμαι σκραπας με τα midi kai ta synths οντας αναλογικος κιθαριστας , θα ηθελα οποιος μπορει να με βοηθησει στελνοντας λινκ η λεγοντας μου για τα κυρια χαρακτηριστικα των ηχων  και κυριως για : envelope filter/ amplifier , lfo, oscillator και για το adsr του καθε ηχου (π.χ το pad θελει μεγαλο attack και release και αυτο και εκεινο) και τα υπολοιπα θα τα βρω μονος μου πιστευω ( ελπιζω) :)

 

edit : επισης αν μπορειτε προτεινετε μου μερικα (τζαμπε) προγραμματα vst για cubase για την κατασκευη ηχων που ζηταω και αν γινεται και κανα λινκ :) εγω το Prophet v2 εχω μονο

 

αν καπου δεν εγινα κατανοητος πειτε μου , υπαρχει ενα μπερδεμα στο κεφαλι μου :D

 

παρακαλω τα φωτα σας

 

ευχαριστω προκαταβολικα!!

 

( παρακαλουνται οι mods αν εχω κανει το θεμα σε λαθος κατηγορια να το μεταφερουν στη σωστη )

How blue can you get?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιάσ'το αυγό και κούρευτο...

 

Αν ήταν για κάποιο συγκεκριμένο εμπορικό synth/workstation πχ Korg m3/m50, Roland Fantom X6 ευχαρίστως να σου έδινα οδηγίες για τα λεγόμενα "5 κανάλια", όπως λες τα οποία δεν είναι τίποτα άλλο παρά ένα κοινώς γνωστό Cobi στα Korg με 5 tracks (από τα 16 που έχει). Είναι πολύ απλό και όχι μόνο ένα arrp αλλά 2 ταυτόχρονα... και ένα drum track από πάνω και ένα karma άμα έχεις όρεξη άμα λάχει ναούμ! 8)

 

Τώρα έτσι γενικά όπως το θέτεις δεν μπορώ να βοηθήσω... sorry

 

Εαν κατάλαβα καλά έχεις στην κατοχή σου Arturia Intros Prophet  v2.0 πάλεψέ το με αυτό.

 

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω παντως. . το θεμα με αυτον το καθηγητη ειναι οτι θελει να φτιαξουμε κυριως τα διαφορετικα adsr του καθε "ειδους" και να εξηγησουμε το γιατι ετσι αυτο και γιατι αυτο εκει :) σ αυτα εχεις καποια γνωση?

How blue can you get?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιάσε το Cutoff του φίλτρου και κούνα το. Μετά πιάσε το volume του amp και κούνα το. Τα envelopes κάνουν ακριβώς αυτό κάθε φορά που πατάς το πλήκτρο. Το πως ακριβώς θα κουνάνε τα κουμπιά το ρυθμίζεις με το attack, για το πρώτο μέρος, το decay για τη συνέχεια και το release για το όταν θα αφήσεις το πλήκτρο. Sustain είναι το επίπεδο που θα έχει η κίνηση όσο κρατάς το πλήκτρο πατημένο.

 

Πειραματήσου πρώτα με το φίλτρο τέρμα ανοικτό και πειράζοντας το amp envelope, δηλαδή το volume.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιάσε το Cutoff του φίλτρου και κούνα το. Μετά πιάσε το volume του amp και κούνα το. Τα envelopes κάνουν ακριβώς αυτό κάθε φορά που πατάς το πλήκτρο. Το πως ακριβώς θα κουνάνε τα κουμπιά το ρυθμίζεις με το attack, για το πρώτο μέρος, το decay για τη συνέχεια και το release για το όταν θα αφήσεις το πλήκτρο. Sustain είναι το επίπεδο που θα έχει η κίνηση όσο κρατάς το πλήκτρο πατημένο.

 

Πειραματήσου πρώτα με το φίλτρο τέρμα ανοικτό και πειράζοντας το amp envelope, δηλαδή το volume.

 

ευχαριστω .. ξερω τι κανουν περιπου αλλα πιστευω καταλαβαινεις την ελληνικη παιδεια .. χωρις να τα χει εξηγησει λεει καντε τα και περιμενει και σωστες εργασιες ο @#@#^@&#

 

ευτυχως μου δειξες ενα τροπο και καπου μπορει να με βγαλει

How blue can you get?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου δώσω ένα παράδειγμα: Ας πούμε ότι θέλουμε να φτιάξουμε ένα πιάνο. Πως εξελίσσεται η ένταση της νότας του πιάνου στο χρόνο; Ξεκινάει απότομα, οπότε attack βάζουμε 0. Μετά πέφτει σιγά σιγά, οπότε ρυθμίζουμε ανάλογα το Decay, να σβήνει ο ήχος σιγά και ομαλά. Release πολύ δεν χρειαζόμαστε, ίσα ίσα λίγο για να μην ακούγεται αφύσικο το κόψιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ ευχαριστω.. ηδη μετα απο ζορι εφτιαξα ενα arpegio και ενα ψευτο pad  :) τωρα τηα ακολουθησω τη συμβουλη για το πιανο για το lead :)

How blue can you get?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου