Προς το περιεχόμενο

E-drums πάνω σε ξύλινο πάτωμα - τσακίρ κέφι


tatsplat

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια, καλώς σας βρίσκω.

 

Νοίκιασα πρόσφατα σπίτι που έχει ξύλινα πατώματα και όποτε παίζω τα ηλεκτρονικά drums μου από κάτω νομίζουν ότι μαζεύτηκαν όλοι οι Ινδιάνοι του κόσμου στο σπίτι μου για το χορο της βροχής.  Διάβασα τις προτάσεις που βρήκα εδω

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=175523.0

 

αλλά διστάζω να μπω στον κόπο γιατί στο σπίτι μου με το καλσόν πατάω και χάρη στο σούπερ πάτωμα ο ήχος ταξιδεύει μέχρι το Τόκιο. Μια άλλη πρόταση που άκουσα ήταν να πάρω 5 λάστιχα απο παπάκι, να βάλω από πάνω ξύλο mdf, μετά γυψοσανίδα και για κερασάκι ον δε τούρτα να βάλω είτε χαλί είτε καουτσούκ είτε όλα μαζί ρε αδερφέ και απο πάνω τα drums (μαζί με το σκαμπό).

 

Να μπω στον κόπο η δεν έχω ελπίδες με τέτοιο πάτωμα;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Κοίτα... μπορείς επίσης να πάρεις πέπλα από νεράιδες που τα'χει δει ο ηλιος μόνο Πέμπτη και τότε θα εξαφανιστεί το πρόβλημα...  ;D

 

Το πρόβλημα είναι οι κραδασμοί που μεταφέρονται σε όλη την κατασκευή της υπερ-τέλειας πολυκατοικίας με τις ελλιπείς προδιαγραφές.

 

Μπορείς να κάνεις μια πλατφόρμα σαν κι αυτήν στο θέμα που αναφέρεις, αν και το έχουν παρακάνει τα παιδιά χάνοντας το νόημα.

 

Μπορείς όμως να κάνεις κάτι σχετικά απλούστερο.

Μια πλατφόρμα από πυκνό πετροβάμβακα και δύο φύλα διαφορετικής πυκνότητας νοβοπάν και MDF 1,5 - 2 εκ. να τα κλείσεις όμορφα γύρω - γύρω, χωρίς να ακουμπάει σε πλαϊνό τοίχο και να ρίξεις μοκέτα από πάνω. Δεν είναι το τέλος του προβλήματος, αλλά θα φύγει το 90% των κραδασμών.

Drumriser_soundproofing06b_l.jpg.5a3e71f461e453bf5060e98080fab4a2.jpg

Drumriser_soundproofing1b_l.jpg.406707f44a1ba51f7160949d204e1634.jpg

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα και εγω το ιδιο ακριβως προβλημα..Ηλεκτρονικο σετ και ξυλινο δαπεδο...και το γειτονα απο κατω να μου χτυπαει καθε τρεις και λιγο.

Εφτιαξα ενα μικρο παταρακι 1.5μ Χ 1,5μ γυρω στους 10ποντους ψηλο με ξυλο και εστρωσα το δαπεδο με μονωτικα και απο πανω το παταρι.Συνολο σηκωθηκε το δαπεδο 20 ποντους αλλα τελικα μου εκανε δουλεια.

Συνολικο κοστος κατασκευης γυρω στα 250 ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου vagelism, θενκς για την απάντηση. Επειδή είμαι άσχετη και πρώτη φορά επιχειρώ κάτι τέτοιο θα σου ζητήσω περισσότερες λεπτομέρειες  ;D

 

Τι ακριβώς εννοείς "παταράκι", υπερυψωμένη βάση; Τι ξύλο χρησιμοποίησες και τι μονωτικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 δοκαρια γυρω στα 4-5 ποντους υψος ,καμια 10αρια ταβλες και μπολικες βιδες.

το εφτιαξα στο μπαλκονι ,ενα τετραγωνο 1.5μ Χ1,5 ισα να χωραει το σετ πανω. Και μια μοκετα.

Απο κατω εβαλα αρχικα μια στρωση απο παζλ γυμναστικης {Πουλαει στο καρφουρ} κλαι απο πανω πλακες 5εκατοστων  απο καουτσουκ που χρησιμοποιουν στις παιδικες χαρες . Το δαπεδο σηκωθηκε γυρω στα 20 εκατοστα και ειναι μια χαρα.

Θα κοιταξω μηπως τραβηξω καμια φωτογραφια.

Καλη επιτυχια

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου