Προς το περιεχόμενο

Visual Sound One Spot για χρήση σε live


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αλλά αφού το έχεις, εγώ θα έλεγα να δοκιμάσεις με το Powerplant πρώτα, βάζοντας/αφαιρώντας πετάλια μέχρι να βρεις ένα όσο γίνεται αθόρυβο (από άποψης ΤΡΟΦΟΔΟΣΙΑΣ) setup. Καλωδιάκια adaptors μπορείς να βρεις εύκολα στα Αθηναϊκά μαγαζιά, ή κάνεις mod για το κλασσικό Boss type βυσματάκι (προτιμότερο και δεν πειράζει σε τίποτα το πετάλι).

 

Αυτό ακριβώς έκανα και εγώ. Το EHX Cathedral ήρθε με δικό του μετασχηματιστή αφού δεν παίρνει μπαταρίες. Το boss tuner επίσης λειτουργεί και ως power supply, οπότε δοκίμασα το εξής: έβαλα τον μετασχηματιστή του Cathedral στο tuner και στο power out του συνέδεσα ένα πετάλι.

 

Όταν το τροφοδοτούσα με τον μετασχηματιστή του Cathedral μέσω του tuner 0 θόρυβος. Μόλις έβαζα το PowerPlant (στο ίδιο πετάλι έτσι), μικρός μεν αλλά θόρυβος δε.

 

Ειδικά αν βάλω το PowerPlant στο cathedral.... ΓΚΖΝΤΝΤΖΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΓΚΖΝΝΝ

 

Το θέμα είναι ότι πλέον το PowerPlant είναι στο όριο... Θυμάμαι όταν είχα το delay σε loop mode να παίζει και πήγαινα να κουρδίσω με το tuner, τα πετάλια όλα τρεμοπαίζανε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 45
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το 1Spot προσωπικά το σιχαίνομαι. Έπεσα θύμα της (σπάνιας ωστόσο, αλλά υπαρκτής) "ικανότητάς" του να παίρνει μαζί του όσα περισσότερα πετάλια μπορεί όταν ψοφάει... Είναι ένα τροφοδοτικό... κινητού τηλεφώνου αξίας €20 (και καταλαβαίνεις νομίζω τι κόστους...).

 

Υπάρχει άραγες ένα απλό diy κυκλωματάκι που να προστατεύει απ' αυτήν την κακή συνήθεια; Χωρίς να έχω γνώσεις ηλεκτρολογίας νομίζω οτι δεν θα πρέπει να είναι και πολύ δύσκολο να φτιάξει κανείς κάτι τέτοιο.

 

Καμιά ιδέα κανείς; Θα ήταν πολύ χρήσιμο.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι κι εγώ χρήστης του One Spot για πολλά χρόνια σε πρόβες, λάιβ και ηχογραφήσεις. Δεν μου έχει παρουσιάσει ποτέ πρόβλημα, εκτός από ένα reset που νομίζω ότι έκανε όταν ήρθαν σε επαφή δυο βυσματάκια του και μου έκαψε ένα Seymour Duncan Shape Shifter. Είναι πολύ ήσυχο (εκτός από μερικές σπάνιες περιπτώσεις που βγάζει ένα υψίσυχνο σιγανό ήχο), αλλά αναγνωρίζω κι εγώ πλήρως τους κινδύνους που έχει για την καταστροφή πεταλιών. Προσπαθώ να μετριάσω λίγο το ρίσκο χρησιμοποιώντας πάντοτε surge protected πολύμπριζα, και ανεξάρτητα τροφοδοτικά για ορισμένα πετάλια που τα χρειάζονται, αλλά το "αμπάριζα" σαν πιθανότητα για αυτά που είναι daisy chained παραμένει.

 

Ο μόνος λόγος που δεν έχω αναβαθμίσει την εγκατάσταση σε κάτι καλύτερο είναι οικονομικός. Παρεπιπτόντως, ούτε το One Spot ούτε άλλα τροφοδοτικά που προτάθηκαν αποφεύγουν πραγματικά τον κίνδυνο του "αμπάριζα" γιατί δεν είναι isolated (το "κυκλωματάκι" που ρωτούν τα παιδιά). Πχ. το Dunlop DC Brick, το Ηarley Benton και τα Carl Martin δεν είναι. Μια πραγματική αναβάθμιση είναι σε ένα που είναι όντως isolated, και αυτά μπορείτε να τα δείτε εδώ: http://stinkfoot.se/archives/808

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με τον bloody για το One spot.Oυτε κι εγω ειχα προβλημα με θορυβο ποτε.Ουτε καν στο lazy.

Η μοναδικη αναβάθμιση που αξιζει σε power suply ειναι να παρεις ενα τροφοδοτικο

με διαχωρισμενες γειωσεις.Οπως το voodoo lab.Η το trex το μικρο.Ολα τα αλλα θα εχουν

ιδιο η χειροτερο αποτελεσμα με το One spot.

Και μια ακομα πληροφορια που ξερω(αν πω κατι λαθος διορθωστε με Please) ειναι οτι ο θορυβος απο τα πεταλια(και οχι απο κακο ρευμα η οτιδιποτε αλλο) δημιουργειται οταν πανω στην ιδια γειωση εχεις drives μαζι με delays echos reverbs κτλ.Αν χρησιμοποιηθει ενα τροφοδοτικο για τα drives wah κουρδιστιρια κτλ και ενα αλλο για τα delay o θορυβος μειωνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα isolated σε σώζουν από το "αμπάριζα" φαινόμενο αλλά δεν σε σώζουν από το πιθανό σκότωμα του ενός πεταλιού που είναι συνδεδεμένο στο μελοθάνατο κομμάτι του τροφοδοτικού.

 

Εγώ σκεφτόμουν κάποια "ασφάλεια" μεταξύ βύσματος του One spot η οποία να παρέχει την έξοδο πρός τα πετάλια. Αν η τάση ανέβαινε πέρα κάποιου ορίου είτε να έκοβε την ροή ρεύματος ή να καιγόταν αυτό και να μην άφηνε το ρεύμα να περάσει. Δίοδοι μήπως;

 

Και μια ακομα πληροφορια που ξερω(αν πω κατι λαθος διορθωστε με Please) ειναι οτι ο θορυβος απο τα πεταλια(και οχι απο κακο ρευμα η οτιδιποτε αλλο) δημιουργειται οταν πανω στην ιδια γειωση εχεις drives μαζι με delays echos reverbs κτλ.Αν χρησιμοποιηθει ενα τροφοδοτικο για τα drives wah κουρδιστιρια κτλ και ενα αλλο για τα delay o θορυβος μειωνεται.

 

Χρησιμοποιώ ένα one spot για wah, delay, chorus και κουρδιστήρι και ντε έκει τόρυβο καρντιά μου  :P.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα isolated σε σώζουν από το "αμπάριζα" φαινόμενο αλλά δεν σε σώζουν από το πιθανό σκότωμα του ενός πεταλιού που είναι συνδεδεμένο στο μελοθάνατο κομμάτι του τροφοδοτικού.

 

Mπορείς ή να βάλεις ένα surge protected πολύμπριζο πριν από αυτό για να αποφύγεις ξαφνικές υπερτάσεις, ή να πας σε πιο ακριβές (έως πολύ πιο ακριβές) λύσεις που σου δίνουν σταθερό και filtered ρεύμα. Mερικά isolated έχουν και προστασία κατά του βραχυκυκλώματος, στην οποία αν ανιχνευθεί κάτι τέτοιο απενεργοποιείται η τροφοδοσία στο "ύποπτο" σημείο. Σαν παράδειγμα, τα Voodoo Labs έχουν τέτοια δυνατότητα.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mπορείς ή να βάλεις ένα surge protected πολύμπριζο πριν από αυτό για να αποφύγεις ξαφνικές υπερτάσεις, ή να πας σε πιο ακριβές (έως πολύ πιο ακριβές) λύσεις που σου δίνουν σταθερό και filtered ρεύμα. Mερικά isolated έχουν και προστασία κατά του βραχυκυκλώματος, στην οποία αν ανιχνευθεί κάτι τέτοιο απενεργοποιείται η τροφοδοσία στο "ύποπτο" σημείο. Σαν παράδειγμα, τα Voodoo Labs έχουν τέτοια δυνατότητα.

 

Μιλάω για προστασία μετά το τροφοδοτικό, όχι πρίν, κάτι που να μπορείς να το φτιάξεις φθηνά και να συνεχίζεις να χρησιμοποιείς το one spot. 'Ντάξει, πάντα υπάρχει η λύση να αγοράσεις κάτι ακριβό, αλλά...

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Τα πετάλια που θα χρησιμοποιήσω μαζί του είναι τα εξής:

 

Boss TU5 - Dunlop Crybaby - Boss SD1 - EHX Small Clone - EHX Cathedral - Boss DD7.

 

Πολύ πιθανό να προστεθεί ένα Rat ή ένα Jekyll and Hyde.

 

 

με το Onespot Με την μονη εταιρεια που ειχα θεμα ηταν η Line 6,με αυτα που θα παιξεις εσυ δεν εχεις θεμα

 

by the way το BOss TU5 τι εστι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου