Προς το περιεχόμενο

Visual Sound One Spot για χρήση σε live


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το πρωτο μου Onespot "χαθηκε" (μαζι με διαφορα patchaκια, ενα φτηνο backup κουρδιστηρι, μια εφεδρικη ζωνη και ενα παλιο σετ χορδων για ωρα αναγκης) απο τη θηκη μου κατα τη διαρκεια live στο οποιο συμμετειχαν αρκετες μπαντες.

 

Το αντικατεστησα το επομενο πρωι. Συνολικα χρησιμοποιω Onespot εδω και 5 χρονια εχοντας τρεξει απο 1 μεχρι και 7 πεταλια (ολα ομως με Boss-style βυσματα). Δεν εχω αντιμετωπισει μεχρι τωρα το παραμικρο προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 45
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αυτή τη στιγμή τροφοδοτώ 7 πετάλια και έχω τρέξει μέχρι και 9 με ένα 1spot. Δεν είχα εδώ και ενάμιση χρόνο κανένα πρόβλημα. Ένας μικρός θόρυβος (όχι ενοχλητικός) θόρυβος που έχω είναι από το space echo που κάνει έτσι κι αλλιώς, ό,τι τροφοδοσία και αν έχω δοκιμάσει.

Μακάρι να μην έχω καμία κακοτυχία στο μέλλον και κάψω και εγώ κανένα πετάλι σαν το duncan που αναφέρθηκε παραπάνω.

...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας μικρός θόρυβος (όχι ενοχλητικός) θόρυβος που έχω είναι από το space echo που κάνει έτσι κι αλλιώς, ό,τι τροφοδοσία και αν έχω δοκιμάσει.

Μακάρι να μην έχω καμία κακοτυχία στο μέλλον και κάψω και εγώ κανένα πετάλι σαν το duncan που αναφέρθηκε παραπάνω.

Για αυτό το λόγο έχω βάλει σελοτέιπ γύρω-γύρω από τα βυσματάκια που βρίσκονται κάτω από την πεταλιέρα μου έτσι ώστε να μην έρθουν ποτέ σε επαφή μεταξύ τους ή με το μέταλλο της Pedaltrain. Όσο για το θόρυβο του Boss Space Echo, κοίτα και αυτό: http://www.noiz.gr/index.php?topic=168943.msg332972#msg332972

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια χαρα κανω την δουλεια μου με τον Onespot εδω κ 3 χρονια(φτου φτου)

οντως μερικες φορες κανει εναν θορυβο για μερικα λεπτα στην αρχη αλλα μετα εξαφανιζεται. πολλες φορες εχω σκεφτει να παρω ενα "καλο" τροφοδοτικο αλλα απο αυτα που κυκλοφορουν κανενα δεν μου κανει.εχουν πολλα παραπανω απο οσα χρειαζομαι.

τον τελευταιο χρονο για προσασταια πηρα κατι σαν αυτο

 

04002618-1-1.jpg&w=200&h=200&iar=0%20width=

 

το οποοιο ειναι μικρο δεν πιανει χωρο και μπορει να με σωσει απο τις "αταξεις" του ρευματος! βαζω και ενα Ταφ οποτε καρφωνω και τον ενισχυτη μου και ειμαι μια χαρα!

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ παίδες για το εκτενές feedback, μάλλον με βλέπω να παίρνω το one spot μαζί με κανά πριζάκι σαν αυτό του bluezlick... Έχει και το πλεονέκτημα ότι είναι μικρό και δεν θα μου πιάσει χώρο στο pedalboard case που σκοπεύω να αποκτήσω....

 

Which brings us to the other part.... 

http://www.thomann.de/gr/electro_harmonix_pedalbag.htm

Σκεφτόμουν να πάρω κάτι σε τέτοιο στυλ, την οποία θα κρεμάω πάνω μου για να μπορώ να μετακινούμε με scooter...

 

Έχει πάρει κανείς ποτέ κάτι παρόμοιο; (γιατί ίσως θα μου χρειαζόταν μια λίιιγο πιο μεγαλη)

 

ΥΓ:

http://www.thomann.de/gr/visual_sound_adapterkabel_miniklinke.htm

Αυτό είναι που χρειάζομαι για το small clone;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα σε όλους

 

Μιας και υπάρχει ανάλογο (πρόσφατο) thread για το 1spot είπα να μην ανοίξω άλλο και να πω εδώ τις απορίες μου.

 

Είμαι κάτοχος 9 πεταλακίων! και προς το παρόν τα συνδέω με 9 ξεχωριστά τροφοδοτικά. Σκέφτομαι να αλλάξω και να πάω σε 1spot για τον λόγο ότι πέρα από το μακελιό που γίνεται με τα καλώδια, δεν βολεύει στα live.

 

Καταρχάς να πω το pedal board μου σε σειρά σύνδεσης

 

1. Boss TU-2 Tuner

2. MXR Micro Amp Boost

3. Turbo Rat

4. Fulltone OCD

5. Demeter TRM-1 Tremulator

6. Boss Space Echo

7. Wah cry baby GCB95

8. Digitech Hardwire RV7 Reverb

9. Electro Harmonix Small stone Phase Shifter

 

* και μελοντικά σκέφτομαι προσθήκη whammy digitech ή MXR M-103 blue box

 

Φαντάζομαι όπως πολλοί από εσάς αναφέρατε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα να τροφοδοτήσεις τόσα πετάλια. Ωστόσο κάποια από αυτά αγοράστηκαν με τα δικά τους τροφοδοτικά είτε τροφοδοτούνται με καρφί 3.5m.

 

To boss Space echo το πήρα με το τροφοδοτικό της boss

http://www.thomann.de/gr/boss_psa_230.htm

 

Το υποστηρίζει το 1spot?

 

Επίσης τα Small stone, Demeter Tremulator & Turbo rat τροφοδοτούνται με τροφοδοτικό τύπου

http://www.thomann.de/gr/electro_harmonix_9dc100_eu_netzteil.htm

 

Τα υποστηρίζει το 1spot?

 

Παλαιότερα είχα πάρει το powerplant αλλά παρόλο που είχε αντάπτορα για να πάει σε πετάλια με καρφί 3,5m δεν τα τροφοδοτούσε γιατί είχαν διαφορετικό polarity.

 

Έτσι η ερώτηση μου είναι: Θα με καλύψει το 1spot?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι, το Βοss Space Echo μπορεί να τροφοδοτηθεί από το Οne Spot αλλά πιθανόν να βγάλει θόρυβο. Για να μην το κάνει θα χρειαστείς ή τροφοδοτικό με isolated outputs ή το δικό του μετασχηματιστή. Small Stone (το παλιό) έχω κι εγώ, και το χρησιμοποιώ με One Spot με το γνωστό ανταπτοράκι. Για το Rat και το Demeter δεν είμαι σίγουρος, αλλά πιθανόν να θέλουν το positive tip adaptor (http://www.visualsound.net/index.php/products/pedal_power_supplies/3.5mm_1_8_converter_c35).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το Rat και το Demeter δεν είμαι σίγουρος, αλλά πιθανόν να θέλουν το positive tip adaptor

 

Για το RAT χρειάζεται σίγουρα

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Καλησπερα ,διαβαζα τοσες ημερες για το spot 1, τα περισσοτερα αρθρα εχουν θετικα σχολια.Πηγα κ το πηρα σημερα με ανταπτορα με 5 εξοδους.Εχω 4 πεταλια κ ενα wah ,το συμπερασμα ειναι οτι κανει αρκετο θορυβο.Η σειρα ειναι κιθαρα-Wah-Compressor-Analog Delay-Overdrive-Blues driver-Ενισχυτης.Το συμπερασμα το εβγαλα με καποιες δοκιμες τα συνδεσα ολα με το spot 1 κ μετα ολα με: το wah το δικο του μετασχηματιστη κ τα αλλα 4 με Boss PSA-230S.H νυχτα με τη μερα τεραστια διαφορα πολυ πιο ησυχα με το δικο του μετασχηματιστη το καθε πεταλι, παρα με το spot 1.Αλλο ενα πειραμα που εκανα συνδεσα ενα ενα τα πεταλια με τον boss κ μετα με το spot 1 (ΧΩΡΙΣ ΑΝΤΑΠΤΟΡΑ ΜΕ 5 ΕΞΟΔΟΥΣ, ΜΟΝΟ ΤΟΥ) και παλι ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως καποιο πεταλι σου δεν συμπεριφερεται καλα με το one spot (το wah ας πουμε);; Εγω παντως εδω και χρονια με το one spot δεν ειχα κανενα προβλημα με θορυβο! Εχουν περασει απο την τροφοδοσια του καμια... πολλα πεταλια  ;D και δεν ειχα κανενα θεμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου