Προς το περιεχόμενο

Πόσο κάνει ένα μπουζούκι?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά χαρά,

θέλω εδώ και καιρό να αγοράσω ένα μπουζούκι για να πειραματιστώ. Μαζεύω λεφτά και έχω γύρω στα 400, θα είναι αρκετά για να πάρω κάτι αξιοπρεπές?

 

Επίσης, παίζω πιάνο εδώ και χρόνια, κιθάρα συγχορδίες και λίγο ακορντεόν. Οι γνώσεις μου είναι μείζονες κλπ. και πεντατονική. Θα είναι αρκετές για αρχή για να αυτοσχεδιάζω?

 

Ευχαριστώ.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς απ'όσο ξέρω 400 ευρώ είναι πολύ λίγα για να πάρεις καλό μπουζούκι.Δεν είναι σαν τις κιθάρες που με 400 παίρνεις διαμάντια.

Θέλεις 800 και πάνω για καλό όργανο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με 400 μπορεις να παρεις ενα σχετικά καλο μεταχειρισμένο.

Καινουριο δε θα βρεις κατι αξιόλογο.

Αν δε γνωρίζεις οπωσδηποτε να το ψαξεις με καποιον που ξερει...

Εχει πολλα μυστικά που μπορει να την πατήσεις...

 

Κοιτα στις αγγελιες της χρυσής ευκαιρίας αλλα κυρίως στο www.rembetiko.gr

Κατα καιρους ανεβαίνουν διαφορες ευκαιρίες...

Αν θες καινουριο οπωσδήποτε σε αυτη την τιμή μπορεις να δεις οργανα του Μάτσικα, και αν υπάρχουν του Σταμκου. Ο Δευτερος δε ξερω αν εχει τοσο φτηνα, αλλα ξεκιναει απο χαμηλα...

 

http://www.rembetiko.gr/forums/forumdisplay.php?427-Μικρές-Αγγελίες

 

Ελπίζω να παρεις τρίχορδο...

 

ΥΓ με μια γρηγορη αναζήτηση βρήκα τα εξης...

http://www.rembetiko.gr/forums/showthread.php?22515-Πωλειται-μπουζουκακι-τριχορδο

 

http://www.rembetiko.gr/forums/showthread.php?22335-ΠΩΛΕΙΤΑΙ-ΤΡΙΧΟΡΔΟΝ-ΑΡΙΣΤΟΥ-ΧΑΡΑΚΤΗΡΟΣ-550-ευρά!-(με-θήκη-βαλίτσα-και-μαγνήτη)

 

Για να μη παρεξηγηθω δεν εχω δει ουτε τα όργανα, ουτε ξερω τους πωλητες...

Λιγο πανω απο τα 400 ευρω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά χαρά,

θέλω εδώ και καιρό να αγοράσω ένα μπουζούκι για να πειραματιστώ. Μαζεύω λεφτά και έχω γύρω στα 400, θα είναι αρκετά για να πάρω κάτι αξιοπρεπές?

 

Επίσης, παίζω πιάνο εδώ και χρόνια, κιθάρα συγχορδίες και λίγο ακορντεόν. Οι γνώσεις μου είναι μείζονες κλπ. και πεντατονική. Θα είναι αρκετές για αρχή για να αυτοσχεδιάζω?

 

Ευχαριστώ.  :)

 

πρέπει να πας με κάποιον που ξέρει και να δεις κανα μεταχειρσμένο, ή να πέσεις σε καλό κομμάτι κάποιου μαζικού "παραγωγού". Οι γνωστοί οργανοποιοί γενικά ξεκινάνε πάνω από τα 1000.

 

Ρίξε μια ματιά κι εδώ, το Β27 το δίνει 500 ευρώ και αν του πεις να το κάνει χωρίς πολύ διακόσμηση ίσως πέσει κι άλλο:

http://www.trixordo.com/index.php?page=shop.browse&category_id=5&option=com_virtuemart&Itemid=26

 

Επίσης, παίζω πιάνο εδώ και χρόνια, κιθάρα συγχορδίες και λίγο ακορντεόν. Οι γνώσεις μου είναι μείζονες κλπ. και πεντατονική. Θα είναι αρκετές για αρχή για να αυτοσχεδιάζω?

 

μάλλον όχι, απλά θα φας μερικές χιλιάδες ώρες ακούγοντας, μελετώντας και βγάζοντας κομμάτια και μετά θα μπορείς :)

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για σοβαρά μπουζούκια υπολόγιζε πάνω από 2000 και για να λέμε την αλήθεια κοντά στα 3000. Βέβαια υπάρχουν και πιο φτηνά όργανα, περισσότερο για να ξεκινήσεις και να μάθεις να παίζεις. Υπάρχει πληθώρα κατασκευαστών και μαγαζιών για να ρωτήσεις.

 

Τώρα για το παίξιμο που λές, γνωστά θέματα που ακούς από μικρός θα τα βγάλεις άνετα αλλά για πραγματικό αυτοσχεδιασμό θα δυσκολευτείς καθώς οι περισσότεροι δρόμοι του μπουζουκιού προκύπτουν από αναστροφές της αρμονικής και της μελωδικής μινόρε. Η πεντατονική που αναφέρεις δεν χρησιμοποιείται σχεδόν καθόλου. Η ματζόρε φυσικά χρησιμοποιείται.

 

 

Όχι άλλα μινόρε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2000 και 3000 Ε εχουν τα μπουζουκια με τους παρθενώνες... Που δε προσφερουν τιποτα παραπανω. Μονο αθλια εμφανιση. Ενα πολυ καλό μπουζούκι μπορει να βρεθει και με 1200 ευρω. χωρις πολλα σχεδια και φιγουρες. Και μαλιστα σε ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΟΥΣ κατασκευαστες...

Εγω το πηρα 1500. Και πεταει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2000 και 3000 Ε εχουν τα μπουζουκια με τους παρθενώνες... Που δε προσφερουν τιποτα παραπανω. Μονο αθλια εμφανιση. Ενα πολυ καλό μπουζούκι μπορει να βρεθει και με 1200 ευρω. χωρις πολλα σχεδια και φιγουρες. Και μαλιστα σε ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΟΥΣ κατασκευαστες...

Εγω το πηρα 1500. Και πεταει...

 

+1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ'ότι κατάλαβα παιδιά, μάπα το καρπούζι. Γενικά τα μουσικά εξαρτήματα είναι πανάκριβα αλλά 1500 πάει πολύ.. Για κανένα μεταχειρισμένο με βλέπω. Δεν καταλαβαίνω όμως γιατί με 500 να παίρνεις και μαμώ τις κιθάρες και το καλό μπουζούκι να κάνει 1500.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν μιλάς για ηλεκτρική bolt on  τότε ναι με 500 παίρνεις μια μέτρια κιθάρα. Άλλο τα ακουστικά όργανα.

 

Επίσης έχε υπόψη σου ότι το μπουζούκι θα το φτιάξει κάποιος Έλληνας μάστορας στο εργαστήρι του και όχι κάποιος εργάτης σε ένα εργοστάσιο στον 3ο κόσμο.

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ'ότι κατάλαβα παιδιά, μάπα το καρπούζι. Γενικά τα μουσικά εξαρτήματα είναι πανάκριβα αλλά 1500 πάει πολύ.. Για κανένα μεταχειρισμένο με βλέπω. Δεν καταλαβαίνω όμως γιατί με 500 να παίρνεις και μαμώ τις κιθάρες και το καλό μπουζούκι να κάνει 1500.

 

Η διαφορά στην τιμή οφείλεται στη μαζική παραγωγή..Όταν για παράδειγμα η fender φτιάχνει χιλιάδες κιθάρες στο μεξικό μπορεί να πετυχαίνει φτηνό κόστος και έχει και φτηνά εργατικά λόγω μεξικού.

Ενώ το μπουζούκι στο φτιάχνει έλληνας οργανοποιός.Αν δεις και στις χειροποίητες κιθάρες οι τιμές είναι παρόμοιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου