Προς το περιεχόμενο

Android tablets


Yannis Methenitis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Administrator

RayDTutto θα σε παρακαλούσα να γίνεις πιό καλόπιστος. Δεν έχουμε όλοι τις εμμονές σου. Πάντως αναφέρθηκα σε συγκεκριμένες προδιαγραφές και όχι ότι να 'ναι.

 

Μιλάμε για Android και οθόνες 1024 × 768 px - 9.7 in.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 43
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Yameth, έχεις ακουστά τις "φωτογραφικές διατάξεις", όταν σε ένα διαγωνισμό επειδή θέλουμε να προσλάβουμε κάποιον συγκεκριμένο ή να αγοράσουμε κάτι από κάποια συγκεκριμένη εταιρεία βάζουμε πολύ συγκεκριμένες και αυστηρές διατάξεις που δεν τις έχει κάποιος άλλος;

 

Φυσικό είναι ο ανταγωνισμός να προσπαθεί να δημιουργήσει κάτι διαφορετικό / καλύτερο, γιατί ποιος ο λόγος να δημιουργήσει το ίδιο προϊόν με τον ανταγωνιστή.

 

Στο κάτω κάτω κάνε ό,τι λέμε σε κάθε δεύτερο θρεντ εδώ. Βρες το προϊόν, δοκίμασέ το, παίξε μαζί του και αν δεν σου αρέσει προχώρα.

 

Πάντως, σοβαρά, αγόρασε iPad. Νομίζω ότι είσαι πεπεισμένος ότι αυτό πρέπει να πάρεις και ο,τιδήποτε άλλο θα σου φανεί συμβιβασμός.

 

Περί εμμονών... Καλά, ό,τι πεις...;)

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Φυσικό είναι ο ανταγωνισμός να προσπαθεί να δημιουργήσει κάτι διαφορετικό / καλύτερο, γιατί ποιος ο λόγος να δημιουργήσει το ίδιο προϊόν με τον ανταγωνιστή.

 

Μα αυτό λέει ο τίτλος και ακόμα μιλάς για το I-Pad...

Με ενδιαφέρει να μάθω για τις σοβαρές προτάσεις Android με μεγάλη οθόνη 9-10 ιντσών, λόγω πρεσβυωπίας. Οπότε αν είναι προφανές το καλύτερο σε παρακαλώ γράψε γι αυτό.

 

Πάντως, σοβαρά, αγόρασε iPad. Νομίζω ότι είσαι πεπεισμένος ότι αυτό πρέπει να πάρεις και ο,τιδήποτε άλλο θα σου φανεί συμβιβασμός.

 

Περί εμμονών... Καλά, ό,τι πεις...;)

Από που έχει προκύψει πως είμαι και οπαδός της Apple, πολύ θα ήθελα να μάθω.. Ρίξε μια ματιά στα κείμενα μου 10 χρόνια πίσω... δεν καταλαβαίνω ποιό το επιχείρημα σου. Πέρα από ένα I-Phone που έχω, δεν υπάρχει κάτι άλλο στην κατοχή μου από το 1989... Το σίγουρο είναι πως εσύ είσαι αντι-apple, αφού κοροϊδεύεις ότι προκύπτει από την εταιρεία αυτή. Δεν με ενδιαφέρει να κάνω συζήτηση υπερ ή κατά μιας μάρκας σε θέμα που δεν έχει σχέση μαζί της.

 

Αν έχεις να προτείνεις κάτι σε Android σε παρακαλώ πέστο, αλλιώς μην κάνεις hijack το θέμα.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να το έχω δοκιμάσει, μοιάζει με καλή προσφορά

http://www.advancedmp3players.co.uk/shop/MP3_Players.1/Elonex.445/+/Elonex_eTouch_10__Android_2.1_Mobile_Internet_Tablet.4769.html

Από το μαγαζί έχω αγοράσει 2 φορές και είναι ΟΚ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ενδιαφέρει να μάθω για τις σοβαρές προτάσεις Android με μεγάλη οθόνη 9-10 ιντσών, λόγω πρεσβυωπίας. Οπότε αν είναι προφανές το καλύτερο σε παρακαλώ γράψε γι αυτό.

Άλλο αυτό και άλλο αυτό:

οθόνες 1024 × 768 px - 9.7 in.

Όσο για τις δικές μου "εμμονές":

http://www.noiz.gr/index.php?topic=179385.0

Τις προτάσεις μου στις έδωσα πρώτες πρώτες.

Σορρυ για το χάιτζακ.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασα τo Archos 101 που έχει διάσταση οθόνης στις προδιαγραφές που ζητάς. Σαν γενική εικόνα μου άρεσε, αλλά μου έδινε μία αίσθηση ότι "σκεφτόταν" αυτό που του ζητούσα πριν το κάνει, όσον αφορά στην αλληλεπίδραση λειτουργικού/χρήστη μέσω αφής. Βέβαια είχε το Android 2.2, και απ' ό,τι λένε αυτό που είναι ειδικά γραμμένο για tablets είναι το 3.0 Honeycomb (το οποίο προς το παρόν θα φοράει μόνο το Xoom της Motorola). Επίσης, η οργάνωση του "desktop" του μου έδινε μια αίσθηση αταξίας και μπερδέματος. Σαν απόκριση σε φόρτωμα ιστοσελίδων και άνοιγμα εφαρμογών, βέβαια, ήταν πολύ καλό και άμεσο.

 

Το iPad, στο θέμα της αφής, και σαν γενικότερη αίσθηση στο user interface και οργάνωσης/δομής εφαρμογών/συσκευής, είναι μακράν το καλύτερο (προς το παρόν).

 

Δεν μιλάω για tablets με Windows, τα απορρίπτω εξ' αρχής. (δοκίμασα και το tablet Turbo-X). Απλά τα Windows δεν έχουν σχεδιαστεί για "αφή". Το να ελέγχεις έναν κέρσορα με το δάχτυλό σου, δεν είναι αρκετό.

 

Προτείνω λοιπόν λίγο ακόμα υπομονή. Το Xoom θα έρθει και Ελλάδα, το δοκιμάζεις και μετά αποφασίζεις.

 

(πάντως αν το θες για μουσική, τότε βλέποντας αυτό η επιλογή -ίσως- είναι μονόδρομος...)

RANDOMIZE USR 0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσα android tablet έχω δοκιμάσει μου έχουν δώσει την αίσθηση του αργού και του προβληματικού(στην πλοήγηση και οχι το πως τρέχουν τις εφαρμογές συνήθως). Αυτό οφείλεται στο οτι το λειτουργικό τους δεν είναι φτιαγμένο για tablet,οπότε εγώ θα περίμενα κάποιο με honeycomb επάνω.

 

Πιστεύω ωστόσο πως για κάποιον που έχει ήδη μια iOs συσκευή το καλύτερο θα ήταν το ipad καθώς απλά θα μεταφέρει τις υπάρχουσες εφαρμογές του σε αυτό ;)

 

επίσης μουσικές εφαρμογές για android(amplitube,ampkit κ.α) δεν υπάρχουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα επιμείνω να δοκιμάσεις και το Samsung Tab.

@dmilo αν δεν κάνω λάθος το Honeycomb θα είναι το 2.3

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα επιμείνω να δοκιμάσεις και το Samsung Tab.

@dmilo αν δεν κάνω λάθος το Honeycomb θα είναι το 2.3

 

Το Tab είναι στις 7", άρα εκτός των specs του yameth. Φυσικά, μπορεί να το δοκιμάσει και να του κάτσει.

 

Το 2.3 είναι το Gingerbread. Το 3.0 (θα) είναι το honeycomb.

 

[offtopic/joke mode]

Και κάτι ακόμα:

Έχεις μια εταιρία που οι versions του λειτουργικού της ονομάζονται "Panther", "Tiger", "Leopard", "Snow Leopard", "Lion"....

και μια εταιρία με ονόματα εκδόσεων όπως "Cupcake", "Donut", "Eclair", "Froyo", "Gingerbread", "Honeycomb", "Ice Cream Sandwich".

Τι θα προτιμήσεις (αν δεν πεινάς); :)

 

RANDOMIZE USR 0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου