Προς το περιεχόμενο

Ψάχνοντας λαικούς ήχους (φωνές) γιά MOTIF ES


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολύ καλή σκέψη φίλε maik.. το θέμα είναι τι "λαικούς" ήχους να ανταλάξουμε; Δεν παίζουν πολλά στα preset και η yamaha στην τουρκία έκανε ένα cd με ανατολίτικα samples ' date=' preset voice , arps και perfomanses το οποίο το πουλάνε στο www.motifator.com Τώρα όποιος κάνει sampling κανένα καλό ήχο καλώς. Έχω ένα μπουζούκι σαμπλαρισμένο 12Mb, αν ενδιαφέρεται κανένας ευχαρίστως να το στείλω με mail. Έπίσης με τα preset έχω κάνει 4-5 perfomanse για λαικα - σκυλαδικα με synth, accordeon , yuali, organ, κιθάρες.. ευχαρίστως να τα μοιραστώ και αυτά. :) Αλλά βλέπω πώς αν δεν πάρω το sample cd δεν θα έχω μεγάλη βιβλιοθήκη για λαικά στο motif. :( (βέβαια, πόσα όργανα υπάρχουν για synth για λαικά.. αλλά αυτό είναι αλλο θέμα :wink: )[/quote']

 

Όπως βλέπεις υπάρχει μια απάντηση για το τι γίνεται με τη Yamaha και γενικά με τους "λαικους" ήχους.. και για να ξεκθαρίσω και κάτι, δεν υπάρχουν λαικοί ήχοι για synth. Και αφού και καλά όλοι ήμαστε πληκτράδες καλά είναι να ρωτάμε τι ψάχνουμε με το όνομά του.

Επίσης αυτή τη στιγμή στον Βέρτη παίζει ενα motfES7 λέτε να έχει "λαικούς ήχους" που ήδη υπάρχουν και που τους έπαιζες και με triton επειδή και καλά το triton είχε πιο λαικούς; Προσωπικά για όλα τα σκυλάδικα χρησιμοποιώ ενα pefonmance στο motif με PWMLead ή Trojan μαζί με 3 8ve Hard ή Yayli τις περισσότερες φορές και σε κάποια ποιό παλιά βάζω Organ SawCombo.

Στο καινούριο ποπ-λαικό και έντεχνο-λαικό παίζουν όλα.. πιάνο, strings,pads...

Από το να ζητάμε λαικούς ήχους καλύτερα να ζητάμε κάποιο όργανο ή τι δεν μας αρέσει σε κάποιο όργανο και ίσως κάποια μέλη εδώ στο noiz να μπορούν να προγραματίσουν έναν ήχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H κουταμάρα μου δεν προέρχεται παρά από την άγνοιά μου... Να σου πω τι εννοάω, εννοάω κανένα σετ από μπουζούκι, μπαγλαμά, σαντούρι, κανονάκι, τζουρά τέτοια πράγματα. Για κάποιους λόγους όταν λέω λαϊκή μουσική εννοώ αυτή που παιζόταν πριν 50 χρόνια περίπου... Σόρρυ και πάλι... :oops: :roll: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σαντούρι είναι πολύ καλό στο motifES. Αν το δοκιμάσεις χτύπα με δύναμη πλήκτρα στο δεξί χέρι να ενεργοποιηθεί και το arp στο preset: santur και θα κάνει και τρίλια.. και κανονάκι και ούτι καλά ειναι στα preset. Τώρα υπάρχει όπως ξαναείπα ένα cd με samples και voice banks για το motif στο www.motifator.com από την yamaha της τουρκίας. Λένε ότι έχει όλα αυτά τα όργανα τα "λαικά" ή oriental καλύτερα,αλλα κοστίζει.. η yamaha τα πιάνει τούρκικα και αράβικα εξάλου από το PSR-A3 ακόμα :wink: και όχι λαικά ελληνικά.

Τώρα για free samples δεν βρήκα ανατολίτικα για το motif. Ένα μπουζουκάκι έχω σαμπλάρει εγώ.. δεν μπορώ να πώ οτι είναι και ότι καλύτερο.. γιατί δεν ήταν το μπουζούκι πολύ καλό.. το sampling μια χαρά το έκανα :) Και φέρνει στο σκληρό σκυλάδικο μπουζούκι.

Το ξαναλέω κι αυτό όποιος ενδιαφέρεται το στέλνω. Μέσα στο καλοκαίρι ίσως σαμπλάρω κι ένα μπαγλαμά.. προσωπικά μου χρειάστηκε πιο πολύ από το μπουζούκι. (το μπουζούκι και ο μπαγλαμάς στα preset του motif είναι χειρότερα και από του PSR-A3 και αυτό γιατί δεν είναι στα ελληνικά ακούσματα.. ποιοτικά είναι μια χαρά τα samples)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου