Προς το περιεχόμενο

The Phrygian Mode-Θεωρια και Soloing (Video-Μάθημα στα Ελληνικά)


tziras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ γιατί έχω την εντύπωση ότι κανένα video του youtube δεν έχει καταφέρει να δώσει φως στο μεγάλο θέμα "τρόποι" μήπως γιατί οι τρόποι "λέω εγώ τώρα" θέλουν πολύ καλή γνώση της αρμονίας για να καρποφορήσουν; μήπως είναι εντελώς ακαταλαβίστικοι αν δεν έχει κάποιος γνώσεις αρμονίας; Μήπως τελικά πρέπει να καταλάβουμε ότι δεν πρέπει να μαθαίνουμε μουσική μέσα από αυθαίρετες κλίμακες. Εγώ αυτό το κατάλαβα όταν θέλησα  κάποια στιγμή στην ζωή μου να γράψω δική μου μουσική, τι εννοώ; ότι άρχισα να παίζω πεντατονικές (τα ιδία και τα ιδία δηλαδή)  ;) , και "κλίμακες"  ::) μπουρουμπουρου χωρίς καμία ουσία.

Τότε κατάλαβα... πρέπει να μάθω αρμονία.... και ξέρετε πολύ καλά όλοι εσείς που γνωρίζετε αρμονία, ότι δεν σκέφτεστε πια "κλίμακες". Αυτά πιστεύω, μπορεί να κάνω και λάθος βεβαία! είναι η άποψη μου πάντος.  ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρα δηλαδη μια απλη μινορε κλιμακα απο FA# για οσους μπερδευτικαν..(οσον αφορα το back track)

 

πανω κατω για οσον αφορα Metal/rock Μουσικες αν ξερεις τις θεσεις μιας majore Και μινορε Κλιμακας πανω στην ταστιερα βγαζεις ακρη σχετικα ευκολα με τους 'τροπους'

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρα δηλαδη μια απλη μινορε κλιμακα απο FA# για οσους μπερδευτικαν..(οσον αφορα το back track)

 

πανω κατω για οσον αφορα Metal/rock Μουσικες αν ξερεις τις θεσεις μιας majore Και μινορε Κλιμακας πανω στην ταστιερα βγαζεις ακρη σχετικα ευκολα με τους 'τροπους'

 

σου προτεινω να "βλεπεις" το καθε mode οπως ειναι.

π.χ την Phrygian σαν Phrygian και οχι σαν την 3η βαθμιδα της major scale κλπ

αλλιως το πιο πιθανό ειναι μην ακουστεί  "σωστα" αυτο που θες να παίξεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ γιατί έχω την εντύπωση ότι κανένα video του youtube δεν έχει καταφέρει να δώσει φως στο μεγάλο θέμα "τρόποι" μήπως γιατί οι τρόποι "λέω εγώ τώρα" θέλουν πολύ καλή γνώση της αρμονίας για να καρποφορήσουν; μήπως είναι εντελώς ακαταλαβίστικοι αν δεν έχει κάποιος γνώσεις αρμονίας; Μήπως τελικά πρέπει να καταλάβουμε ότι δεν πρέπει να μαθαίνουμε μουσική μέσα από αυθαίρετες κλίμακες. Εγώ αυτό το κατάλαβα όταν θέλησα  κάποια στιγμή στην ζωή μου να γράψω δική μου μουσική, τι εννοώ; ότι άρχισα να παίζω πεντατονικές (τα ιδία και τα ιδία δηλαδή)  ;) , και "κλίμακες"  ::) μπουρουμπουρου χωρίς καμία ουσία.

Τότε κατάλαβα... πρέπει να μάθω αρμονία.... και ξέρετε πολύ καλά όλοι εσείς που γνωρίζετε αρμονία, ότι δεν σκέφτεστε πια "κλίμακες". Αυτά πιστεύω, μπορεί να κάνω και λάθος βεβαία! είναι η άποψη μου πάντος.  ;)

 

το συγεκριμένο video που εκανα σου παρουιάζει την Phrygian, θεωρητικά και πρακτικά

Εσυ αναφερεσαι σε κατι εντελως διαφορετικό, δηλαδη στο πώς να συνθέσεις

πανω σε Phrygian και να κανεις τα δικα σου  chord proggressions.

Και αυτο χρειαζεται γνωσεις μοντέρνας αρμονιας. (Βαθμιδες , chords κλπ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα ο φρυγιος ειναι απ τους ποιο ομορφους τροπους στο αυτι...το υφεση εννια μπορει να θεωρηθει ως χρωματικη προσεγκιση στην τονικη...με αλλα λογια θελει να παει εκει...Μεγαλη σημμασια εχει η τοποθετηση στην ταστιερα καθως αλλα δαχτηλα δινουν αλλες φρασεις..τωρα για το που παιζει ο φρυγιος ειναι θεμα μινορε και μονταλ αρμονιας ...σε πτωσεις 2-5-1 θα παιξει η ο φρυγιος η φρυγιος αναιρεση 6 η λοκριος αναιρεση 6......αναλογα με το που κανει πτωση...μια αλλη καλη ιδεα ειναι να ανεβεις σε αιολικο και να κατεβεις σε φρυγιο...δινει ενα ωραιο εφε

Αυτα τα λιγα απο μενα...συγχαρητηρια για το βιντεο :)

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου