Προς το περιεχόμενο

Telecaster 52 hot rod vs 72 custom


vs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετά από κόπο και οικονομίες αποφάσισα να προχωρήσω στην αγορά μιας Telecaster η οποία και θα γίνει η βασική μου κιθάρα για πρόβες και live.

Η μουσική που παίζω είναι alternative rock.

 

Την  72 custom δεν την εχω βρεί πουθενά να την δοκιμάσω. Έχω βρει όμως την 72 deluxe που έχει το ιδιο μπράτσο με την 72 custom, το οποίο και δεν με βόλεψε.

 

Παρόλα αυτά, επειδή η 72 custom είναι πολύ όμορφη για τα γούστα μου, σκέφτομαι το ενδεχόμενο να την φτιάξω μόνος μου (partscaster 72 custom) όπως ακριβώς θέλω και με βολεύει.

Οι μαγνήτες που σκέφτομαι να βάλω είναι: nocaster στο bridge  και κάποιον WRHB στο neck.

 

Η ερώτηση μου είναι αν αξίζει τον κόπο να προχωρήσω στην λύση μιας partscaster, ή η 52 hot rod είναι τοσο κορυφαία που τίποτα δεν συγκίνεται μαζί της?

 

(σε αυτό το σημείο θελω να πώ πως δεν έχω βρεί ουτε την 52 hot rod κάπου να την δοκιμάσω και σίγουρα θα το κάνω πριν αποφασίσω...ενδεχομένος το ερώτημά μου είναι λίγο φιλολογικό αλλά θα ήθελα να ρωτήσω την γνώμη των tele maniac στο forum).

 

Ευχαριστω,

Βαγγελης

 

www.LowerCut.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ή η 52 hot rod είναι τοσο κορυφαία που τίποτα δεν συγκίνεται μαζί της?

 

Φυσικα και δεν ειναι,απλα μια πολυ καλη tele ,συνηθως ελαφρια και καλοφτιαγμενη,  με εναν mini humbucker στον neck ειναι,ανετα φτιαχνεις μια ισαξια partscaster με τα μισα λεφτα.

 

και κάποιον WRHB στο neck.

 

ο μονος wide range της προκοπης αυτη τη στιγμη που να ακουγεται "ανταγωνιστικα" με τον SD Mini Hum της hot rod    ειναι ο Lolar.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το budget ειναι περιπου €1,600 - 1,800

 

θελω μονο μαγνητη στο bridge και διπλο στο neck.

 

αν παω σε λύση partscaster το σχήμα θα είναι σιγουρα 72 custom γιατι -όπως ξανάπα- είναι πολυ όμορφη....

 

είπα κάποιον WRHB γιατί δεν έχω αποφασίσει ακόμα αν θα βάλω τον Reissue ή καποιον άλλον.

 

είναι αλήθεια οτι ο birdge μαγνήτης της 52 hot rod είναι "σπέσιαλ" για να ταιριάζει με τον mini Humbucker?

 

και πάλι ευχαριστώ.

www.LowerCut.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το budget ειναι περιπου €1,600 - 1,800

Για Τele? ::) ::) ::) :(

Ακριβό το άτιμο το λογότυπο!!!!! Είμαι με τον Superfunk!

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενα κλασσικο ελαφρια παχυ (οχι τιποτα το τρομερο) U shape με 9,5αρι Radius & 6105 ταστα,βρισκεις τονους απο δαυτα για πλακα.

 

 

το budget ειναι περιπου €1,600 - 1,800

 

ε,καλα με τοσα λεφτα παιρνεις και Nocaster που μαμει και δερνει,αντε επειδη σε συμπαθησα παρε αυτη και χωρις τελωνεια και λοιπες αηδιες... ;D

 

 

 

http://www.tdpri.com/phpclassifieds/showproduct.php?product=23558&title=fender-custom-shop-nocaster&cat=9

 

αλλοιως με τοσα πολλα χρηματα φτιαχνεις...ΠΥΡΑΥΛΟ ..... ;D (ή ΔΥΟ τρομερες tele)

 

 

είναι αλήθεια οτι ο birdge μαγνήτης της 52 hot rod είναι "σπέσιαλ" για να ταιριάζει με τον mini Humbucker?

 

υποτιθεται οτι ειναι πιο hot αλλα εμενα σαν κανονικος tele μαγνητης μου ακουγεται...

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτά τα χρήματα, εαν δεν είσαι κάθετος στο θέμα humbucker, μπορείς να δείς και έτοιμες Haar απο Ευρώπη. Εαν πάλι την θες ακριβώς στο στυλ της 72, μπορείς να την παραγγείλεις. Τέλος, εαν έχεις υπομονή για παραγγελίες από αμερική, γίνεται πραγματικά χαμός από εξαιρετικά όργανα στα εκεί gear sites.

 

Φυσικά εαν σου αρέσει η 52 hot rod, δεν βρίσκω τον λόγο να μην την ακούσεις και αγοράσεις, εξαιρετικό όργανο για τα χρήματά της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορείς να δείς και έτοιμες Haar απο Ευρώπη.

 

+1000

 

υπεροχες οι HAAR tele.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

 

νομίζω οτί έχω καταλήξει για μονό στο bridge και διπλό στο neck.

 

επίσης αν παω σε partscaster σιγουρα θα είναι στο στυλ της 72.

 

 

 

www.LowerCut.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου