Προς το περιεχόμενο

Εμβοές στα αυτιά με ή χωρίς παθολογική αιτία


Himmarrosh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Η αλήθεια είναι οτι ο οπτικός και ο ακουστικός φλοιός έχουν μερικές διαφορετικές ιδιότητες. Σημαντικός παράγοντας μέσα σε αυτήν την διαδικασία είναι η προσοχή. Φυσικά οι συγκεκριμένες συχνότητες υπάρχουν και στον "έξω" κόσμο αλλά εκεί δεν τις προσέχεις. Αντίθετα όταν ακούς μουσική προσέχεις (ή τουλάχιστον πρέπει να προσέχεις σε αυτήν την θεραπεία) και σε συνδυασμό με τις λοιπές επιδράσεις της μουσικής στην ευπλαστότητα (πχ απο επιδράσεις στο συναίσθημα) έχει ικανοποιητικό αποτέλεσμα. Η προσοχή γενικά θεωρείται σημαντικός παράγοντας νευρο-διαμόρφωσης.

Άλλωστε στην μελέτη που έβαλα η μέτρηση πριν - μετά εκτός απο τον υποκειμενικό παράγοντα είχε και μετρήσεις μαγνητοεγκεφαλογράφου που κατέγραψαν την λειτουργία του ακουστικού φλοιού και είδαν σημαντικές διαφορές.

 

Συγνώμη για τις απλοϊκές ερωτήσεις αλλά καθώς δεν είναι του πεδίου μου δυσκολεύομαι να διαβάσω το άρθρο "στα γρήγορα" και προτιμώ να ρωτήσω (τεμπελιά  :P ) .

Η ευαισθησία (sensitivity) λοιπόν σε αυτούς τους ασθενείς μειώθηκε στη συχνότητα του φίλτρου (μετά την ακρόαση μουσικής) ή όχι?

Ρωτάω γιατί όσες φορές έχω ακούσει εμβοές, αυτές έμοιαζαν σαν ένα καθαρό ημίτονο και η εντύπωσή μου είναι ότι θα είχα μειωμένη ευαισθησία (αυξημένο detection threshold) σε αυτήν. Αν μειώθηκε η ευαισθησία παρά την απομάκρυνση της εμβοής τότε όντως είναι ένας μηχανισμός με τον οποίο "ατονεί" η συγκεκριμένη περιοχή. (Αν όχι, τότε πρέπει ο μηχανισμός με τον οποίο δουλεύει η μέθοδος είναι διαφορετικός - άγνωστος σ εμένα.).  

 

 

Προσωπικά έχω συμμετάσχει σε πειράματα όπου βλέπαμε (επί τούτου) ταινίες (για attention) με λάθος γυαλιά και δεν κατάφερα να κερδίσω καθόλου σε οπτική οξύτητα παρά την παρατεταμένη έκθεση σε θολή εικόνα. Σε κάποιους βέβαια δούλεψε -οριακά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά κάνεις και ρωτάς, αν δεν είσαι πολύ κοντά στην βιβλιογραφία μερικές φορές είναι δύσκολο να καταλάβεις τις λεπτομέρειες. Δεν μειώθηκε η ευαισθησία ακριβώς αλλά το πόσο έντονα αντιδρά ο ακουστικός φλοιός στην συχνότητα αυτή. Δηλαδή μετά την παρέμβαση την συχνότητα την ακούνε με το ίδιο detection threshold αλλά όταν την ακούνε δεν αντιδρά τόσο έντονα ο ακουστικός φλοιός. Αυτό το λιγότερο έντονα μπορεί να σημαίνει η ίδια περιοχή του εγκεφάλου αλλά με μικρότερη ένταση, ή μπορεί να σημαίνει μικρότερη περιοχή (αυτό δεν μπορεί να διευκρινιστεί ακριβώς).

Πάντως για την σύγκριση με το πείραμα που περιγράφεις πρέπει να προσέξεις οτι η παρέμβαση στις εμβοές κράτησε ένα χρόνο! Δεν πρόκειται δηλαδή για βραχύχρονη αλλαγή αλλά για μακροχρόνια. Σε αυτές τις περιπτώσεις είναι διαφορετικός ο μηχανισμός μάθησης που λαμβάνει δράση (σε σχέση με τα βραχυχρόνια προγράμματα αλλαγών).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

...

Πάντως για την σύγκριση με το πείραμα που περιγράφεις πρέπει να προσέξεις οτι η παρέμβαση στις εμβοές κράτησε ένα χρόνο! Δεν πρόκειται δηλαδή για βραχύχρονη αλλαγή αλλά για μακροχρόνια. Σε αυτές τις περιπτώσεις είναι διαφορετικός ο μηχανισμός μάθησης που λαμβάνει δράση (σε σχέση με τα βραχυχρόνια προγράμματα αλλαγών).

 

Πράγματι. Επιπροσθέτως, στο πείραμα που περιγράφω ήταν μειωμένες όλες οι υψηλές -χωρικές- συχνότητες (λόγω της θόλωσης: σαν να έχεις ένα low-pass φίλτρο) και το προσδοκώμενο αποτέλεσμα θα ήταν να αυξηθεί η ευαισθησία σ' αυτές (όχι να μειωθεί).

 

Αυτό που περιγράφεις θα μπορούσε να δουλέψει και αντίθετα? (Δηλαδή π.χ. να βάζεις κάποιον να ακούει "τονισμένες" υψηλές και τελικά να "μάθει" να τις ακούει με μεγαλύτερη ευαισθησία? )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που περιγράφεις θα μπορούσε να δουλέψει και αντίθετα? (Δηλαδή π.χ. να βάζεις κάποιον να ακούει "τονισμένες" υψηλές και τελικά να "μάθει" να τις ακούει με μεγαλύτερη ευαισθησία? )

 

Ενδιαφέρον! Πιθανώς... αλλά αυτό θα γίνει σε βάρος των γειτονικών συχνοτήτων που θα ατονίσουν.  :-\ Ένας ανταγωνισμός είναι όλα! Αν τώρα θέλεις να γίνει για όλες τις συχνότητες... το καλύτερο μέσο είναι η μουσική εκπαίδευση γενικότερα (ακριβώς όπως τα περιγράφω στο δεύτερο αρθράκι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

guys χτες την έπαθα. Χτες παίζαμε σε έναν μικρό χώρο και ο ενισχυτής του ενός κιθαρίστα έπεφτε ακριβώς πανω στο δεξί μου αυτί και τα ντραμς ήταν ακριβώς απο πίσω μου (στα 10 cm :/ ) . Αποτέλεσμα σήμερα να ξυπνήσω λες και έχω μια κουβέρτα στο αυτί και ένα συνεχές σφύριγμα. Η αίσθηση της κουβέρτας έχει περάσει κάπως αλλα η εμβοή καθόλου.

Αυτο που θέλω να ρωτήσω απο την εμπειρία σας είναι αν είναι φυσιολογικό να μην έχει φύγει ακόμα το σφύριγμα ή αν την πάτησα και μου μείνει μόνιμα αυτο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

guys χτες την έπαθα. Χτες παίζαμε σε έναν μικρό χώρο και ο ενισχυτής του ενός κιθαρίστα έπεφτε ακριβώς πανω στο δεξί μου αυτί και τα ντραμς ήταν ακριβώς απο πίσω μου (στα 10 cm :/ ) . Αποτέλεσμα σήμερα να ξυπνήσω λες και έχω μια κουβέρτα στο αυτί και ένα συνεχές σφύριγμα. Η αίσθηση της κουβέρτας έχει περάσει κάπως αλλα η εμβοή καθόλου.

Αυτο που θέλω να ρωτήσω απο την εμπειρία σας είναι αν είναι φυσιολογικό να μην έχει φύγει ακόμα το σφύριγμα ή αν την πάτησα και μου μείνει μόνιμα αυτο..

Δεν νομίζω πως μπορεί να σου δώσει κανείς απάντηση εξ αποστάσεως .Περίμενε καμιά μέρα ακόμα και μετά πήγαινε σε ΩΡΛ αν δεν έχεις συνέλθει .

Σου απαντώ εμπειρικά εξ ιδίων ,δεν είμαι γιατρός ;)

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό θα κάνω, θα δω και αύριο και μετά ωριλάς.

Απλα έχω ψιλοπανικοβληθεί γιατί μόνο και με την σκέψη οτι θα ακούω συνέχεια αυτον τον ήχο σε όλη μου την ζωη με πιάνει τρέλα.

Εντωμεταξύ προσέχω γενικα , σε πρόβες είμαι πάντα με ωτοασπίδες μόνο στα λάιβ δεν βάζω για να ακούω καλύτερα και χτες την έπαθα έτσι... Τώρα έτσι οπως την πάθαμε  και σε λάιβ με ωτοασπίδες θα μαι

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που θέλω να ρωτήσω απο την εμπειρία σας είναι αν είναι φυσιολογικό να μην έχει φύγει ακόμα το σφύριγμα ή αν την πάτησα και μου μείνει μόνιμα αυτο..

 

Ναι είναι φυσιολογικό. Αν επιμείνει για δεύτερη-τρίτη μέρα, τότε να το κοιτάξεις.

 

Από προσωπική εμπειρία, δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα για τα αυτιά από την ευθεία έκθεση σε μεγάφωνο ενισχυτή κιθάρας. Αυτό προς γνώση και συμμόρφωση όσων αρέσκονται σε πρόβες/live να βάζουν το ενισχυτή τους σε γωνία και με το μεγάφωνο να σημαδεύει το αυτί. Άσε που έχεις και πολύ χειρότερο ήχο έτσι.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως δεν υπάρχει χειρότερο... αλλά έτσι όπως ήταν στημένος ο χώρος δεν μπορούσα να το αποφύγω... Πήρα το μάθημα μου χτες , πλέον παντού με ωτοασπίδες , ελπίζω μόνο να μην μου αφήσει κουσούρι...  :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Το πιο πιθανό είναι ότι δεν θα σου αφήσει πρόβλημα αλλά τα συμπτώματα ενδέχεται να διαρκέσουν βδομάδες. Αν δεν είσαι καλύτερα αύριο καλύτερα να σε δει κάποιος γιατρός για να εκτιμήσει τη σοβαρότητα του τραύματος.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου